Quantcast
Channel: Rezistencija – Voruta
Viewing all 344 articles
Browse latest View live

Tėvas, bijodamas tragiško sūnaus ir kitų partizanų likimo, patarė jiems išeiti iš miško

$
0
0

Partizanas Albertas Nakutis-Viesulas, Juozo Tumo-Vaižganto vardu pavadintos kuopos vadas, rašytojo ir kunigo giminaitis

Vytautas BAGDONAS, Anykščių rajonas, „XXI amžius“

Lapkričio 3-iąją Anykščių rajone, Svėdasų krašte, iškilmingai pagerbti Lietuvos Laisvės kovų dalyviai, prieš 70 metų žuvę Drobčiūnų miške ir palaidoti Kunigiškių kapinėse.

Anykščių rajono savivaldybės, Svėdasų seniūnijos, Kauno anykštėnų draugijos Vaižgantiečių klubo, Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus ir asociacijos Vaižgantiečių klubas „Pragiedrulys“ organizuotos 1949 metų lapkričio 2-osios – Vėlinių dienos – rytmetį Drobčiūnų miške žuvusių partizanų pagerbimo iškilmės prasidėjo Svėdasų Šv. arkangelo Mykolo parapijos bažnyčioje šv. Mišiomis, kurias aukojo ir prasmingą pamokslą pasakė parapijos klebonas kun. Raimundas Simonavičius.

Po to visi iškilmių dalyviai patraukė link Kunigiškių I kaimo kapinių. Čia amžinojo poilsio atgulė Laisvės kovotojų Algimanto apygardos Kunigaikščio Margio rinktinės Vaižganto kuopos vado, rašytojo Juozo Tumo-Vaižganto vyriausiosios sesers Marijonos Tumaitės-Nakutienės anūko Alberto Nakučio-Viesulo, rinktinės vado adjutanto Stasio Gimbučio-Rūko, rinktinės žvalgybos skyriaus viršininko Petro Dilio-Tarzano, Viesulo būrio vado Kazio Palskio-Ąžuolo, Gintaro, S. Dariaus ir S. Girėno kuopos vado Petro Černiaus-Tigro, partizanų Petro Meškausko-Caro, Petro Miškinio-Šarūno palaikai.

Plaikstantis vėliavų šilkui, liepsnojant šalia kapinių sukrautiems laužams, sustingus rikiuotėje Kauno generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus auklėtiniams, Lietuvos šaulių sąjungos nariams, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos savanoriams, nuaidėjus Lietuvos Respublikos himnui, Kunigiškių kapinėse prasidėjo iškilmingas partizanų atminimo pagerbimo minėjimas „Mes mokėsim numirt, jei Tėvynė aukos reikalauja…“

Kad partizanams Laisvės siekis, kova su okupantais buvo svarbiau net už gyvenimą, įžanginėje kalboje teigė šio renginio iniciatorius, kraštietis mokslininkas, technikos daktaras doc. Gvidas Kazlauskas.

Prisiminimais dalijasi Vaižganto partizanų kuopos vado Alberto Nakučio-Viesulo sūnus Petras Grucė-Nakutis bei sesuo Irena Nakutytė-Bartusevičienė. Autoriaus nuotr.

Istorikas, Anykščių rajono savivaldybės administracijos darbuotojas Gintaras Vaičiūnas apžvelgė Svėdasų krašto partizanų junginių steigimosi istoriją, jų patriotinius siekius, Laisvės ir Nepriklausomybės vardan sutelktą partizanų veiklą.

Prisiminimais apie savo tėvą ir brolį – Vaižganto partizanų kuopos vadą Albertą Nakutį-Viesulą – dalijosi jo artimieji. Sūnus rokiškėnas pedagogas Petras Grucė-Nakutis pasakojo, kad jam, trejų metų vaikui, atmintyje neišliko tėvo paveikslas, tačiau iš savo motinos, kitų partizanų pasakojimų žino, kad jo tėvas A. Nakutis buvo labai stiprus, nuoširdus, gerbiamas žmogus, tikras patriotas. Partizanų vado sesuo kaunietė medikė Irena Nakutytė-Bartusevičienė prisiminė 1948 metais įvykusį jų paskutinį susitikimą. Irena tuomet gyveno „pas dieduką“, nes visi kiti artimieji buvo ištremti. Vieną kartą „diedukas“ ją išsivežė į mišką. Tada susitiko su Albertu. Kai tėvas, bijodamas tragiško sūnaus ir kitų partizanų likimo, patarė jiems išeiti iš miško, susitvarkyti dokumentus, legalizuotis, Albertas net pyktelėjo ir pareiškė, kad jokiu būdu kovos neatsisakys ir okupantams netarnaus. O seseriai papriekaištavo, kam toji nusikirpo gražias kasas ir pašiepė: „Gal nori patikti Ivanui?“ „O aš pasakiau, kad kasas nusikirpau dėl to, kad man jų tardytojai netampytų, nes visą laiką buvau tardoma, mušama. Brolis tuomet manęs atsiprašė. Tai buvo mūsų paskutinis susitikimas“, – prisiminė Irena Nakutytė-Bartusevičienė…

Partizanų patriotiškumo svarbą ir auką Lietuvos ateičiai pasisakyme akcentavo iš Utenos krašto, nuo Užpalių, kilęs akademikas prof. Albinas Kusta. Apie tai, kaip svarbu tęsti partizanų pradėtą kovą už laisvą ir nepriklausomą Lietuvą, saugoti ir ginti savo šalį, kalbėjo Seimo narys Sergejus Jovaiša, Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius ir kiti renginio dalyviai.

Garbės sargyboje šalia partizanų kapų su vėliavomis išsirikiavo patriotinių organizacijų atstovai. Autoriaus nuotr.

Pasisakymai kapinėse neprailgo, nes tarp kalbų skambėjo Anykščių kultūros centro Svėdasų skyriaus folkloro ansamblio, vadovaujamo Rožės Lapienienės, atliekamos patriotinės dainos, partizanų poeziją skaitė, literatūrines kompozicijas atliko Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos ir Rokiškio Senamiesčio progimnazijos moksleiviai (vadovės – mokytojos Regina Žvirblienė ir Žėrutė Semaškienė) apie tai, kaip partizanų kovos atgarsiai įkvepia mylėti Tėvynę ir ją ginti meninės-literatūrinės kompozicijos „Tavi namai – žalia giružė, Tu išėjai gint Lietuvos!“ metu pabrėžė jaunieji svėdasiškiai šauliai, kauniečiai Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus auklėtiniai. Šalia partizanų kapų ir architekto dabar jau šviesios atminties Broniaus Kazlausko sukurto įspūdingo varpinę primenančio paminklo priesaikos žodžius tarė Lietuvos šaulių sąjungos nariais pasiryžę tapti keli jauni svėdasiškiai.

Pasibaigus oficialiajai daliai kapinėse, dar niekas neskubėjo į namus, susibūrė Kunigiškių I kaime veikiančiame Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejuje. Apžiūrėtos atnaujintos ekspozicijos, parodos, tarp jų ir Kauno anykštėnų draugijos nario, architekto, dailininko, Buriatijos tremtinio Jono Lukšės parengta istorinė-vizualinė paroda „Lietuvos partizanų takais“. O praalkus labai tiko muziejaus kiemelyje, Lietuvos šaulių sąjungos Utenos pulkininko Prano Saladžiaus 9-osios rinktinės šaulių išvirta skani košė ir kvapni arbata…

 

The post Tėvas, bijodamas tragiško sūnaus ir kitų partizanų likimo, patarė jiems išeiti iš miško appeared first on Voruta.


Gen. Jonas Noreika, nacių okupacijos laikotarpiu būdamas Šiaulių apskrities viršininku, tuo pačiu metu vadovavo Žemaitijos antinaciniam pasipriešinimui ir organizavo žydų gelbėjimo tinklą Šiauliuose

$
0
0

Jonas Noreika ir Antanina Krapavičiūtė-Noreikienė. Nuotraukos iš LJPA,  LGGRTC archyvų

www.voruta.lt

PAŽYMA APIE JONO NOREIKOS (GENEROLO VĖTROS) VEIKLĄ     ANTINACINIAME POGRINDYJE

Vilnius, 2019-12-17

Lietuvos ir Latvijos jėzuitų provincijos archyve rasti istoriografijoje  nežinomi kun. Jono Borevičiaus liudijimai atskleidžia, kad Jonas Noreika, nacių okupacijos laikotarpiu būdamas Šiaulių apskrities viršininku, tuo pačiu metu vadovavo Žemaitijos antinaciniam pasipriešinimui ir organizavo žydų gelbėjimo tinklą Šiauliuose. Šiuos parodymus 1986 m. kun. J. Borevičius pateikė prisiekęs JAV Ilinojaus Šiaurės apygardos Rytų skyriaus teisme Čikagoje, byloje Jungtinės Amerikos Valstijos prieš Antaną Virkutį (LJPA, F4, ap.1, b9).

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus siūlymu  už žydų gelbėjimą kun. Jonas Borevičius yra apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi (2017 m.), jam Šiauliuose pastatyta atminimo lenta (2019 m.).

Kun. J. Borevičius LJPA nuotr.

Apklausos metu Čikagos teisme paklaustas, ar žino „apie pogrindinį judėjimą, vykusį Lietuvoje nacių okupacijos metais“, kun. Jonas Borevičius atsakė: „Tai buvo aktyvus pogrindis. O vieną dieną pogrindžio vadas susitiko su manimi“. „Koks buvo to vado vardas?“ „Jonas Noraika [Noreika].“ „Ar jis vadovavo visos Lietuvos mastu?“ „Ne. Tik Vakarų Lietuvos.“ „Šiaulių srities?“ „Vakarų Lietuvos, tai daugiau nei Šiaulių srities.“  „Koks buvo pogrindžio tikslas?“ „Kai jis manęs paprašė dalyvauti tame [pogrindžio] darbe, aš jam pasakiau, kad esu katalikų kunigas ir man priimtina tik labdaringa, o ne politinė ar karinė veikla. Jis sakė, jog su tuo sutinka. Ir paprašė sutelkti nedidelę kunigų grupelę, kuri tiesiogiai padėtų Šiaulių gete esantiems žydams.

Kun. J. Borevičius, matyt, pamokytas J. Noreikos, žydų gelbėjimo grupelę suorganizavo pagal antinacinio pasipriešinimo organizacijoje „Lietuvių frontas“ veikusią griežtą konspiracinę taisyklę pogrindžio grupes sudaryti tik iš 3 asmenų. Kun. J. Borevičius kitus du kunigus pasirinko ne tik pagal patikimumą, bet ir pagal jų gyvenamas vietas, tinkamas žydus išvesti iš miesto. Šiaulių žydų getas buvo netoli Šv. Petro ir Povilo bažnyčios, tad šios bažnyčios kunigas Petras Dzegoraitis naktį per geto tvoros skylę išvesdavo žydus ir atvesdavo prie miesto centre esančios Šv. Ignaco Lojolos bažnyčios, kur kunigavo J. Borevičius. Keletą valandų pailsėję jėzuitų rezidencijoje, apie 2-3 val. nakties žydai iškeliaudavo į Kužius, esančius 12 km. nuo Šiaulių, kur apsistodavo Kužių klebono Adolfo Kleibos pastogėje. Joje kartais buvo slepiama net iki 15–20 žydų šeimų, kol kun. A. Kleibai pavykdavo surasti juos priimančius ūkininkus.

Paklaustas, ar be šių kunigų dar kas nors dalyvavo gelbėjimo grupelėje, kun. J. Borevičius atsakė: „Pogrindyje dirbama trise. Trys ir trys, ir trys… Nes, jeigu tave pagaus ir kankins, ir jei prarasi šaltakraujiškumą, stiprybę, tuomet papasakoti gali tik apie kitus du. Pogrindyje kiekviena grupė turi savo užduotį. Vadovybė nurodo, ką turi daryti ir viskas. Jeigu apie tai žinotų didesnė žmonių grupė, tuomet būtų sunku išlaikyti paslaptį, ir mūsų sunkiai, bet pasitenkinimą teikiančiai užduočiai padėti vargšams žmonėms, iškiltų didžiulis pavojus. Naciai galėjo sunaikinti ir tėvą Zigoraitą, ir tėvą Kleibą ir mane.“

Į klausimą, ar gelbėjant žydus sulaukdavo kokios nors paramos iš kitų šiauliečių,kun. J. Borevičius atsakė: „Buvo keli mano draugai, gydytojai. Viena gydytoja Šiauliuose mano prašymu įtaisė vieną žydų vaiką, tiesiog kaip pagalbininką ligoninėje“. [Kun. J. Borevičius pasakojo apie iš Kauno geto pabėgusios G. Perienės sūnų, kurį J. Borevičius atsiuntė Sofijai Jasaitienei, o ši per daktarę Janiną Luinienę priglaudė ligoninėje. Šis G. Perienės pasakojimas buvo aprašytas sovietmečiu (1967 m.) išleistoje knygoje „Ir be ginklo kariai“ ir šią knygą teismo metu kun. J. Borevičius pateikė kaip įrodymą apie jo dalyvavimą gelbėjant Šiaulių žydus].  Paklaustas, ar kas nors jam pasakojo apie politinę pogrindžio veiklą Šiauliuose, kun. J. Borevičius atsakė: „Niekieno neklausiau, nes niekas man ir nepasakotų. Tai buvo itin griežta paslaptis. Pogrindis – labai griežta paslaptis.“ Kun. J. Borevičius nurodė atvejį, kuo baigėsi konspiracijos nesilaikymas: „Tėvo Poschelos draugas ruošė daugybę gimimo liudijimų, bet [kažkam išdavus] naciai jį pakorė“. Į klausimą, „kada pradėjo tarnauti pogrindyje“, kun. J. Borevičius atsakė: „Atėjus vokiečiams, beveik tuo pat metu, aš sutikau dirbti pogrindyje su tais dviem kolegomis gelbstint žydus.“ Į klausimą „Ar kada sakėte pamokslus, nukreiptus prieš tai, kaip naciai elgiasi su žydais?“, kun. J. Borevičius atsakė: “Mano metodas buvo daryk ką nors, o ne kalbėk.“

Kun. J.Borevičiaus liudijimas teisme

Šis svarbus kun. Jono Borevičiaus liudijimas, pasakytas prisiekus JAV teisme, patvirtina 2019 m. kovo 27 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (toliau – Centras) paskelbtus paaiškinimus dėl kaltinimų Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai ir suteikia pagrindo daryti šias išvadas.

  1. Jonas Noreika aktyviai prisidėjo prie Šiaulių žydų gelbėjimo.

Kun. J. Borevičiaus liudijimą dėl J. Noreikos pastangų gelbėti Šiaulių žydus papildo kitų Šiaulių žydų gelbėtojų liudijimai.

Daugelio Šiaulių žydų gelbėjimo operacijų organizatorė Sofija Jasaitienė, apdovanota Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, liudija, kad Frenkelio odos fabriko meistro sūnus Jonukas „gelbėjimo tikslu išvežtas buvo į Vaiguvos vaikų prieglaudą“ (Išgelbėję pasaulį. Žydų gelbėjimas Lietuvoje 1941-1944, LGGRTC, Vilnius, 2001, p.199), kuri buvo tiesiogiai pavaldi ir jai finansavimą skyrė J. Noreikos vadovaujama apskrities valdyba. Šiaulių aps. finansų sk. vedėjo Antano Gurevičiaus liudijimu, Vaiguvos vaikų prieglaudoje „buvo slapstomi 7 žydų vaikai bei suaugusi žydaitė, ten ėjusi prieglaudos sekretorės pareigas“. Visa tai vyko J. Noreikos pastangomis, todėl A. Gurevičius J. Noreiką įtraukė į žydų gelbėtojų sąrašą. (A.Gurevičiaus sąrašai, 1999, p.120).

Vienas iš Šiaulių žydų gelbėjimo tinklo vadovų dr. Domas Jasaitis, apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, kurio pastangomis buvo išgautas Šiaulių apskrities nacių komisaro Hanso Gewecke‘s pažadas sustabdyti žydų žudynes Šiaulių rajone, liudija, kad bendra Šiaulių miesto ir Šiaulių apskrities rezistencinė taryba (antinacinės organizacijos „Lietuvių frontas“ Šiaulių skyriui vadovavo dr. D. Jasaitis, o Šiaulių apskričiai – Jonas Noreika) leido pogrindinį laikraštį „Lietuva“, „kuriame buvo pasmerkti žydų žudymai ir buvo priminta, kad visi, prisidedą prie tų įvykių, Lietuvai atsistačius bus patraukti teismo atsakomybėn ir teisiami už padarytas žmogžudystes ar už bendradarbiavimą jas vykdant“ (Išgelbėję pasaulį. Žydų gelbėjimas Lietuvoje 1941-1944, LGGRTC, Vilnius, 2001, p.54, 58).

Sofija Jasaitienė liudija: „Už vieną išgelbėtą visos šeimos buvo statomos į pavojų. Žydų gelbėjimo aplinkybės buvo tokios sunkios ir komplikuotos, kad norint išgelbėti vieną žydą, į tą darbą reikėjo įtraukti bent 510 asmenų“: asmens dokumento padirbimui reikėjo „surasti savivaldybėje žmogų, kuris ant atitinkamo blanko su prilipdyta fotografija pasiryžtų uždėti antspaudą“, reikėjo „surasti pasiryžėlius, kurie sutikdavo tokį beteisį pilietį priimti“, reikėjo transporto jo pervežimui, didelių finansų išlaikymui ir t.t. (Išgelbėję pasaulį. Žydų gelbėjimas Lietuvoje 1941-1944, LGGRTC, Vilnius, 2001, p.197-198). Akivaizdu, kad tokia plačiai išvystyta žydų gelbėjimo veikla, kokia buvo Šiauliuose, be aukštų apskrities ir savivaldybės pareigūnų pagalbos buvo neįmanoma.

Domas Jasaitis liudija, kad „[žydų gelbėjimo veikla] buvo daroma slapta, ji buvo žinoma tik tam, kas vykdė gelbėjimo veiksmą , ir tam, į kurį tas veiksmas buvo nukreiptas. Slaptumas – didelė pagalba  sėkmingai pogrindinei veiklai, bet didžiausias istorijos priešas, nes paprastai nepalieka dokumentuotų duomenų“ (Išgelbėję pasaulį. Žydų gelbėjimas Lietuvoje 1941-1944, LGGRTC, Vilnius, 2001, p.58).

  1. J. Noreika laikytinas antinacinio pasipriešinimo dalyviu nuo pat savo darbo Šiaulių apskrities viršininku pradžios.

Kun. J. Borevičius liudija, kad J. Noreika jį pakvietė dirbti pogrindžiui „beveik tuo metu, kai atėjo vokiečiai“. Šis liudijimas bei istorinės aplinkybės leidžia teigti, kad sutikdamas tapti Šiaulių apskrities viršininku Jonas Noreika šias pareigas pasirinko kaip priedangą veikimui pogrindyje. Tokį teiginį pagrindžia šios aplinkybės:

Vidaus reikalų ministras Jonas Šlepetys J. Noreikai pasiūlė tapti Šiaulių apskrities viršininku rugpjūčio 1 d., kai šis atvyko į Kauną ir atvežė  šimtų žemaičių pasirašytą paramą vokiečių verčiamai Lietuvos laikinajai vyriausybei. Iš Laikinosios vyriausybės narių liudijimų akivaizdu, kad tuo metu jie suprato, jog naciai nebeleis Lietuvos Vyriausybei ilgiau veikti (St. Raštikis, Kovose dėl Lietuvos, t. 2, Los Angeles, 1957, p.298-299; Z. Ivinskis, Į Laisvę 1955 Nr. 6-43).

Rugpjūčio pabaigoje, t. y. maždaug savaitę iki J. Noreikos paskyrimo, Lietuvos aktyvistų fronto (LAF) štabas nutarė „sustabdyti viešąją Lietuvių aktyvistų fronto (LAF) veiklą ir pereiti į priešnacinės rezistencijos pogrindį“ (A. Damušis, Į Laisvę 1955 Nr. 7-44). J. Noreika buvo LAF Telšių apskrities vadas, todėl neabejotina, kad prieš sutikdamas užimti naujas pareigas, J. Noreika su Vyriausybės nariais, besiruošiančiais pereiti į pogrindinę veiklą, aptarė tolimesnes politines perspektyvas ir savo darbo prasmę šiame poste. Laikinoji vyriausybė J. Noreiką Šiaulių apskrities viršininku paskyrė prieš pat savo atsistatydinimą.

LAF-ui nutraukus savo veiklą iš jo branduolio buvo sukurta antinacinė pogrindžio organizacija Lietuvių frontas, J. Noreika paskirtas Šiaulių apskrities pogrindžio vadovu (Mindaugas Bloznelis, Lietuvių frontas, Kaunas, 2008, p.91, 382, 398, 399). Vienas iš dvylikos antinacinio pogrindžio Lietuvių frontas steigėjų, Šiaulių miesto antinacinio pogrindžio vadas D. Jasaitis liudija: „Eidamas šias [Šiaulių apskrities viršininko] pareigas [J.Noreika] susirišo su pogrindžiu ir griežtai gynė krašto reikalus“ (Lietuvių enciklopedija, XX tomas, Bostonas, p.409).

Vadovaudamas antinaciniam pogrindžiui Šiaulių apskrityje 1942 m. J. Noreika įkūrė karinio padalinio „Kęstučio“ Šiaulių apygardos štabą, rūpinosi tokių štabų įkūrimu Telšių ir Mažeikių apskrityse, telkė ginklus Lietuvos karinių pajėgų atkūrimui, Pažymėtina, kad į „Kęstučio“ padalinio narius buvo priimami tik tie, kurie nebuvo susitepę  kolaboravimu su priešu, tad akivaizdu, jog pogrindžio bendražygiai Jono Noreikos darbo Šiaulių apskrities viršininku nelaikė kolaboravimu.

1943 m. vasario 23 d. naciai J. Noreiką suėmė ir įkalino Štuthofo koncentracijos lageryje. Už masinį žydų sunaikinimą Lietuvoje atsakingas vokiečių saugumo policijos ir SD vadas Lietuvoje Karlas Jägeris J.Noreiką apkaltino tuo, kad „vadovavo lietuvių pasipriešinimo judėjimui ir ypač kurstė prieš Reicho komisaro paskelbtą lietuvių tautos mobilizaciją (Štuthofo koncentracijos stovyklos kalinių kortelės, Archiwum Muzeum Stutthof, Sygn., I-III-11224).

1946 m. sakydamas baigiamąją kalbą sovietų teisme J. Noreika sutiko su kaltinimais dėl pasipriešinimo sovietų valdžiai, nors pagal juos jam grėsė mirties bausmė, tačiau nesutiko su neesminiu šios bylos kaltinimu, neva jis „savanoriškai tarnavo vokiečiams“ ir laikė šį kaltinimą neteisingu (LYA, f-K1, ap.58, b.9792/3, t.4; V. Ašmenskas, Generolas Vėtra, Vilnius, p. 359, 384).

Šių aplinkybių visuma leidžia teigti, kad J. Noreika laikytinas antinacinio pasipriešinimo dalyviu nuo pat savo darbo Šiaulių apskrities viršininku pradžios.

  1. Iki Žagarės geto likvidavimo J. Noreika nesuprato, kad getai yra vienas iš Holokausto etapų

Paradoksą, kodėl J. Noreika perdavinėjo nacių nurodymus dėl Žagarės geto steigimo, tačiau vėliau organizavo žydų gelbėjimą iš Šiaulių geto, taip rizikuodamas ne tik savo, bet ir mažametės dukrelės bei žmonos gyvybėmis, galima paaiškinti tik vienu būdu: iki Žagarės geto likvidavimo J. Noreika ir kiti šiauliečiai manė, kad žydai galės būti saugūs tik getuose. Tokią išvadą patvirtina šios aplinkybės.

Okupuotoje Lietuvoje (kaip ir kitur) naciai žydams paliko tik vieną galimybę likti gyviems – gyventi gete, nes už geto ribų pagautas žydas, neturėjęs specialaus leidimo, buvo baudžiamas mirties bausme.

Į pirmuosius masinius žudymus Gargžduose, Kaune, Plungėje ar Gruzdžių miške (Šiaulių raj.) žydai buvo atvaryti ne iš specialiai įrengtų getų. Žydų pogromą Kaune suorganizavęs SS brigadenfiureris W. Stahleckeris savo ataskaitoje nacistinės Vokietijos vidaus reikalų ministrui H. Himleriui rašė: „Po pirmojo pogromo buvo pakviestas žydų komitetas  ir jam pareikšta, kad geto įsteigimas yra vienintelė priemonė normalioms gyvenimo sąlygoms sudaryti. Į žydų graudžius verkšlenimus buvo pareikšta, kad nėra kitos galimybės užbėgti už akių būsimiems pogromams“ “(Henry A. Zeiger, The case against Adolf Eichmann, The New American Library,1960, p.64-67).

Buvęs Šiaulių geto kalinys Leiba Lipšicas liudija: „1941 m. rugpjūčio 15 d. mūsų šeima buvo įkalinta Šiaulių gete. Bandžiau slapstytis pas pažįstamus ūkininkus Deivių kaime, bet buvau priverstas juos palikti. Neturėdamas kitokios išeities nutariau patekti į [Šiaulių] getą. Jeigu žydas turi Vermachtui naudingą profesiją, gali gaminti karui reikalingą produkciją, jis reikalingas ir apgyvendinamas gete. Kiti – likviduojami.“ (Leiba Lipšicas, Šiaulių getas, I dalis, old.skrastas.lt, 2001).

Viešoje erdvėje pasirodę teiginiai, neva J. Noreikos pirmtakas, Šiaulių apskrities viršininkas Ignas Urbaitis pasitraukė iš pareigų suvokdamas, kad getuose bus naikinami žydai, neatitinka tikrovės.

1944 m. NKVD-istų tardomas I. Urbaitis į klausimą, kodėl 1941 m. liepos 20 d. savo pavaldiniams perdavė nacių komendanto Konovskio įsakymą įsteigti Žagarėje getą, atsakė: „Būdamas Šiaulių apskrities viršininku vadovavausi humanistiniais sumetimais. Aš maniau, kad žydams persikėlus į getą jie pagal vokiečių įstatymus bus apsaugoti, kad tuomet baigsis gestapo savivalė, prievarta ir teroras žydų atžvilgiu. Aš nežinau, kokiais tikslais vedini vokiečiai iššaudė Žagarės gete gyvenančius žydus. Visos tos žmogžudystės, vykdytos vokiečių valdžios, neturėjo nieko bendro su lietuviška savivalda”. ( K 1, ap. 58, b P-20125, p.117-118).

Šiaulių apygardos komisaras Hansas Gewecke, vienas iš Žagarės ir Šiaulių getų iniciatorių ir organizatorių, po karo taip pat teigė tuo metu nesupratęs, kad getai baigsis žydų sunaikinimu. 1969 m. Liubeko (Vokietija) teismas atmetė H. Geweckei ir jo pavaduotojui Evaldui Bubui pateiktus kaltinimai dėl Holokausto; E. Bubas (kurį D. Jasaitis apibūdina kaip rafinuotai žiaurų) buvo visiškai išteisintas, o H. Gewecke nuteistas puspenktų metų kalėti už tai, kad jo nurodymu Šiaulių gete buvo pakartas B. Mazoveckis, paslapčia į getą įsinešęs maisto. (https://www.tv3.lt/naujiena/lietuva/539141/miesto-istorija-aptaskyta-tukstanciu-zydu-krauju-1.).

Pagal tarptautinius teisės aktus ir Lietuvos Respublikos Baudžiamąjį kodeksą genocidas yra veika, kuri atliekama  sąmoningai, tyčiasiekiant fiziškai sunaikinti visus ar dalį žmonių.

Iki šiol istoriografijoje nežinomi kun. Jono Borevičiaus liudijimai yra svarbūs ne tik Jono Noreikos-Generolo Vėtros, bet ir viso lietuviško antinacinio pasipriešinimo istorijai. Šie liudijimai iš esmės paneigia ir šiandien neretai atkartojamą sovietinę dezinformaciją, skirtą kompromituoti antisovietinio pasipriešinimo dalyvius, 1941 m. Birželio sukilėlius. Ryškiausias Jono Noreikos-Generolo Vėtros kompromitavimo pavyzdys  yra  1973 m. KGB užsakymu išleista knyga „Masinės žudynės Lietuvoje“ (Masinės žudynės Lietuvoje, 2 dalis, Vilnius, 1973, p.8-10).

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Generalinė direktorė                                                                                    

Teresė Birutė Burauskaitė

 

The post Gen. Jonas Noreika, nacių okupacijos laikotarpiu būdamas Šiaulių apskrities viršininku, tuo pačiu metu vadovavo Žemaitijos antinaciniam pasipriešinimui ir organizavo žydų gelbėjimo tinklą Šiauliuose appeared first on Voruta.

Ignas Meškauskas. 1944 metų Kūčios gaisrų pašvaistėje

$
0
0

Mindaugo Lukošaičio piešinys iš ciklo „Pasipriešinimas“

Ignas MEŠKAUSKAS, Kėdainiai, www.voruta.lt

1944 metų  Kūčiose Ariogalos apylinkių kaimuose dangus raudonavo nuo gaisrų, žemė nuo kraujo. Dangus raudonavo nuo padegtų pilnų vasarojaus pastatų gaisrų pašvaistėm,  o žemė nuo kovotojų kraujo skendo  dūmuose, poškėjo šūviai.

     Viskas prasidėjo nuo to, kad apylinkių kaimų vyrai sužinojo, kad  bus varomi į Kauną  Šiluvos krašte sugaudyti  du šimtus naujokų. Gal tokio skaičiaus ir nebuvo, bet tokios kalbos ėjo. Būrys buvo didelis. Apylinkės kelių kaimų vyrai, dar neturėdami pilnai partizaninės struktūros, susitarė naujokus išlaisvinti. Šeštame kilometre nuo Ariogalos Kirkšnovės  upelio krante Darbutų kaime  pradėjo supti rusų sargybą, kuri lydėjo koloną. Sargybiniai,  išvydę  didelį pulką ginkluotų  partizanų, be pasipriešinimo išsilakstė,  pasislėpė  pakelės miškelyje. Rekrūtai   išsivaikščiojo kas sau, su drobiniais maišeliais grįžo namo.

   Ariogaloje stovėjo gausus  įgulos dalinys,  kuris greitai sureagavo. Ir kartu su vietiniais stribais pradėjo krėsti apylinkės kaimus. Ypač nukentėjo Grajauskų kaimas,  nors partizanai  buvo  ir iš kitų kaimų. Štai ką prisimena Genė Kastyrienė iš  Grajauskų kaimo.

                      -1944 m. gruodžio mėn. prieš Kūčias vyrai gavo žinių, kad   į Ariogalą privažiavo dar daugiau rusų kareivių. Atsargos dėlei mano uošviai Kastyrai pasikinkė arklius ir pasiėmę mano mažametes dukras išvažiavo iš namų, lyg nujausdami nelaimę. Pavakare stribų būrys nuo Ariogalos, kitas rusų, nuo Pigminių kaimo, supa Grajauskų kaimą. Abu tie stribų ir   rusų   būriai   susitiko prieš vienas kitą priešinguose upelio krantuose ir susišaudė, o mūsų vyrai  upelio žemupiu  pasitraukė link Dubysos.  Mūsiškių žuvo tiktai  du –  Andraitis Kazys ir Selvestravičius Kazys. Andraitį leido palaidoti, išsipirko, o  Selvestravičių Kazį numetė  turgavietėje, – sako Kastyrienė

    -Susišaudymo pradžioje aš nubėgau pas kaimyną Vladą Jakštą. Sutemus mačiau, kaip padegamomis kulkomis uždegė mūsų namus. Kai degė mūsų kluonas, bėgau paleisti gyvulių, nes  kluonas buvo toliau  nuo gyvenamo namo. Gyvenamas namas degė pirmiausiai. Labai šaudė į mane,  bet nepataikė, tik  buvo keliose vietose išpešioti, sušaudyti kailiniai. Baigiant degti namams, išvažiavus rusams ir stribams, nutilus šūviams, aš nubėgau pas savo išvažiavusius     uošvius, Kastyrus, kur kartu buvo ir mano mažametės dukros. Parėjus mano vyrui Jonui Kastyrai, vartydami mano kailinius džiaugiamės, kad likome  visi gyvi ir sveiki, – pasakoja Genė Kastyrienė.

                      -Pavalgę Kūčias pas kaimynus Kulikauskus, išsiskirstėme kas sau.  Aš su savo mažąja   dukrele Vida pas savo tėvus į Lenčių kaimą, vyras Jonas į Betygalos valsčių pas gimines, uošviai  Kastyrai liko pas Kulikauskus. Namų juk nebėra.

                      -Šv. Kalėdų  ankstų rytą bėgau pažiūrėti į namus. Radau baisų, nepamirštamą vaizdą. Vištos gyvos, tik su išdegusiomis akimis. Likęs arklys pribėgo prie manęs, glaudžiasi, ir kur aš einu jis seka iš pasakos ir krizena, kalbina, skundžiasi.

                      -Pirmąją Šv. Kalėdų dieną vėl atvažiavo rusų kariuomenė kartu stribais  surinkti   žuvusius – saviškius ir   mūsiškius. Mūsiškių buvo žuvęs   vadas –  vokietis ir vienas vyras iš  Užpušinės kaimo.  Žuvusį Kemžūrą leido palaidoti motinai. Baisiosios Grajauskų tragedijos metu  kaime padegė Kastyrų  keturias trobas,  Daugnorų dvi, Adomaitienės dvi,, Lukošių   dvi, ir Rainių vieną trobą.

                      -Antrosios Šv. Kalėdų dienos rytą,  paskundus stribams, kad nedidelis partizanų būrelis  slepiasi Derbutų dvare, vėl įvyko stiprios kautynės, kurių metu   žuvo penki Grajauskų kaimo partizanai – Lukošius Vladas, Kunigiškių kaimo Vidikas Antanas. Kitų trijų pavardžių nežinau. Visus penkis nuvežė į Betygalą, už namo, kuriame  gyvena  ir geria stribai bei sumetė į prūdą, iš kurio matėsi lyg šauktųsi teisybės,  iškeltos žuvusiųjų rankos- tęsia Kastyrienė.

     Kėdainietė, šaulė Vlada Šimokaitienė, kilusi iš gretimo  Kasilkų kaimo, papasakojo iš savo vaikystės apie kautynes jų kaime, savo tėvo žūtį ir motinos drąsą. Motinos   pasiaukojimas   priminė mokyklos suole  mokantis  antikinę literatūrą,  graikų   Sofoklio   tragediją,  kurioje Antigonė  iš mūšio lauko  pagrobė  savo  žuvusį brolį  ir jį palaidojo.

                      Pernaravos valsčiaus Kasiulkų kaimo Pilipauskų šeima,  kaip ir visas tradicinis lietuviškas kaimas susidėjo iš trijų  kartų:  ant šiltos krosnies tupi abu senoliai, žmona juda prie pečiaus apsikrovusi indais, o Stasys, vyras, vis draudė besiautėjančius vaikus, kad nepaliestų suneštus Kūčioms rakandus ir gardėsius. Taip ėjo  trijų dalių šeimos iš kartos į kartą  rūpesčių, vargų ir dainų krikštynų, vestuvių ir laidotuvių  lydimi.

                      Atėjo 1944 m. vasara kartu su kareivių  prakaitu įmirkusiu brezento ir  suteptų alyva ginklų  kvapu. Ilgai   žiūrėjęs  senolis Pilipauskas  į žygiuojančius  dulkėtais kelias   karius  linkčiodamas galvą  reziumavo  –   šitie  žmonės  vargą neša.  Jo patirtis neklydo –  jie nešė   ne tik vargą, jo sūnui mirtį, bet kančias, neviltį, tremtį, griovė žmonių likimus. Nespėję sušilti kojų, išgerti lietuviškos naminės, užkąsti lietuviško skilandžio, pradėjo gaudyti vyrus  į  frontą, į mėsmalę.  Kas norėjo mirti  už  svetimus interesus, už svetimas valstybes? Dauguma bevelijo laukti, geriau žūti tarp savų  nei   vergauti ir žūti tarp svetimų.

            Kasiulkų kaimo vyrai, prisirinkę per frontą primėtytų įvairių ginklų irgi laukė užpuolimo. Sudarė  būrį  iš  30 vyrų, kuriam vadovavo Lietuvos  kariuomenėje atitarnavęs  puskarininkis  Stasys   Pilipauskas. Būrys formavosi, ginklavosi, bet į miško gilumą dar nėjo. Apdairiai sukiojosi apie savo namus. Dirbo įprastus darbus, nes gyvenimas nesustojo ir vyriškos rankos   reikėjo. Kaimas buvo vieningas  – apie rusų pasirodymą netoli kaimo pranešdavo. Kai toliau nuo Kasiulkų kaimo  partizanai  išlaisvino į  rekrūtus sugaudytus jaunuolius, pasipriešinimas  kaimuose  iššaukė  stambias   rusų baudžiamąsias pajėgas.

                      -Rusai, pravėręs duris sušuko vienas iš  būrio. Tėvas, nespėjęs  užsimauti kojinių, įsispyrė į batus, griebėsi už šautuvo ir nubėgo kartu su būrio vyrais. Motina  lyg bandė sulaikyti, bet tėvo tėvas, senolis, sėdėdamas ant krosnies – reziumavo: jauni vyrai, ginklų turi  atsilaikys, – prisimena duktė.

            Netrukus  pradėjo  poškėti šūviai. Nežinojo namiškiai, kieno tie šūviai  – savų ar svetimų,  bet kad jie buvo nukreipti į žmogų ir kėlė grėsmę, sėjo mirtį neabejojo. Šūviai tartum mirties muzika, tai pritildavo tai vėl užsiplieksdavo. Girdisi vyrai bėga per gruodą. Pagaliau šūviai nutilo. Palengvėjo. Atėjo kalbos, kad  kažkas  girdėjo komandas, šauksmą rusiškai ir lietuviškai.

            Gruodžio  dienos trumpos. Saulė leidosi, temo, bet  Stasys į namus negrįžo. Kažkas iš pašnekovų   suabejojo, kad  gali būti jis sužeistas   kautynių lauke. Ji toliau laukti nebegalėjo. Užmetusi skarelę ant galvos išbėgo  į tamsą iš trobos  ir verkdama balsu pasileido  bėgti ten, kur daugiausiai šaudėsi. Bėgo  naktį į kautynių vietą, tiesė rankas į tamsą per šabakštynus,  šaukdama jo vardą, bet naktis tylėjo. Dar ir dar kartą grįžo prie kiekvieno griovio krūmo, kiekvieno tamsaus,  įtartino silueto, šešėlio… Kada jau pavargusi, prisiverkusi lėtu  žingsniu pasuko  namų link, staiga įduboje pastebėjo tamsų lyg tupinti žmogaus siluetą. Patikrinusi atrado   džiaugsmą ir skausmą: ji atrado sukniubusį  Stasį. Šaukė ji  mažybiniais vardais, bučiavo, bet jis   tylėjo. Savo lūpomis palytėjusi jo šaltą veidą  suprato, kad  Stasys niekada nebeatsilieps.

             Suprato, kad ašaromis nieko nepakeisi.  Reikia slėpti. Atras kareiviai, nurengs ir paguldys aikštėje ant grindinio. Vyrai buvo išsislapstę, niekur jų nerasi. Padedant kaimynėms Klementinai Poškienei ir Onai Zungaitienei visur skubotai bėgte; karučiais   parvežė Stasį namo. Dangstė   namo  langus, kūrė krosnį, šildė vandenį,  dėjo ant Stasio sustingusio kūno karštus kompresus, šildė,  kad galėtų ji aprengti ir  kaip priklauso mirusiam  paguldyti. Išnešė stalą, paguldė  namų šeimininką žemai ant dviejų  sustumtų  suolų.

-Atsimenu kad labai verkiau, pamačiusi   tėtę gulinti ant  suolų. O  mama  liepė   tylėti  ir  nesupratau kodėl – pasakoja  šiandieną duktė Vlada.

 Motina bėgo daryti karstą, kasti duobę,  kviesti kunigą  pašventinti duobę ir viską reikėjo padaryti smulkutei, siaurų virpančių pečių moteriškei  per vieną  naktį. Aš prisiverkusi   ant tėvo krūtinės užmigau…..

                      Savo namuose tėvas išbuvo tik pusę nakties. Auštant susirinko artimiausieji kaimynai išlydėti, bet išgirdę  vėl šaudant ir pamatę  degant  Grajauskų   sodybas pasakė, kad nieko negali padėti   ir   tyliai dingo. Motinai karstą padėjo išnešti   tiktai  kaimynė K. Poškienė  ir žuvusiojo motina – ašarų nesulaikanti senutė. Apkrovę karstą šiaudais,  motinai važnyčiojant, išvažiavo iš kiemo  trise; motina,  tėvo motina   ir kaimynė  K. Poškiene. Persižegnojusi išsuko iš savo kiemo. Kelyje lenkėsi automobiliai su ginkluotais kareiviais ir drebėjo  širdis, kad  jie  nesustotų. Laimingai pasiekė kaimo kapines kur laukė vyrai duobkasiai. Toliau viską tvarkė vyrai, be kunigo,  be  giesmių, be vainikų, tyliai tamsoje.

                      Grįžtant namo matė  prie  Paliepių  bažnyčios  gulinčius Stasio  draugus ir kitus   partizanus.  Nuauti, nurengti ir nežinia kur ir į kokias pelkes juos sukiš, paslėps. Per  širdį perbėgo kažkas lyg basomis kojomis, kad  jos Staselis   švariai nupraustas, aprengtas  ir  saugiai  guli po   žeme.

                      Tai   įvyko  Kūčių  dieną. Kokios Kalėdos buvo, aiškint  nebereikia. Po laidotuvių Motina  bijodama enkavedistų, pasiėmusi abu vaikus  išvyko  į  savo tėviškę – Kudonių kaimą. Tačiau   liko  ūkis. Sužinojus, kad abu uošviai  nesikelia iš lovos,  parvyko  namo ir tiesiai  į enkavedistų rankas. Uždarė Ariogalos  rūsyje, tardė, kankino, klausinėjo, kas padėjo laidoti vyrą, kas priklausė Stasio būriui, kokį ginklą Stasys turėjo. Nieko ji neišdavė. Po trijų dienų, nevalgius, esant nėščiai,  jai pasidarė   bloga.  Leido  jai nueiti pas   ten pat gyvenančius gydytojus  Cicėnus.  Cicėnai jautrūs žmonės, sušildė ją, pamaitino,  siūlė jai   pailsėti, pernakvoti, bet ji padėkojusi, nenorėdama jiems daryti rūpesčių, išėjo. Jai pasaulis atrodė tik   tamsiomis  spalvomis ir ji jau ėjo ne namo, bet ant Dubysos tilto, ieškodama  gilesnės vietos. Apsikabinusi turėklą,  žiūrėdama   į srūvantį  vandenį, stovėjo. Pajuto kaip kažkas, ne vėjo šuoras, palietė jos alkūnę. Atsisukusi pamatė žmogaus veidą, su žiemine kepure ant galvos. Nuovokus  žmogus, pamatęs   naktį moteriškę  ant tilto įtarė, kad galbūt jos galvoje kažkas negerai. Pamažu pradėjo kvosti. Moteriškė atviravo. Pasakė, kad du senoliai ant patalo, vienas po aslą laksto, kitas po širdim juda. Jos gyvenimas sugriautas. Kaip motina  sprendžia,  kad tai buvo galbūt   mokytojas, ar kitas „mokytas“ žmogus. Jo žodžiai pataikė į jos patį širdies vidurį. Reikia žiūrėti ne į save, bet savo  vaikus. Jei žuvo tėvas, vaikai tik pusiau našlaičiai, kai netenka motinos  – visiškai našlaičiai. Jų vaikystė nelaiminga – kalbėjo jai nepažįstamasis.

Vlada prisimena, kaip kažkoks žmogus motiną  parvedė  namo. Po keturių mėnesių  gimė   sūnus. Taip  Stasys laukė sūnaus ir nesulaukė. Sūnui davė tėvo vardą. Prasidėjo kitos bėdos.

 Ryšuliai visą laiką  buvo paruošti kelionei į Sibirą. Laimei, pasitaikė žmogus Jonas Stoškus, kuris motiną su vaikais išgelbėjo nuo  Sibiro  –  įregistravo santuoką, pakeitė pavardę, padėjo nešti  gyvenimo naštą. Nelengva Vlados vaikystė  be  tėvo. Vaikystės vainikas iš vargo nupintas. Atsirasdavo vaikų, kurie  ją banditka vadindavo, žaisti nepriimdavo. Parėjusi namo skųsdavausi motinai, verkdavau.

-Pakentėkit vaikeliai, gal laikai  pasikeis, gal  apie  mūsų  vargus knygas  rašys.

Nesulaukė ji geresnių laikų. 1977 m. išėjo jos pasitikti tėvas……

Nesulaukė geresnių laikų ir tėvo būrys. Po tėvo žūties jie išėjo į Paliepių mišką ir visi   žuvo.

Mūsų tautos istorijos ratą   suka pralietas kraujas. Jis nedingsta, išlieka tautos pasąmonėje ir laikas nuo laiko suaktyvuotas iškyla  į viršų. Už pakartus kunigus, už pėsčiomis išvarytus tremtinius; išeina materializuota dvasia į gatves ir aikštes.

Taip tauta  susikaupusi   apsigynė   trims frontais ir nuo  priešų,  išlietas kraujas miškuose ir kloniuose susigrąžino laisvę…

Brangiai  apmokėjo bočių ainiai už Šiluvos rekrūtų išlaisvinimą. Ne tik Antigonė, bet ir apylinkės kaimų vyrai. Bet  ar galėjo jie nusilenkti  atėjūnui,  leisti tautiečius varyti į mėsmalę  už svetimą karalių, pavergusi mūsų tautą?

The post Ignas Meškauskas. 1944 metų Kūčios gaisrų pašvaistėje appeared first on Voruta.

Paskutinės „Vyčio“ apygardos vado Broniaus Karbočiaus dienos

$
0
0

Bronius Karbočius © Genocido aukų muziejus

Ignas MEŠKAUSKAS, Kėdainiai, www.voruta.lt

-Turėjau tik vieną brolį – Bro­nių Karbočių. Kartu augom, kartu lankėm pradinę mokyklą. Tą pačią mokyklą lankė ir Močiūnų kaimo vaikai –tame tarpe vietiniai rusai. Jie dažniausiai blogai mokėsi, buvo netvarkingi, mokytoja dažnai bar­davo juos už neplautas ausis ir ro­dydavo brolį kaip pavyzdį. Todėl jie brolio nemėgo ir dažnai pasipešdavo. Vėliau likimas taip susi­klostė, kad tie nevalyvieji tapo įvai­riais viršininkais, stribais ir mūsų tolimesnis gyvenimas priklausė nuo jų. Nors mūsų ūkis buvo nedidelis, tik aštuoni hektarai žemės, bet trobos buvo tvarkingos gražios ir jiems kėlė pa­vydą. Tapę stribais, Chlopotinas ir Mitriukas su kitais stribais išsivedė Broniaus ir mano tėvą į kluoną, mušė, tardė, klupdė, pagaliau nusivarė į Kėdainius ir išvežė visą turtą be jokių dokumentų ir be jokio paaiškinimo, jokios priežasties, – pasakoja Broniaus sesuo Janina Gudaitienė.

Brolis, vengdamas mobilizacijos, įsidarbino Kėdainių kelių valdyboje: Josvainiuose per Šušvę statė tiltą. Jį taip pat areštavo. Būnant Josvainių areštinėje, smogė stribui, o tam nugriuvus bėgo. Iš tolo šaudė, bet jis Šušvės pakrantėmis prisidengęs krūmais laimingai pasitraukė.

Po to broliui kelias beliko tik vienas –saugi, guodžianti žalia giria.

-Bronius pasitraukė toliau nuo savo gimtojo kaimo, nuo chlopotinų ir mitriukų kur žmonės jo nepažįsta, todėl mažesnis pavojus būti išduotam. Susitikdavom tik pas kaimynus, kurie ateidavo pranešti, kad brolis pasiilgo savų, nori pasimatyti. Kokios jį vėliau ištiko nesėkmės, geriau žino Janina Valentinavičiūtė, kuri tapo jo žmona. Jai teko dalia sekti jo partizaninės kovos žingsnius, būti viename bunkeryje arba netoli gyventi, palaikyti nuolatinį ryšį su juo,- baigia Broniaus Karbočiaus  sesuo Janina Gudaitienė.

-Mūsų likimų linijos susikirto mirtimi, pavojingų dienų sūkuryje. Jis pasirodė toks visuomet atsargus, ramiai priimantis sprendimus. Tarp draugų turėjo autoritetą. Taip mūsų draugystė partizanų ir ryšininkų takuose augo, brendo. Abu buvom benamiai, išvaryti iš gimtų namų. Pagaliau mes vienas be kito artumo negalėjom būti. Sutarėm priimti priesaiką, nepalikti vienas kito iki gyvenimo pabaigos. O ji atrodė labai, labai toli. Svajojom sukurti šeimą, sugrįžti į savo namus, turėti savo pastogę. Bet neužilgo mūsų svajonės sudužo į žiaurią realybės sieną: Bronius pačiame dvasinių ir fizinių jėgų žydėjime  žuvo su ginklu  rankose kovodamas su pavergėjais iš rytų.  Paslėptas nežinia kur – kad nežinočiau kur priklaupt, o aš, nepakeliamų gyvenimo sąlygų suluošinta, skaičiuoju vienišas senatvės dienas, – prisimena Janina Valentinavičiūtė.

       -Mes žinojom, kad Šventybrasčio klebonas Švambaris yra partizanų kunigas. Nežiūrint pavojaus, išklauso partizanų išpažintis, padeda jiems. Bronius kreipėsi į jį. Susitarė. Tykią spalio naktį, lapams šlamant po kojomis, pravėrė kaimo bažnytėlės duris. Prie vienos žvakelės davėm priesaiką, klausėm kunigo žodžių, sumainėm žiedus, pasidarė saugiau. Tų šventų akimirkų niekada neužmiršiu. Liudininkais buvo Broniaus seni kovos draugai: Vincas Sereika ir Liudas Augus, kurie po aršių kautynių  žuvo kitų metų vasarą Sošių miške.

        -Mūsų povestuvinė kelionė taip pat buvo partizaniška. Laimingai persikėlus per Nevėžį, Paberžėje, ties sankryža, mus apšaudė pasalaujantys stribai. Bronius ir jo draugai, visi trys buvo gerai ginkluoti. Apraminę stribus laimingai pasitraukėm. Tik buvo lengvai sužeistas  dešiniosios rankos didysis pirštas, – parodė iki šiol užsilikusį randą Janina Karbočienė.

Daug Bronius patyrė pasalų, susišaudymų su priešu, bet tokių, kada buvo apsupti trimis žiedais, kai, atrodė, išsigelbėjimas beviltiškas, buvo trys atvejai. Trečias lemiamas ir paskutinis.

1951 m. liepos 1 dieną Sošių miške iš pat ryto būrį sukaustė trimis kareivių žiedais. Prasiveržti pavyko tik Broniui ir Stasiui Lukšiui. Tą dieną po kautynių, vakare, jis atėjo pas Janiną Krištanavičienę. Aiškino, kaip pavojinga, rizikinga buvo veržtis pro tris žiedus, nes visuose buvo pastebėtas. Liudas Augus sužeistas į pilvą – trauktis nebegalėjo. Pridėjęs granatą prie smilkinio prašė manęs pasitraukti toliau.  Prasiveržus atsišaudant pro antrą žiedą, pritrūko šovinių ir jis nutarė toliau nebesiveržti, bet pasislėpti po žabų krūva. Automato jis nebeturėjo. Turėjo tik parabelį. Priartėjęs prie žabų krūvos pamatė už jos rusų kareivį, kuris jau kėlė ginklą, bet Broniaus  parabelis aplenkė. Atsivejantį įniršusį šunį  nušovė vienu šūviu. Paėmė iš nukauto kareivio automatą, šovinius ir po žabų krūva nebelindo, bet nušliaužė į čia pat vasarojaus lauką. Visą dieną liepos pačiame vidury kankinamas troškulio, saulės kepinamas išgulėjo lauke. Pavojų, įtampą didino lėktuvas, sukantis ratus aplink mišką, vasarojaus lauką. Reikėjo maskuotis, rauti žoles, dengtis ir nejudėti. tikėjo, kad nušovus šunį jo neatseks. Sutemus, padėkojo vasarojaus laukui ir patraukė pas ryšininkus.

– Nors visą dieną buvo nevalgęs, nespėjo ryte pusryčiauti, nieko nevalgė. Atsigėrė vandens ir išėjo. Ketino eiti į Panevėžio miškus pasakoja ryšininkė Janina Kristanavičienė.

 Trečią dieną pas Janinos Kristanavičienės seserį, kuri buvo partizanų ryšininkė, pasirodė Stasys Lukšys – „Kiškis“. Kiti jų kovos draugai žuvo ir buvo suguldyti Dotnuvoje ant grindinio.  Augus Liudas, Vaclovas Rabačiauskas, Vincas Sereika, Boleslovas Klimas. Jų palaikai atrasti ir palaidoti 1990 m. rugsėjo mėn. Dotnuvos kapinėse, saugo jų žūties istoriją, vardus ir garbę paminklas.

Kiek žuvo rusų kareivių nežinoma. Lažų kaimo gyventojus varė rinkti nukautus partizanus ir kareivius. Žuvusius kareivius krovė  į „Štutbekerį“. Rokas Grinas norėjo pažiūrėti kiek jų ten yra ir atsistojęs ant rato, įsikibęs kėbulo norėjo pažvelgti, bet vyresnis smogė jam šautuvo buože į nugarą ir nuvarė tolyn. Eiliniai kareiviai buvo atviresni,  šnekesni. Pasakojo artimų kautynių minutes. Karininkas, vadovavęs kautynėms, labiausiai gailėjo šuns, kurį užkasė ten pat miške. Jam nusprūdo nuoskauda, kad geriau vieno šuns butų žuvę dešimt kareivių. Kareiviai murmėjo, kaip juos vertina…

    Iš beviltiško apsupimo prasiveržė 1945 m. sausio 25 d. Po šaltos dienos šilumoje sumigus Peiksvos kaime, Sereikų sodyboje, apsupo kareiviai. Nukovę kapitoną, partizanai laikinai subėgo gintis į molinį tvartą. Perspektyvų išlikti tvarte nebuvo. Dengiant ugnimi Pranui Plančiūnui ir  Alfonsui Petrauskui, Bronius nutarė veržtis. Sumaniai prisidengus degančio tvarto dūmų uždanga, prasiveržti pavyko. Dengiant Pranui Plančiūnui, kad atrodytu daugiau partizanų, šaudant per abu tvarto langelius, veržėsi Petrauskas. Laimingai prišliaužus iki tvoros, šokstant per ją, pagavo kulkos.  Dengiant jo draugams iš degančio tvarto, Broniui vienam pavyksta prasiveržti.

     Prano Plančiūno serijos nutilo tik tada, kai įgriuvo tvarto lubos.

     Po didelių nuostolių Sošių miške Bronius pasitraukė iš Kėdainių apskrities į Panevėžio miškus.  Paskutinė 1952 m. vasara praėjo laimingai Molainių miške. Turėjo gerai įrengtą slėptuvę. Nors miške uogautojų ir grybautojų sutikdavo gana dažnai, švelniai pavydėdavo – jie turi savas pastoges, savo pagalves, miega be pavojaus.   Per visą vasarą nematė nei stribo, nei kareivio.

    -Kai  mišką apgaubia sutema, vakarais  su Bronium susėsdavom ant vieno kelmo, nors šalia kelmų buvo daugiau, Broniui apkabinus, svajodavom, ką veiksime grįžę į savo namus. Kartą Bronius besėdint nudžiugęs riktelėjo: kai grįšiu į namus, pirmiausia įsigysiu šunį ir gaidį: šuo saugos mano dvarą, gaidys žiūrės kad nepramiegočiau – paaiškino.

Atėjo 1952 m. ruduo. Artėjo žiema ir nauji rūpesčiai. Žiemą pavojingi pėdsakai sniege, šaltis ir drėgmė bunkeryje. Bronius parūpino žmonai žiemoti net dvi vietas, o pats su V.Mažeika, Č.Salagubu rengėsi žiemoti pas patikimus, geraširdžius netoli Panevėžio miesto Dambrauskus Šilagalių kaime. Kasė klojime bunkerį, maskavo, nešė žemes, nuotaika buvo puiki. Nors jie prie pavojų buvo pripratę ir žinojo, kad mirtis tyko kiekviename žingsnyje, bet kad rengia paskutinę slėptuvę – nesitikėjo.

Žiema prasidėjo gerai: klojime, žmonių prieglobstyje. Tačiau vėliau Broniaus veidas apsiniaukė. Štai ką pasakoja žmona Janina.

-Paskutinį kartą buvom susitikę Molainiuose, tuojau po Naujųjų metų pas Onutę Vilčinskaitę.  Pirmą kartą pastebėjau jo veide tokį liūdesio šešėlį. Sakėsi, kad kažko ant širdies neramu. Lyg pastebėjo pro kluoną  naktį praeinantį žmogų. Niekaip negalėjo atsekti, kas ėjo ir dėl ko čia vaikšto.

Ar tai buvo atsitiktinis užklydęs žmogus, ar naktimis kažkas ateina prie kluono pasiklausyti? Bet kol kas dar tik atrodė, jog šmėstelėjo žmogaus figūra. O gal ir ne žmogaus. Atidavė man vestuvinį žiedą, kurį nešiojo ir brangino. Sako, gal aš nebesulauksiu, tegu bus tau prisiminimas.

-Labai nenorėjau to žiedo imti, pripažinti jo liūdną nuojautą, pratęsti slogų susitikimą. Kaip niekada, išsiskyrėm tylėdami  su užslėptu giliu skausmu.  Paskutinį atsisveikinimą ir šiandien užsimerkus matau, -baigė Janina.

Jokio žmogaus prie Dambrauskų klojimo niekas konkrečiai nematė, pėdsakų nerado. Vėliau paaiškėjo, kad Vilniaus kazematuose patirta išdavystė per sniegą artėja į Dambrauskų sodybą. Išdavystė – vienas pagrindinių Švento karo baigimo bruožų. Kai  partizanų vadai, patekę  į nelaisvę, fiziškai kankinami lūžo ir išlaisvino paslaptis. O gal ne išdavystė, gal užpuolė chroniška liga. Joks sveikatos tyrimo institutas nėra nustatęs,  kas žmogui atsitinka po devynerių metų  karo, kokį pergyveno partizanai.

 Slogią   paskutinio  susitikimo atsisveikinimo  nuotaiką  pakeitė po savaitės gautas Broniaus laiškas, kurį atnešė kovos draugas Č.Zalagubas. Vasario 3 d. Bronius prašė ateiti į pasimatymą. Laiškas rašytas sausio 24 d. Tai paskutinis neįvykdytas laiškas, kurį Janina kaip relikviją tebesaugo iki šio laiko. Ji vylėsi, kad būsimas pasimatymas slogią nuotaiką pakeis, o  lemtis lėmė priešingai.

Belaukiant pasimatymo, sausio 26 d., 11 val. vakare tas pats Česlo­vas Zalagubas pasibeldė į langą ir trūkčiojančiais žodžiais skubotai pasakė, kas šiandien atsitiko: pusryčiaujant, 10 val. ryto, kareivių buvo apsupta Dambrauskų sodyba. Bronius sušuko: „Vyrai, veikim, pavojus!“ Tai buvo paskutinė Broniaus komanda. Jie veržėsi miškelio link, kuris buvo netoli plento. Rusų buvo pilni grioviai. Kur krito  kovos draugai, jis nepastebėjo.

 Išėjo ir daugiau nebegrįžo. Daugiau  Janina jo nebematė ir paklausti apie smulkesnes kautynių aplinkybes – kaip jis prasiveržė – nebebuvo ko. Dingo kaip į vandenį.  Kur, kada kokiu momentu kur jis  krito –  nesakė.

 Devynerių metų kova po tiek mūšių pralaimėta. Žmonės spėliojo, kad Č. Zalagubas, paskutinis štabo narys,  pasitraukė į Lenkiją.

Ši žinia Janiną galutinai prislėgė. Moteriška intuicija nedavė vilties. Žiedas… Nežiūrint to, ji kankinosi ir laukė.

 -Visą naktį nesudėjau akių. Bronius visada, kai likdavo gyvas, skubėdavo pasirodyti, pranešti, – reziumavo Janina. Buvo tokia graži, tyli naktis, mėnesiena, bet Broniaus nesulaukiau, – skausmingą laukimą prisimena Janina.

Išaušus vietoje Broniaus ateinant pamatė rusų kareivius. Jie ilgai kvotė, terorizavo, bet Janinos neatpažino – nebuvo stribų. Jiems išėjus nieko nelaukdama pasiėmė ryšulėlį ir išėjo. Paėjusi sustojo, pasižiūrėjo į rankinę – Broniaus dovanoto žiedo nebebuvo. Kitą dieną sužinojo, jog Šilagalių kaime žuvo du partizanai. Nebebuvo abejonių kas iš trijų prasiveržė ir kas žuvo.

Žuvus Broniui  „Vyčio“ apygardos partizanų organizuota ilga kova nutrūko. Nelygi, alinanti kova be jokios paramos tapo neįmanoma. „Vyčio“ apygardai priklausė keturių apskričių teritorijos: Panevėžio, Ukmergės, dalis Šiaulių ir rytinė dalis Kėdainių apskrities. Apytikriai šioje teritorijoje kovojo apie 300-400 kovotojų, kurie beveik visi žuvo. Pirmasis apygardos vadas, kapitonas Juozas Krikštaponis, su 24 kovotojais žuvo  Užulėnų miške kovoje su Vietrovo divizija 1945 sausio 12 d.

Koplytstulpis partizanų Broniaus Karbočiaus ir Viktoro Mažeikos žuvimo vietoje Panevėžio rajono Šilagalių kaime

Paskutinis „Vyčio“ apygardos vadas Bronius Karbočius žuvo kartu su  adjutantu Viktoru Mažeika. Apygarda nebebuvo atkurta. Devynerių metų kova po daugelio mūšių, susišaudymų, pralaimėta. Paskutinis štabo narys, prasiveržęs pro kulkų spiečių, dingo nežinia kur. Niekur nebuvo pastebėtas. Žmonės kalbėjo, kad jis pasitraukė į Lenkiją.

         Bronius Karbočius buvo drąsus, bebaimis kovotojas. Jo suorganizuotas Surviliškio apylinkės miškuose 30 kovotojų būrys 1947 m. užpuolė  ir išlaisvino Kėdainių areštinės kalinius. Partizanas iš Norušių kaimo Vladas Mataitis pasakojo, kaip jų būrys puolė Surviliškio miestelį ir kaip jiems užsikirto abu kulkosvaidžiai. Pasakojimai vaikšto iš lūpų į  lūpas iki šių dienų. Persirengęs vyresnio rusų leitenanto uniforma gėrė, kortomis lošė visą naktį su  pulkininku Ragozinu  pas Jašinską, Bučiūnų kaime. Mažiausias kultūrų skirtumo pastebėtas bruoželis galėjo baigtis situacijos sprogimu.

     Štai kokie duomenys Lietuvos gyventojų genocido, rezistencijos tyrimo centre: „Bronius Karbočius – „Bitė“, „Algimantas“, „Vyčio“ apygardos paskutinis vadas šiaurės rytų partizanų srities, štabo narys, žuvo 1953.01.26 Panevėžio raj. Šilagalių kaime, gyventojo Dambrausko sodyboje. Kartu su juo kovojęs partizanas Viktoras Mažeika, „Vanagas“, g. 1924 m., mirė nuo žaizdų. Susišaudymo metu sužeisti mgb. būrio vadas vyr. Ltn. Smirnov (mirė), puskarininkis Akimov. Ši karinė operacija įvykdyta išdavus  Uliui (slap.), MGB agentui.

      Nežiūrint išankstinio priešo pasiruošimo ir žymios jėgų persvaros, partizanui Česlovui  Zalagubui pavyko prasiveržti. Sužeistųjų ir žuvusiųjų apylygiai. Tai rodo patyrusių partizanų atkaklią kovą ir taiklumą.

      Nesulaukęs nei 29 metų. Kėdainių krašto sūnus, nuo Šušvės krantų ne kartą žvelgęs mirčiai į akis, prasiveržęs pro priešo grupuotės  žiedus, perbridęs jūras pavojų,  po devynerių metų artimoje kovoje krito Šilagalių kaime. Žūties vietą saugo tautos pastatytas, tvorele aptvertas koplytstulpis.

Vykstant nuo Ramygalos Panevėžio link, pravažiavus miškelį netoli Panevėžio, dešinėje pusėje matyti pievoje koplytstulpis. Keleivi, nukelk kepurę, čia – Vyties apygardos vado Broniaus Karbočiaus  paskutinė sustojimo vieta.

  Prezidento dekretu po mirties jam sutektas pulkininko laipsnis.

The post Paskutinės „Vyčio“ apygardos vado Broniaus Karbočiaus dienos appeared first on Voruta.

Rimantas Zizas. Žudynių Kaniūkuose pėdsakais. Sausio 29-ąją –šv. Mišios už Kaniūkų kaimo aukas

$
0
0

2004 m. Kaniūkuose atidengtas atminimo žudynių aukoms, kryžius

Prieš 76 metus raudonieji partizanai išžudė daugiausia lietuvišką Šalčininkų raj. Jašiūnų valsčiaus Kaniūkų kaimą.

Š.m. sausio 29 d. (trečiadienį) 17.30 val. Vilniaus Arkikatedroje bus aukojamos šventosios mišios už Kaniūkų kaimo aukas. Kviečiame dalyvauti.

„Vilnijos“ draugija

Rimantas ZIZAS, www.genocid.lt

Raudonųjų partizanų ir Pietryčių Lietuvos kaimų savisaugininkų ginkluotame konflikte 1943–1944 m. išskirtinė vieta tenka Kaniūkų kaimo (Eišiškių aps. Jašiūnų vlsč.) užpuolimui 1944 m. sausio 29 d. Kaniūkų puolimas ir susidorojimas su kaimo gyventojais yra žiauriausia raudonųjų partizanų baudžiamoji akcija prieš kaimų savisaugą, virtusi tikromis skerdynėmis (nužudyti 38 žmonės, beveik visas kaimas sudegintas).

Kokios aplinkybės, priežastys ir motyvai lėmė Kaniūkų užpuolimą? Kodėl taip žiauriai buvo susidorota su visu kaimu, kokios buvo raudonųjų partizanų nepaprasto žiaurumo jo gyventojų atžvilgiu priežastys?

Priežastys ir aplinkybės, matyt, sąlyginai buvo dvejopo pobūdžio: 1) konkrečios, susijusios su Kaniūkų kaimo ginkluotos savisaugos veikla priešinantis raudonųjų partizanų savivalei ir smurtui, pastarųjų siekiai bausti ir keršyti už pasipriešinimo veiksmus ir 2) bendro pobūdžio veiksniai, kuriuos lėmė apskritai nesėkminga raudonųjų partizanų kova su kaimų savisaugininkais, poreikis griebtis drastiškų bauginamųjų priemonių siekiant stabdyti savisaugos struktūrų kūrimąsi ir plitimą Pietryčių Lietuvoje, pademonstruoti raudonųjų partizanų ginkluotą jėgą.

Kaniūkų kaimas, esantis pietrytiniame Rūdninkų girios pakraštyje netoli Lietuvos–Baltarusijos dabartinės sienos, kalbiniu atžvilgiu priklausė vadinamajam Dieveniškių „pusiasaliui“ – kaimų grupei, kurioje lietuviškai kalbantys gyventojai sudarė daugumą. Apie Kaniūkų kaimo sunaikinimą dar 1990 m. rašęs Juozas Kudirka pabrėžė, kad kaimas pasižymėjo ypatingu tautiniu sąmoningumu, lietuviškumu, priešinimusi lenkų okupacinės valdžios brukamai lenkiškai etninei savimonei. Kaime veikė lietuviška mokykla, kaniūkiečiai buvo pasistatę tautinės vėliavos spalvomis išmargintą šv. Kazimiero kryžių; lietuviškai kalbėti mokėjo ir dauguma kaime gyvenusių lenkų.

Į rytus ir pietryčius nuo Rūdninkų girios 1943 m. rudenį apsiginklavusių lietuviškų kaimų padėtis daugeliu atžvilgių buvo sunkesnė ir sudėtingesnė negu kitapus Rūdninkų girios esančių kaimų. Ją sunkino etniškai nevienalytė, mišri gyventojų sudėtis ir aplinka, lėmusi menkesnę tarpusavio paramą, solidarumo ryžtą priešintis (nelietuvių kaimai nesiginklavo ir nekovojo su sovietiniais partizanais); čia silpniau veikė kitos antipartizaninės kovos struktūros (pvz., vokiečių ir lietuvių policijos vadinamieji atsparos punktai), buvo arti baltarusių sovietinių partizanų veiklos rajonai, grėsė jų antpuoliai ir kt. Menkiausias nepaklusnumas, pasipriešinimas raudonųjų (taip pat lenkų) partizanų veiklai kėlė represinių, baudžiamųjų akcijų pavojų.

Kokį mastą 1943 m. rudenį Jašiūnų valsčiaus apylinkėse buvo pasiekęs raudonųjų partizanų siautėjimas, matyti iš Daučiūnų seniūnijos seniūno Vlado Antanaičio 1943 m. lapkričio 7 d. pranešimo Jašiūnų valsčiaus viršaičiui. Seniūnas rašė, kad 1943 m. lapkričio 6 d. pavakary pas jį į Didžiųjų Sėlų kaimą atėjo 12 ginkluotų rusiškai kalbančių vyrų (tarp jų nurodė buvus 4 žydus) ir grasindami sušaudymu, ūkio sunaikinimu, jei atsisakytų jiems paklusti, nusivedė jį į Daučiūnų ir Dainavos kaimus; ten jo akivaizdoje kinkė ūkininkų arklius, šaudė kiaules, grobė ir krovė į vežimus kitą turtą: duoną, miltus, bulves, kopūstus, burokus, drabužius, kailius, vilną, avalynę ir visokius virtuvės rakandus, iš viso prikrovė 9 vežimus. Apibendrindamas seniūnas rašė, jog iš Daučiūnų seniūnijos su maistu ir drabužiais kiekvieną naktį į Rūdninkų girią „ėjo“ 6–8 pastotės, iš ten vežimai ir arkliai niekados negrįžta „tvarkoje“: vienas arklys grįžo kirviu „prakirstas“ (sužalotas). Išvažiavę į mišką malkų, ūkininkai grįžta namo „verkdami“, „basi ir be sermėgų“. Per trumpą laiką daug arklių pasidarė netinkami dirbti, vežimai sulaužyti, per 1–1,5 mėn. daugiau kaip pusė gyventojų neteko avalynės ir drabužių. Terorizuojami žmonės bijo pranešti valdžiai, policija toli (15 km); gyventojai, bijodami „plėšikų“, stengėsi „mandagiai“ su jais elgtis. Pastaruoju metu banditai pradėjo žmones sekti, agituoja „už sovietus“, jie pasidarė „ypatinga naktinė valdžia“. Pasak seniūno, tokiomis aplinkybėmis sunku kalbėti apie prievolių vykdymą, žmonės „be vilties laukia arba iš valdžios pusės ypatingų bausmių, arba iš banditų pusės sunaikinimo“.

Patikimų duomenų apie Kaniūkų kaimo savisaugą, jos veiklą nėra. Czeslavas Malewskis tvirtina, kad Kaniūkų ginkluotos savisaugos organizatoriai buvo Józef Bobin (Juozas Bobinas), Wladislaw Woronis (Vladislovas Varonis?), Jan Kodzis (Jonas Kuodis). Sovietinis partizanas Juozas Olekas savo atsiminimuose teigė, kad Kaniūkų kaime buvo apie 60–70 „policijos pagalbininkų“, tačiau šie skaičiai atrodytų išpūsti, šabloniški, nes, pasak jo, tiek pat ginkluotų savisaugininkų buvo ir Bakaloriškėse. Kaniūkai (kartu su Degsnių ir Daržininkų kaimais Valkininkų vlsč.) lietuvių policijos šaltiniuose minimi kaip lietuviški kaimai; jie buvo gavę „banditų“ grasinamų laiškų, kuriuose reikalauta atiduoti ginklus. Buvo pažymima, jog lietuviškas Kaniūkų kaimas su „banditais“ turėjo susirėmimų, kuriuos laimėjo. Policijos pranešimuose apie Kaniūkų kaimo „visišką sunaikinimą“ rašoma, jog kaimo gyventojai kelis kartus pasipriešinę ginklu; ši aplinkybė įvardijama kaip kaimo sunaikinimo priežastis: „atsikeršydami banditai juos sunaikino“. Panašiai Kaniūkų sunaikinimo ir grasinimų kitiems lietuviškiems kaimams priežastys aiškintos ir 253-iojo lietuvių savisaugos bataliono (jo padaliniai buvo dislokuoti Pietryčių Lietuvoje) dokumentuose: „palankus nusistatymas kovos su banditais atžvilgiu ir aktyvus ginkluotas tos kovos rėmimas, nepalankių kaimų baudimas juos sunaikinant ir gyventojus išžudant“.

Kaniūkiečiai galėjo turėti konfliktų su baltarusių sovietiniais partizanais. J. Kudirka rašo, jog 1943 m. vėlyvą rudenį Kaniūkų kaimo derlių naktį išsivežė baltarusiškai kalbantys vyrai. Prie Gerviškių jiems kelią pastojo dviem nupjautavamzdžiais šautuvais ginkluoti 7 vyrai. Vežėjai išsibėgioję, grūdai grąžinti gyventojams.

Šis epizodas, matyt, tik iš dalies atskleidžia raudonųjų partizanų ir kaniūkiečių santykius: Kaniūkų kaimo savisaugininkai buvo geriau ginkluoti, o raudonieji partizanai lengvai neatiduodavo prisiplėšto grobio. Kaniūkų savisaugininkų ginkluoti susirėmimai su sovietiniais partizanais buvo daug atkaklesni ir įnirtingesni, jie brandino tarpusavio įtampą ir abipusę neapykantą.

Tai akivaizdžiai atsispindi sovietinių partizanų šaltiniuose. Juose Kaniūkų kaimas vadinamas vienu atkakliausių, geriausiai apsiginklavusių kaimų; esą jis turėjęs didelę reikšmę vokiečiams, buvęs jų atsparos punktas. Kaimas nė iš tolo neprisileisdavęs partizanų, net puldavęs kitus kaimus, kurie buvo lojalūs ar neutralūs partizanų atžvilgiu. J. Olekas savo atsiminimuose rašė, kad Bakaloriškių ir Kaniūkų kaimų savisaugininkai „tyčiojosi“ iš tarybinių atsišaukimų bei laiškų jiems, dar smarkiau ginklavosi patys ir vertė kitus kaimus ginkluotis, todėl nutarta juos nuginkluoti jėga.

Mejeris Elinas ir Dimitrijus Gelpernas knygoje „Kauno getas ir jo kovotojai“ teigė, kad Kaniūkų kaime buvo „įsitvirtinę hitlerininkai“, jie tykoję keliuose partizanų, apšaudydavę juos iš pasalų. Iš pradžių Kaniūkų kaimo „hitlerininkams“ buvo pateiktas ultimatumas, kuriame reikalauta sustabdyti veiksmus prieš partizanus ir sudėti ginklus. „Fašistams“ nepaklusus, partizanai nutarę vadovautis „sena kovos taisykle“: jeigu priešas nepasiduoda, jis turi būti sunaikintas.

Tačiau nei raudonųjų partizanų archyviniuose šaltiniuose, nei po karo rašytose jų atsiminimų knygose nėra konkrečių duomenų, kurie patvirtintų Kaniūkų kaimo savisaugininkų išskirtinį aktyvumą, atkaklumą ir stiprumą, nėra faktų apie susirėmimuose su jais žuvusius raudonuosius partizanus (tokių faktų iš kitų vietovių esama, pvz., Daržininkų kaimo (Valkininkų vlsč.) savisaugininkai 1943 m. spalio pradžioje nušovė raudonąjį partizaną, nepagarbiai elgėsi su jo palaikais; Grinkuvos–Babrauninkų kaimų savisaugininkai 1943 m. Kūčių vakarą nukovė net 5 partizanus; aktyvūs Bakaloriškių kaimo (Trakų aps.) savisaugininkai, matyt, ne kartą dalyvavo partizanų gaudynėse, sovietinių partizanų buvo kaltinami partizanės Onos Tamulevičiūtės-Miklušienės (1940–1941 m. komunistų partijos Alytaus apskrities pirmojo sekretoriaus Tomo Tamulevičiaus sesers) nužudymu ir kt.). Taigi sovietiniai partizanai nuo Kaniūkų kaimo savisaugininkų nebuvo labai nukentėję, nepatyrė žmonių aukų ar kitų „skriaudų“, kurios galėjo juos išprovokuoti ypač žiauriam susidorojimui su viso kaimo gyventojais.

Matyt, Kaniūkų kaimo savisaugininkų „kaltė“, lėmusi negailestingą kaimo sunaikinimo akciją, buvo ta, kad per vieną ar kitą susirėmimą su sovietiniais partizanais jie gynė 1943 m. derlių ir kitą savo turtą, nenorėjo nusiginkluoti ir paklusti jų valiai. Kalbant apie tikrą ar tariamą Kaniūkų ir kitų kaimų savisaugininkų aktyvumą, galima daryti prielaidą, kad vienaip jis raudonųjų partizanų ir jų vadų vertintas kitapus Rūdninkų girios – Alytaus ar Trakų apskričių lietuviškose apylinkėse ir visai kitaip – Eišiškių apskrities apylinkėse, kurias jie paskelbdavo „partizaniniais rajonais“, jautėsi jose tikraisiais šeimininkais.

Teiginius apie Kaniūkų savisaugininkų stiprumą ir organizuotumą paneigia ir įvykių eiga raudoniesiems partizanams užpuolus kaimą: Kaniūkų savisauga neparodė atkaklesnio pasipriešinimo.

Todėl apskritai Kaniūkų kaimo puolimo priežasčių ir motyvų aiškinimus sovietiniuose šaltiniuose, pirmiausia Genriko Zimano radiogramose ir laiškuose į Maskvą Antanui Sniečkui, galima vertinti kaip neobjektyvius, tendencingus, demagoginius, kuriais jau po įvykdytos baudžiamosios operacijos siekta pagrįsti ir pateisinti žiaurų susidorojimą su kaimu.

Raudonųjų partizanų Kaniūkų užpuolimo ir akcijos žiaurumo priežastys buvo gilesnės, jas lėmė apskritai nepalanki kovos su kaimų ginkluota savigyna eiga ir komplikuota, sunki jų padėtis 1944 m. žiemą. G. Zimano optimistinės prognozės apie kaimų savisaugos „sugriuvimą“ 1943 m. rudenį nepasitvirtino, atėjus sunkiai 1944 m. žiemai; optimizmą keitė pesimizmas, realaus pavojaus sovietiniam partizaniniam judėjimui nuojauta. G. Zimanas ir kiti partizanų vadai Rūdninkų girioje suprato, jog be pagalbos iš sovietinio užnugario, be ginklų ir šaudmenų jie nepajėgs pasipriešinti bet kokiai didesnei karinei policinei Rūdninkų girios valymo akcijai, jog pasmerktos žlugti ambicijos plėtoti ir aktyvinti partizaninio karo veiksmus. Sovietiniams partizanams kariniu atžvilgiu kilo problemų kovojant net su prastai ginkluotais kaimų savisaugininkais. G. Zimanas 1944 m. sausio 29 d. (Kaniūkų kaimo sunaikinimo dienos vakare) pasiųstoje radiogramoje Lietuvos partizaninio judėjimo štabo (LPJŠ) viršininkui A. Sniečkui konstatavo: „Aplink mus vėl stiprėja savisauga. Viena iš svarbiausių priežasčių – nepakankamas atkirtis iš mūsų pusės, kurio negalime reikšmingiau sustiprinti dėl ginklų ir, svarbiausia, šaudmenų trūkumo“. Raudonųjų partizanų sunki ir komplikuota padėtis 1944 m. žiemą vaizdžiai apibūdinta G. Zimano 1944 m. balandžio 7 d. laiške A. Sniečkui: „Šaudmenų nėra, ginklų nėra, aplink kelia galvas savisaugininkai, „baltieji“ [lenkai. – R. Z.], kur pasisuksi, visur pėdsakas, o kai grįši, žiūrėk, tyko, o paskui „ar ką laidok, ar brauk iš sąrašo“. Savo bazių „tvirtovėmis“ nelaikome. Kurgi laikysi, kai „baltieji“ beveik prieina prie jų. Kur turime mes dingti?“ – klausė G. Zimanas. – „Konspiruotis kaimuose – reiškia be tikslo naikinti aktyvą ir visai ne dėl to, kad kaimiečiai mūsų nekenčia. Kai atitrūksi nuo ginkluotos jėgos, netgi „partizaniniame rajone“ atėjusi pora „chuliganų buožiukų“ iš gretimo savisaugininkų kaimo nušaus, netgi policijos neiškvietus. Rimonio [Vytauto Sakalausko, LKP(b) Alytaus apskrities pogrindinio komiteto sekretoriaus slapyvardis. – R. Z.] apskrities pietuose bazių sudaryti nepavyko – 1943 m. rudenį išsiųstą silpnai ginkluotą grupę išvaikė lenkai. Dabar [1944 m. pavasarį. – R. Z.] ten nuvyko stipri, gerai ginkluota grupė, ir pusės jos jau nėra. Ten iš karto reikia didelių jėgų, nes gyventojai „labai blogi“, be to, daug kelių“. Taip apibūdinęs padėtį, G. Zimanas reziumavo: „Tai buvo sunkios dienos“.

Nesulaukdamas pagalbos iš sovietinio užnugario G. Zimanas iki 1944 m. balandžio pradžios, kai lėktuvai su ginklais ir šaudmenimis pagaliau pasirodė virš Rūdninkų girios, LPJŠ viršininkui A. Sniečkui į Maskvą vieną po kitos siuntė radiogramas, pilnas nerimo, susierzinimo, priekaištų. Nors G. Zimano siunčiamoje informacijoje realiai atsispindėjo iš tikrųjų sunki raudonųjų partizanų padėtis, prastos nuotaikos, vis dėlto galima daryti prielaidą, kad jis sąmoningai dramatizavo padėtį, visų pirma smarkiai pervertino Rūdninkų girios partizanams kaimų savisaugos keliamą pavojų. Cituotą 1944 m. sausio 29 d. radiogramą apie savisaugos stiprėjimą jis pasiuntė jau po Kaniūkų sunaikinimo, tikriausiai žinodamas „triuškinančius“ akcijos rezultatus. G. Zimano informacijos Maskvai ir padėties vertinimai gerokai skyrėsi nuo kitų sovietinių partizanų vadų (Michailo Afonino, Marijono Miceikos) padėties vertinimų regione. Antai M. Afoninas 1944 m. sausio 27 d. radiogramoje A. Sniečkui pranešė, kad sovietiniai partizanai iš seniūnų ir jų pavaduotojų išgavo daugiau kaip 50 parašų (pasižadėjimų) atsisakyti „tarnauti vokiečiams“, kad iškėlė sau uždavinį išvaikyti Trakų apskrityje „visą šį vokiečių aparatą“.

Net 1944 m. žiemą nesiliovė raudonųjų partizanų puolimai, kaimų terorizavimas ir ekonominis plėšimas. Kaniūkų kaimo puolimo išvakarėse 1944 m. sausio 24 d. jie užpuolė ir apiplėšė Jašiūnų valsčiaus Jaglinonių ir Sakalų kaimus, sausio 25 d. – Eišiškių valsčiaus Dainavos ir Kameraučiznos kaimus, iš šių kaimų į Rūdninkų girią išsivedė po vieną gyventoją.

Tirštindamas spalvas, dramatizuodamas padėtį, siekdamas žūtbūt prisišaukti pagalbos, pirmiausia ginklų ir šaudmenų, G. Zimanas savotiškai „spaudė“ A. Sniečkų ir kitus LPJŠ vadovus. Antra vertus, galima įžvelgti siekius paruošti propagandinę, psichologinę dirvą planuojamoms Kaniūkų kaimo, gal ir kitų apsiginklavusių kaimų sunaikinimo akcijoms, pateisinti ir pagrįsti jų neišvengiamumą ir būtinumą.

Tai, kas įvyko Kaniūkų kaime 1944 m. sausio 29 d. (šeštadienio) ankstų rytą, geriausiai matyti iš 253-iojo lietuvių savisaugos bataliono Baltininkų atsparos punkto vado 1944 m. sausio 31 d. raporto Nr. 58 bataliono vadui kpt. Vladui Žibui: „ 1.A. 1944 m. sausio 29 d. 6 val. apie 150 banditų (žydų, rusų), ginkluotų 1 sunkiuoju kulkosvaidžiu, 3 lengvaisiais kulkosvaidžiais, automatiniais pistoletais, šautuvais ir granatomis, puolė Koniuchy (pol. kv. 1605, ž[emai], dešinėje) kaimą. Kaimą sudegino, žmones ir gyvulius išžudė (žmonių nukauta 35, sužeista 15). Atvyko iš Dawčiuny (pol. kv. 1605, viduryje) ir WLK Salki [Didžiųjų Sėlų. – R. Z.] (pol. kv. 1605, viršuje dešinėje) krypčių. Apie 1 val. užtrukę kaime, pasitraukė ta pačia kryptimi“.

Gavus pranešimą apie Kaniūkų kaimo užpuolimą, apie 7 val. į Kaniūkus išskubėjo lietuvių savisaugos 253-iojo bataliono Rakliškių, Baltininkų ir Tribonių atsparos punktų kariai, iš viso 52 vyrai, ginkluoti 1 sunkiuoju ir 5 lengvaisiais kulkosvaidžiais ir kitais ginklais. Tačiau atvykę į Kaniūkus jie raudonųjų partizanų neaptiko, bet rado, kaip užfiksuota bataliono kovos veiksmų dienoraštyje, „liūdną vaizdą“: kaimas sudegintas, žmonės ir gyvuliai išskersti.

Iš 253-iojo savisaugos bataliono dokumentų matyti, jog tos pačios sausio 29-osios rytą raudonųjų partizanų ultimatumą nusiginkluoti ir atiduoti ginklus buvo gavusi Klepočių kaimo savisauga (pagalbinė policija), vakare apie 50 „banditų“ (rusų ir žydų) apiplėšė Kiemeliškes. Taip pat grasinta sunaikinti lietuviškus Butrimonių, Jononių, Šaulių ir Pasalio kaimus.

Šie faktai rodo, kad 1944 m. sausio 29 d. Rūdninkų girios raudonieji partizanai vykdė didelę akciją prieš lietuviškus kaimus ir jų savisaugas; matyt, planuota nuginkluoti ir nubausti (sunaikinti) ir kitus minimus kaimus. Kita vertus, galima manyti, jog šiuos planus bent iš dalies sukliudė 253-iojo savisaugos bataliono atsparos punktų kariai. Ateiti į pagalbą Kaniūkų kaimo savisaugininkams jie nespėjo, tačiau galbūt išgelbėjo nuo susidorojimo kitus kaimus. Iš bataliono atsparos punktų Rūdiškėse ir Valkininkuose pasiųsti karių būriai, vadovaujami viršilų Tamulaičio ir Striūpaičio, organizavo pasalas prie Klepočių ir kitur, tačiau jose partizanų nesulaukė.

Kaniūkų kaimo sunaikinimas užfiksuotas ir lietuvių policijos, lietuvių saugumo policijos bei nacionalinio pogrindžio dokumentuose. Lietuvių policijos 1944 m. sausio 26 d.–vasario 1 d. savaitinėje žinių santraukoje pažymėta, jog „visiškai“ sunaikinant Kaniūkus dalyvavo apie 200 rusų banditų, žuvo 36 kaimo žmonės, 14 sunkiai sužeista.

Lietuvių saugumo policijos pirminėmis žiniomis, Kaniūkų kaimo aukų skaičius siekė net 150 žmonių, tarp kurių buvo daug vaikų ir nemažai sužeistųjų; jie paguldyti į Beniakonių ligoninę, dalis išsiųsta į Vilnių.

Saugumo policijos papildomomis žiniomis, kaime nužudyti 36 asmenys, 14 žmonių sužeisti, 13 iš jų – sunkiai. Sudegė 50 karvių, 36 gyvenamieji namai ir visi negyvenamieji (ūkiniai) pastatai. Nesudegę liko 6 gyvenamieji namai. Partizanai kaime išbuvo 1,5 valandos, 150 kaimo žmonių spėjo pabėgti.

Saugumo policijos galutinėmis žiniomis, raudonieji partizanai į kaimą šaudė padegamosiomis kulkomis iš 4 kulkosvaidžių ir kitokių ginklų; nuo kulkų ir užsidegė trobesiai. Kaime buvę lietuvių policininkai atsišaudė apie 45 minutes, policininkas Juozas Bobinas buvo nušautas, kitas policininkas – Juozas Varonis – sunkiai sužeistas. Visi kiti policininkai kaimui užsidegus pasitraukė. Saugumo policijos žiniomis, 3 partizanai buvo sunkiai sužeisti, 1 nukautas. Tarp vietos gyventojų buvo nukauti 35, sužeista 13, 10 iš jų – sunkiai. Gaisro metu sudegė 36 gyvenamieji namai, 40 kluonų, 39 tvartai, pirtis. Sudegė 50 karvių, 16 arklių, apie 50 kiaulių, apie 100 avių, 400 vištų, inventorius, pašarai, viskas, kas buvo trobesiuose. „Banditai“ buvo įvairių tautybių – rusai, žydai ir vietiniai lenkai.

Taigi lietuvių saugumo policijos šaltiniai savo informacijos turiniu išsiskiria iš kitų šaltinių: juose užfiksuotas lietuvių policininkų (matyt, pagalbinės policijos, t. y. kaimo savisaugininkų) pasipriešinimo raudoniesiems partizanams faktas, kalbama apie partizanų nuostolius (tačiau jų nepatvirtina visi kiti šaltiniai).

Nežinomas lietuvių antinacinio pogrindžio šaltinis nurodė, jog buvo nušauti 35 civiliai gyventojai, 13 sužeista, 10 iš jų sunkiai. Kaimo užpuolikai šaudę padegamosiomis kulkomis; padegus kaimą, iš 40 kaimo ūkių sudegė 39 tvartai, pirtis, 50 karvių, 16 arklių, 50 kiaulių, 100 avių, 400 vištų ir kitas turtas. Per kautynes žuvo pagalbinis policininkas (t. y. savisaugininkas) J. Bobinas, sunkiai sužeistas policininkas Juozas Baronis (kai kuriuose šaltiniuose taip rašoma J. Varonio pavardė). (Beje, šaltinis kaimo sunaikinimo akciją priskyrė lenkų partizanams.)

Lietuvių antinacinio pogrindžio laikraštyje „Į laisvę“ buvo rašoma, jog žuvo 30 žmonių, apie 20 sunkiai sužeista.

Kaniūkų kaimo sunaikinimas ir jo žmonių žūtis nesulaukė jokio atgarsio oficialiai leidžiamoje lietuviškoje spaudoje. Matyt, nenorėta (gal neleido ir vokiečių cenzūra) tokiais „banditų“ siautėjimo Pietryčių Lietuvoje faktais kelti paniką visuomenėje. Galbūt Kaniūkų kaimo tragediją nustelbė ir ją paminėti spaudoje sutrukdė 19 lietuvių policininkų žūtis 1944 m. sausio 8 d. Ašmenos aps. Turgelių vlsč. Mikoliškių (Michailiškių k.) mūšyje su lenkų partizanais (kartu žuvo vokiečių žandarmerijos ltn. Schnabelis ir 6 vokiečių žandarai).

Raudonųjų partizanų dokumentuose ir jų po karo rašytuose atsiminimuose Kaniūkų kaimo tragedija nušviesta fragmentiškai, šykščiai, neinformatyviai, be išraiškingos retorikos (kaip kai kuriais kitais atvejais), nesigiriant įvykdyta akcija, nors šiuo atveju buvo kuo „pasigirti“. Net ir Albertas Barauskas, kovos su kaimų savisauga tematikai savo atsiminimuose ir nepaskelbtuose archyviniuose šaltiniuose skyręs daug dėmesio, Kaniūkų kaimo sunaikinimo akciją ir savo vaidmenį joje „kukliai“ nutyli. Kartais Kaniūkų sunaikinimas trumpai apibūdinamas remiantis ne tokiu kruvinu Bakaloriškių kaimo sunaikinimo pavyzdžiu. Antai J. Olekas rašė: „Panašiai atsitiko ir Kaniūkų kaimo „savisaugininkams““.

Rašę apie Kaniūkus raudonieji partizanai, matyt, jautė, kad kaimo sunaikinimo akcija buvo pernelyg žiauri, jos rezultatai tragiški, kompromituojantys sovietinį partizaninį judėjimą, todėl vengė apie ją atviriau ir plačiau kalbėti. (Šiuo atžvilgiu iš visų sovietinių autorių išsiskiria tik M. Elinas ir D. Gelpernas, kurie savo knygoje „Kauno getas ir jo kovotojai“ atviriau nušvietė kai kurias Kaniūkų kaimo puolimo detales.)

Vis dėlto ir raudonųjų partizanų archyviniai šaltiniai patvirtina kaimo sunaikinimo faktą ir jį ištikusios tragedijos mastus.

G. Zimanas LPJŠ viršininką A. Sniečkų apie Kaniūkų kaimo sunaikinimą informavo 1944 m. sausio 31 d. tokio turinio radiograma: „Sausio 29 d. Vilniaus būrių, „Mirtis okupantams“ būrio, Margirio būrio ir Gen[eralinio] štabo specialiosios grupės jungtinė grupė visiškai sudegino patį aršiausią Eišiškių apskrities savisaugos kaimą Kaniūkus. Kaniūkai ne tik neįsileisdavo partizanų pas save į kaimą, bet ir rengdavo jiems pasalas keliuose, puldinėjo partizanams draugiškus kaimus, priversdavo ginkluotis neutralius kaimus.

Savisaugininkams padaryti sunkūs nuostoliai. Iš mūsų pusės aukų nėra “.

G. Zimano radiograma pirmiausia įdomi tuo, kad jis ne tiek informavo A. Sniečkų apie Kaniūkų puolimo akcijos rezultatus, kiek aiškino ir stengėsi pagrįsti kaimo sunaikinimo motyvus. Nepavyko aptikti duomenų, jog jis ar kiti Rūdninkų girios sovietinių partizanų vadai būtų detalizavę akcijos rezultatus vėliau siųstose radiogramose ir laiškuose.

Neabejotina, jog būtent apie Kaniūkų kaimo sunaikinimą G. Zimanas užsimena 1944 m. kovo 3 d. laiške A. Sniečkui. Jis rašė apie Rūdninkų girios pietryčių pakraštyje esantį kaimą, kuris buvęs labai aktyvus ir „ypač įkyrėjęs“ sovietiniams partizanams, jiems „uždaręs visą rajoną“. G. Zimanas toliau rašė: „Jį mes sudeginome visiškai. Operacija pavyko, savo aukų mes neturėjome, savisaugininkų keli namai supleškėjo, jie turėjo daug nuostolių. Nuo to laiko visame ano kaimo [Rūdninkų girios] pakrašty savisaugą kaip ranka nuėmė“. G. Zimano radiogramoje paminėti „Vilniaus būriai“ („āčėüķžńńźčå īņš˙äū“) – tai Rūdninkų girioje iš pabėgusių iš Vilniaus geto kalinių suformuoti būriai: „Mirtis fašizmui“, „Keršytojas“, „Už pergalę“, „Kova“. Šiems būriams priklausiusių atskirų partizanų dalyvavimą Kaniūkų sunaikinimo akcijoje patvirtina konkretūs faktai, užfiksuoti jų asmens bylose, ir kita medžiaga.

Tačiau iš visų žydų būrių santykinai daugiausia informacijos suteikia ir Kaniūkų kaimo sunaikinimo mastus patvirtina baudžiamojoje operacijoje dalyvavusio „Mirtis okupantams“ būrio dokumentai. Šio būrio (vadinto Kauno būriu) kovinių veiksmų dienoraštyje užfiksuota, jog 1944 m. sausio 29 d. jungtinis būrys sutriuškino ginkluotą Kaniūkų kaimą, kuris vokiečiams turėjo didelę reikšmę, buvo jų atsparos punktas, šio kaimo valstiečiai atvirai kovojo su partizanais. Kaimas visiškai sudegintas, nužudyta ir sužeista daugiau kaip 50 žmonių, tarp jų „fašistinės gaujos vadovas“  (matyt, turimas galvoje minėtas J. Bobinas).

Naikinant Kaniūkų kaimą dalyvavo keletas raudonųjų partizanų būrių, todėl apie šią baudžiamąją operaciją galima kalbėti kaip apie bendrą Rūdninkų girios raudonųjų partizanų akciją, vykdytą bendromis, sutelktomis jėgomis. Vis dėlto, atsižvelgiant į susidorojimo su Kaniūkais akcijos žiaurumą, kyla klausimas, koks buvo konkretus atskirų būrių „indėlis“ ją vykdant? Koks vaidmuo teko akcijoje dalyvavusiems Vilniaus ir Kauno getų žydų partizanų būriams, G. Zimano minimai Raudonosios armijos Generalinio štabo „specialiajai grupei“? Ar šių raudonųjų partizanų organizacinių struktūrų dalyvavimas neprisidėjo prie akcijos žiaurumo? Kas vadovavo Kaniūkų kaimo sunaikinimo akcijai?

Remiantis raudonųjų partizanų šaltiniais, į šiuos ir kitus klausimus atsakyti sunku, tačiau galima daryti tam tikras išvadas ir prielaidas.

Iš G. Zimano minimų (bet konkrečiai neįvardytų) vadinamųjų Vilniaus būrių apie dalyvavimą Kaniūkų kaimo puolimo akcijoje duomenų yra „Mirtis fašizmui“, „Keršytojo“, taip pat „Perkūno“, „Pergalės“, „Už tėvynę“ būrių ataskaitose. Tačiau remiantis archyviniais šaltiniais ką nors konkrečiau apie šių būrių ar atskirų jų partizanų dalyvavimą akcijoje pasakyti sunku. Tas pats pasakytina ir apie A. Barausko vadovaujamą Margirio būrį. Rūdninkų girioje atsiradus daug labiau kariniu organizaciniu atžvilgiu patyrusių raudonarmiečių vadų ir politinių vadovų, A. Barausko ir jo būrio vaidmuo sumenko. Vadovavęs Daržininkų ir Dargužių kaimų savisaugininkų nuginklavimo akcijoms 1943 m. rudenį, vėliau A. Barauskas daugiausia rinko žvalgybinio pobūdžio duomenis ir užsiiminėjo smulkesnėmis savisaugininkų ir kitų „liaudies priešų“ terorizavimo akcijomis.

Neaišku, kokia Raudonosios armijos Generalinio štabo Vyriausios žvalgybos valdybos grupė dalyvavo Kaniūkų kaimo sunaikinimo akcijoje. 1944 m. pradžioje Rūdninkų girioje veikė kelios tokios grupės, jos buvo daug geriau negu G. Zimano partizanai apginkluojamos ir aprūpinamos iš sovietinio užnugario. Tuo metu Rūdninkų girioje pasirodė ir SSRS NKVD specialioji grupė. Galima spėti, jog Kaniūkų akcijoje galėjo dalyvauti Aleko-Rūsčiojo grupės (vadas kapitonas Anastazas Aleksiukas) žmonės. (Sovietinių partizanų šaltiniuose grupė vadinama ir būriu Nr. 14.) Nors šios grupės (būrio) archyviniuose dokumentuose apie dalyvavimą Kaniūkų įvykiuose duomenų nėra, G. Zimano teigimu, ji dalyvavo daugelyje bendrai vykdytų Rūdninkų girios partizanų operacijų, nuveikė daug „puikių“ darbų. Ši grupė „sunkiais laikais“ galėjo padėti LPJŠ būriams ginklais ir šaudmenimis.

Vis dėlto iš daugelio fragmentiškų faktų ir detalių galima spręsti, kad svarbiausias vaidmuo baudžiamojoje akcijoje prieš Kaniūkų kaimą priklausė „Mirtis okupantams“ būriui, sudarytam daugiausia iš Kauno geto žydų ir sovietinių karo belaisvių. Šio būrio dalyvavimą operacijoje pirmiausia rodo tiksliai užfiksuotas, neprieštaraujantis kitiems (nesovietiniams) šaltiniams nužudytų ir sužeistų Kaniūkų kaimo žmonių skaičius (daugiau kaip 50). Iš „Mirtis okupantams“ būrio dokumentų taip pat galima spręsti, jog šio būrio štabo viršininko pareigas ėjęs asmuo buvo jungtinio būrio, puolusio Kaniūkus, vado pavaduotojas. „Mirtis okupantams“ būrio štabo viršininkas vadovavo ir kitoms 1944 m. žiemą šio būrio vykdytoms operacijoms, tačiau ir kitais atvejais jo asmuo liko neįvardytas (ši detalė tik didina įtarimą, jog „ Mirtis okupantams“ būrio štabo viršininkas buvo vienas iš asmenų, vadovavusių Kaniūkų operacijai, ir būtent dėl šios priežasties galėjo likti „nežinomas“).

Iš „Mirtis okupantams“ būrio archyvinių dokumentų galima spėti, jog būrio štabo viršininko pareigas galėjo eiti buvęs Raudonosios armijos karininkas (kapitonas), VKP(b) narys nuo 1929 m., sovietinis karo belaisvis Michailas Ceiko.

Išskirtinis „Mirtis okupantams“ būrio vaidmuo vykdant Kaniūkų kaimo puolimo akciją ryškėja ir iš minėtos M. Elino ir D. Gelperno knygos „Kauno getas ir jo kovotojai“ puslapių. Jos autoriai rašo, jog išaugęs ir sustiprėjęs „Mirtis okupantams“ būrys galėjo „kelti sau rimtesnes užduotis ir imtis platesnių kovinių veiksmų“. „Mirtis okupantams“ būrys „kartu su keliais kitais kaimyniniais būriais“ „nutarė“ likviduoti „priešų lizdą“ Kaniūkuose. Toliau autoriai konkrečiai aprašo pačią kaimo puolimo operaciją: išžygiavę pavakary, partizanai ėję naktį miškeliais bei pelkėmis, anksti rytą pasiekę kaimo pakraštį. Raudona raketa buvusi signalas pulti. Dvidešimt būrio kovotojų su būrininku Michailu Trušinu priešakyje įsiveržę į kaimą. Hitlerininkai užsibarikadavę savo būstinėje ir iš ten pradėję smarkiai šaudyti kulkosvaidžiais ir automatiniais pistoletais. Užvirusi kova dėl kiekvieno namo. Tekę naudoti rankines granatas ir padegamąsias kulkas. Kovotojai, tarp jų Kauno geto partizanai Leizeris Codikovas, Dovydas Teperis, Jankelis Ratneris, Peisachas Volbė, nepaisydami kulkų krušos puolę užsibarikadavusius fašistus. Prasidėjusios kautynės vienas prieš vieną. Hitlerininkai buvę priversti pasitraukti.

Vaizdžiai aprašę Kaniūkų kaimo puolimo akciją (tiksliau, jos pradžią, kai kaimo savisaugininkai dar mėgino atsišaudyti), autoriai nepateikė konkretesnių duomenų apie priešui padarytus ir savo patirtus nuostolius. Juk jeigu kova vyko dėl „kiekvieno namo“, kovota „vienas prieš vieną“, bent minimalūs nuostoliai turėjo būti neišvengiami. Tačiau, kaip matyti iš G. Zimano radiogramos A. Sniečkui ir kitų šaltinių, raudonieji partizanai nuostolių nepatyrė. Tai akivaizdžiai prieštarauja autorių pateiktai Kaniūkų kaimo puolimo operacijos eigos versijai.

Pasak G. Zimano, „pats aršiausias Eišiškių apskrities savisaugos kaimas“ kažkodėl nepasipriešino, tarp raudonųjų partizanų ir Kaniūkų kaimo savisaugininkų nebuvo jokios atkaklios ginkluotos kovos tikrąja to žodžio prasme, o vyko tik žiauri raudonųjų partizanų keršto akcija, negailestingas susidorojimas su kaimo žmonėmis.

Tai matyti iš J. Kudirkos straipsnyje pateiktų kai kurių detalių: iš kulkosvaidžių šaudant padegamosiomis kulkomis uždegti šiaudiniai trobų stogai, įsiveržę į kaimą raudonieji partizanai šaudė žmones trobose, negailėdami moterų ir vaikų. Vieni kaimo žmonės bėgo į Šalčios upelio pusę (jie liko gyvi), kiti – į miškelį (juos pasitiko „kulkų lietus“). Automatininkai ėjo per degantį kaimą ir pro langus šaudė į pasilikusiuosius trobose. (J. Kudirka pažymi, jog tarp egzekucijos vykdytojų buvo ir tokių, kurie sąmoningai šaudė pro šalį arba leido aukoms pabėgti.)

Ką raudoniesiems partizanams reiškė tikros kovinės akcijos vykdymas (o ne susidorojimas su bėgančiais ar pasislėpusiais kaimo žmonėmis), susidūrimas su „tikrais hitlerininkais“, gerai matyti iš 1944 m. balandžio 10 d. „Mirtis okupantams“ būrio vykdytos operacijos puolant vokiečių žandarmerijos postą Večioriškėse (dabar Vakariškės). „Mirtis okupantams“ būrys nukovė kelis vokiečius, tarp jų posto viršininką kapitoną, paėmė karinių trofėjų – kulkosvaidį, automatą, septynis šautuvus ir kt. Tačiau ir raudonieji partizanai patyrė skaudžių nuostolių. G. Zimanas LPJŠ viršininkui A. Sniečkui pranešė apie 17 partizanų žūtį; iš tikrųjų būrio nuostoliai buvo didesni – žuvo 18 žmonių.

M. Elinas ir D. Gelpernas iš esmės, matyt, teisūs, priskirdami „Mirtis okupantams“ būrio partizanams svarbiausią vaidmenį baudžiamojoje operacijoje prieš Kaniūkus, tačiau nepagrįstai šiam ir kitiems „kaimyniniams“ būriams užkrauna atsakomybę už „nutarimą“ sunaikinti kaimą. Kaip rodo panašios akcijos, vykdytos prieš kitus kaimus, tokius „nutarimus“ priimdavo ne atskiri būriai ar jų vadai, o vadinamasis LKP(b) Trakų apskrities pogrindinis komitetas, iš esmės visos Rūdninkų girios raudonųjų partizanų vadovybė. Nutarimą vykdyti baudžiamąją Kaniūkų operaciją galėjo priimti 1944 m. sausio pradžioje įkurtas vadinamasis LKP(b) Pietų srities pogrindinis komitetas.

Nėra aišku, kokio dydžio raudonųjų partizanų pajėgos vykdė operaciją. J. Kudirka, remdamasis liudytojų atsiminimais, teigė, jog raudonųjų partizanų būta apie 300 vyrų. Vis dėlto realesnis atrodytų 253-iojo lietuvių savisaugos bataliono ir lietuvių saugumo policijos dokumentuose užfiksuotas baudžiamosios akcijos dalyvių skaičius (apie 150–200), nors ir jis gali būti šiek tiek padidintas. Ch. Lazaras, buvęs sovietinis partizanas, Kaniūkų akcijos dalyvis, savo knygoje „Destruction and Rezistance“, išleistoje Niujorke 1985 m., rašė, kad akcijoje dalyvavo 120 visų būrių partizanų, ginkluotų geriausiais ginklais.

Į klausimą, kiek raudonųjų partizanų dalyvavo Kaniūkų operacijoje, remiantis sovietiniais šaltiniais sunku atsakyti. Be M. Elino ir D. Gelperno pateikto skaičiaus (jie rašė, kad į kaimą įsiveržė 20 „Mirtis okupantams“ būrio kovotojų), jokių kitų duomenų nėra. Lieka neaišku, kiek iš viso šio būrio partizanų dalyvavo akcijoje, nes, be jokios abejonės, ne visi akcijoje dalyvavę partizanai įsiveržė į kaimą, dalis jų liko kaimo prieigose, saugojo jame siautėjusius „kovos draugus“ nuo netikėtų policijos ar kitų priešų pasirodymo.

Į šį ir kitus klausimus sunku rasti atsakymą analizuojant raudonųjų partizanų asmens bylose esančius duomenis. Savo turiniu tai daugiausia individualios partizaninės veiklos charakteristikos, įvairūs 1944– 1945 m. ir vėlesnių metų dokumentai pristatant apdovanoti SSRS ordinais ir medaliais. Tačiau atsiskleidžia painus, savotiškai įdomus vaizdas bandant nuslėpti, nutylėti tai, kas buvo įvykdyta Kaniūkuose; išryškėja požiūris į Kaniūkų operaciją, supratimas, jog ji buvo nusikalstama, kompromituojančio pobūdžio, dalyvavimo kurioje nenorėta prisiminti. Kaip minėta, M. Elinas ir D. Gelpernas rašo, kad operacijoje dalyvavo „Mirtis okupantams“ būrio partizanai Michailas Trušinas, partizanai iš Kauno geto L. Codikovas, D. Teperis, J. Ratneris, P. Volbė. Tačiau šių partizanų asmens bylose apie dalyvavimą puolant Kaniūkus jokių konkrečių duomenų nėra.

Kaip matyti iš M. Trušino asmens dokumentų, šis buvęs Raudonosios armijos karininkas (vyr. leitenantas), mūšių prie Maskvos dalyvis, patekęs į vokiečių nelaisvę ir iš jos pabėgęs į Rūdninkų girią, aktyviai dalyvavo daugelyje „Mirtis okupantams“ būrio operacijų (vadovavo pasaloms, vokiečių „garnizonų“ puolimams, žvalgybos, maisto produktų paruošų akcijoms), vienoje iš jų 1944 m. balandžio pabaigoje žuvo. Šio sovietinio partizano asmens byloje nėra tik duomenų apie jo dalyvavimą Kaniūkų operacijoje. O tai prieštarauja logikai ir, svarbiausia, M. Elino ir D. Gelperno liudijimui, kad jis dalyvavo taip pat Kaniūkų operacijoje ir joje atliko vadovaujantį vaidmenį.

„Mirtis okupantams“ būrio partizano Grigorijaus Smoliakovo 1944 m. spalio 8 d. charakteristikoje (ji pasirašyta būrio vado Konstantino Rodionovo) užfiksuota, kad jis dalyvavo „nuginkluojant apsiginklavusį Kaniūkų kaimą“. Tuo tarpu pats G. Smoliakovas maždaug tuo pačiu metu rašytoje savo veiklos ataskaitoje apie dalyvavimą Kaniūkų operacijoje neužsimena.

Kito būrio partizano Michailo Rubinsono 1944–1945 m. asmens dokumentuose apie jo partizaninę veiklą abstrakčiai rašoma, kad jis dalyvavo „daugelyje operacijų“; vėlesniuose, apie 1960 m. rašytuose dokumentuose pristatant jį apdovanoti (pergalės prieš fašistinę Vokietiją jubiliejaus proga) pažymima, kad jis dalyvavo „triuškinant ginkluotą Žagarinės kaimą“, puolant Večioriškes ir kitose karinėse operacijose. Lieka neaišku, ar M. Rubinsonas dalyvavo Kaniūkų akcijoje? Teigiamai atsakyti į šį klausimą leistų M. Rubinsono 1958 m. liepos 15 d. rašytas „gyvenimo aprašymas“ ir jame nurodytos partizaninės veiklos detalės: „1943 m. gruodžio mėn. išvykau [iš Kauno geto. – R. Z.] su pirmąja mašina į partizanų būrį „Mirtis okupantams“. Čia dalyvavau kovinėse (prie Koniuchi, Žagarinės, Večioriškių, Kaltancų ir kt.) operacijose“.

Taigi iš raudonųjų partizanų archyvinių šaltinių sunku susidaryti realesnį vaizdą, kiek asmenų dalyvavo Kaniūkų naikinimo operacijoje. Be to, nereikia pamiršti, jog ne visiems partizanams pokario metais asmens bylos buvo suformuotos. Vis dėlto kai kurių partizanų, ypač „Mirtis okupantams“, taip pat „Mirtis fašizmui“, Margirio, „Perkūno“, A. Mickevičiaus ir kitų būrių partizanų asmens bylose užfiksuotas ir konkrečiai įvardytas dalyvavimas „sutriuškinant“ ar „nuginkluojant“ Kaniūkų kaimą; iš jų matyti, kad operacijoje dalyvavo ne tik vyrai, bet ir moterys.

Kaip rašo žydų istorikas Solomonas Atamukas, „žydai, iškėlę aktyvios tautinės pasipriešinimo, diversinės ir ginkluotos partizaninės kovos su hitleriniu fašizmu vėliavą, toje kovoje galėjo dalyvauti tik tarybinio partizaninio judėjimo gretose, kito pasirinkimo nebuvo. Šimtai žydų, nepaisydami politinių pažiūrų skirtumo, narsiai kovojo toje kovoje. Svarus jų indėlis prisidėjo prie hitlerinės Vokietijos sutriuškinimo ir jie įrašė šlovingą puslapį į savo tautos istoriją“.

Tačiau buvo ir kitas žydų dalyvavimo sovietinio ginkluoto pogrindžio veikloje aspektas. Šis pogrindis Lietuvoje tarnavo SSRS politiniams interesams, veikė kaip naują sovietinę okupaciją (reokupaciją) siekianti įtvirtinti jėga, šių tikslų siekusi įvairiomis, net ir represinėmis, nusikalstamomis priemonėmis. Dalis žydų partizanų (kaip ir kitų tautybių jo dalyviai) tapo sovietinių nusikaltimų vykdymo įrankiais ir bendrininkais.

Reikia pažymėti, kad daugelis žydų dėl tautinio, politinio ir ideologinio nusistatymo, priešiškos pažiūros į komunizmą ir SSRS nebendradarbiavo su sovietiniu pogrindžiu.

Žydų dalyvavimą raudonųjų partizanų nusikalstamo pobūdžio akcijose galėjo lemti ir grynai psichologiniai motyvai. Patyrę tragišką holokausto aukų lemtį, įvairiai terorizuoti žmonės galėjo neatsispirti pagundai susidarius palankioms aplinkybėms keršyti ir žudyti; tie patys motyvai galėjo sutrukdyti blaiviai ir atsakingai vertinti padėtį, skirti tikrus priešus nuo netikrų, tariamų.

„Mirtis okupantams“ būrio partizanų – Kaniūkų kaimo operacijos dalyvių skaičius patvirtina teiginį, kad šis būrys joje atliko svarbiausią vaidmenį. Šis faktas leidžia kelti opius klausimus, susijusius su lietuvių ir žydų santykiais, taip pat klausimą, koks buvo žydų partizanų vaidmuo naikinant Kaniūkus. Ar Rūdninkų girios raudonųjų partizanų vadovybė nepasinaudojo tautine nesantaika tarp lietuvių ir žydų bei jos karčiais vaisiais, spręsdama kovos su lietuviškų kaimų savisauga ir kitus uždavinius, ar jos nekurstė? Ar daugelis žydų, tapę raudonaisiais partizanais, nepuoselėjo keršto, sąskaitų suvedimo užmačių, ar neparodė iniciatyvos rengiant ir vykdant baudžiamąją operaciją prieš Kaniūkų kaimą; kokie buvo dalyvavimo joje motyvai – savanoriški ar priverstiniai, kuo paaiškinti tą faktą, kad joje dalyvavo palyginus daug žydų partizanių moterų? Apskritai, ar nebuvo lemta sumokėti lietuviškajam Kaniūkų kaimui simbolinę, didelę kraujo kainą ne tik už mėginimus pasipriešinti raudoniesiems partizanams, bet ir už lietuvių žydšaudžių kruvinus darbus bei kitas lietuvių padarytas skriaudas ir nuoskaudas žydams?

Kita vertus, į Kaniūkų kaimo tragediją galima žvelgti ir per lietuvių bei lenkų tautinės nesantaikos prizmę, turint galvoje komplikuotus šių tautų santykius nacių Vokietijos okupacijos metais, ir kalbėti apie tam tikrą vietinių lenkų gyventojų dalyvavimą Kaniūkų įvykiuose. Kaip minėta, „vietiniai lenkai“ – Kaniūkų akcijos dalyviai abstrakčiai minimi lietuvių saugumo policijos dokumentuose. Tačiau yra ir konkretesnių duomenų. J. Kudirka teigė, jog atvykę į sudegintus Kaniūkus „lietuvių atraminių būrių“ (neabejotinai 253-iojo lietuvių savisaugos bataliono) kariai norėjo atkeršyti vienam kaimui, iš kurio buvo „dalis baudėjų“, tačiau kaniūkietis V. Varonis juos atkalbėjęs to nedaryti, esą tame kaime „ne visi geri, ne visi ir blogi, o nukentės ir gerieji“.

Teiginiai apie ketinimus keršyti turi pagrindo, juos patvirtina ir archyviniai šaltiniai. Matyt, kalbama apie Didžiųjų Sėlų (lenkiškai Salki Wielki) kaimą. 253-iojo bataliono dokumentuose šis kaimas minimas Kaniūkų žudynių kontekste: jau minėtame Baltininkų atsparos punkto vado 1944 m. sausio 31 d. raporte apie Kaniūkų sunaikinimą teigiama, jog tarp kaimą „plėšusių“ banditų gyventojai pažino piliečių iš Didžiųjų Sėlų ir Visinčios.

1944 m. vasario 19 d. 253-iojo bataliono kariai vykdydami žvalgybą Didžiųjų Sėlų kaime susidūrė su partizanais, įvyko kautynės. Po jų bataliono vadas kpt. Vl. Žibas gavo žinių, kad kaime bataliono kariai iš vietinių gyventojų paėmė druskos, kailinių, nušovė ir išsivežė 4 veislines kiaules. Tokį karių elgesį bataliono vadas pavadino „banditišku“ ir įsakė nedelsiant įvykius išsiaiškinti ir jam pranešti.

Bataliono 4-osios kuopos 1-ojo būrio vadas viršila Trečiokas 1944 m. vasario 27 d. raporte kuopos vadui aiškino, kad kariai „jokių daiktų nepaėmė“. Po kautynių rastas didelis skardinis „bliūdas“ (indas), kurį banditai buvo atsivežę į pirtį, kailiniai, kuriuos nusivilko ir numetė bėgdamas banditas. Per kautynes nušautos 4 kiaulės. Viršila raporte rašė matęs vieną sužeistą civilį gyventoją, antras civilis gyventojas ar banditas apšaudomas iš šautuvų pabėgo.

Raporte aprašyti bataliono karių veiksmai panašūs į baudžiamuosius, represinius veiksmus, įvykdytus prieš Didžiųjų Sėlų kaimą galbūt keršijant už Kaniūkų žudynes.

Dar atviriau ir aiškiau apie Didžiųjų Sėlų kaimą bataliono vadui 1944 m. vasario 28 d. raporte rašė 4-osios kuopos vadas ltn. Martynas Cieminis: esą Didžiųjų Sėlų kaimo gyventojai „su labai mažomis išimtimis“ buvo palankiai nusiteikę banditų atžvilgiu arba patys buvo aktyvūs banditai; kaime „banditams“ būdavo iškūrenamos pirtys, kepama duona, skerdžiami maistui gyvuliai, gyveno ryšininkai „su Vilnium“, „banditų“ pagrobto turto „likvidatoriai“ [realizuotojai? – R. Z.], amunicijos vežėjai ir kt. Toliau raporte yra žodžiai, leidžiantys daryti prielaidą, jog būtent Didžiųjų Sėlų kaimo kai kurie gyventojai prisidėjo prie Kaniūkų kaimo žudynių: „ar pranešė kam nors kas nors iš to kaimo“, kad to kaimo 3 gyventojai (nurodytos pavardės) dalyvavo „Koniuchy skerdynėse“? Tai esą žinomos pavardės, bet jų yra ir daugiau. Raporte teigiama, jog „dukart buvo paleisti gandai, kad Salki Wielki esą karių sudeginti“, esą „šito laukia visi, kurie yra nusistatę prieš banditus“. Dėl įvykių per žvalgybą kaimo gyventojai neturėtų „nė žodžio prasitarti“. Kuopos vadas siūlė su Didžiųjų Sėlų kaimu pasielgti kaip su kaimais Dubrovka ir Stavnovo  (matyt, tai Baltarusijos kaimai, už paramą partizanams sudeginti ar kitaip represuoti).

Vargu ar Didžiųjų Sėlų ir kitų kaimų žmonės galėjo masiškiau remti raudonuosius partizanus. Galimas daiktas, 253-iojo lietuvių savisaugos bataliono dokumentuose rašoma ir apie lenkų Armijos krajovos partizanus, susidūrimus su jais.

Galima daryti prielaidą, kad bent netiesiogiai, objektyviai lenkų partizanai savo suaktyvėjusia veikla 1944 m. žiemą, antilietuviškomis akcijomis prisidėjo prie sąlygų sudarymo raudoniesiems partizanams susidoroti su Kaniūkų kaimu.

Antai lietuvių pogrindžio laikraštyje „Nepriklausoma Lietuva“ straipsnelyje „Saugumas palaužtas“ 1944 m. kovo 1 d. numeryje buvo rašoma: „Pagausėjus bolševikų ir dalinai lenkų partizanų būriams, mūsų policininkai jų buvo dažnai užpuldinėjami ir neretai išžudomi. Tik po Graužiškių įvykių [1944 m. sausio 8 d. – R. Z.], kada žuvo 19 mūsų policininkų, visi Ašmenos apsk[rities] valsčių policininkai buvo atitraukti į Ašmeną. Panašiai elgiamasi su kai kurių punktų policija Svyrių ir Eišiškių apskrityse“.

1944 m. sausio mėn. lenkų partizanai įsakė visiems Turgelių valsčiaus mokytojams lietuviams išsikraustyti iš šio valsčiaus, sausio 25 d. užpuolė Šumsko miestelį, nurengė policiją, atėmė iš jos ginklus, išvaikė pareigūnus, sausio 27 d. įteikė ultimatumą Dieveniškių policijai, visos lietuviškos įstaigos pasitraukė į Benekonis ir kt.  Taigi ne visai atsitiktinai ir Kaniūkų kaimo užpuolimą lietuvių pogrindžio šaltinis, kaip minėta, priskyrė lenkų partizanams.

Duomenų apie Kaniūkų žudynių aukas archyviniuose ir kituose šaltiniuose nedaug. Iš užuojautos „Naujojoje Lietuvoje“ matyti, jog su Kaniūkų savisaugininkų vadu J. Bobinu žuvo jo žmona Viktorija, sūnus Marijonas, dukra Jadvyga (kitas sūnus ir mažametė dukra liko gyvi). J. Kudirka mini žuvusius kaniūkiečius Stanislovą Bandelevičių, jo sūnus – Mečislovą ir Zigmantą (dešimties ir šešerių metų amžiaus), Laskevičienę, dvi jos suaugusias dukras (nušautos bėgančios per Šalčios upelio ledą, trečioji vienerių metų amžiaus dukra nušauta motinos glėbyje), Pilžių keturių asmenų šeimą. Iš J. Kudirkos straipsnio matyti, jog Kaniūkuose iš viso buvo 22 sodybos, 5 iš jų liko nesudegintos (taigi sudegė 17 sodybų). Cz. Malewskis pateikia tokius duomenis: iš 85 namų Kaniūkuose liko nesudeginti tik 4. Autoriaus paskelbtame nužudytų Kaniūkų kaimo žmonių sąraše 38 pavardės (vienas žmogus (siuvėjas) iš Mikontų (Mikantonių). Sąraše 19 moterų, 7 vaikai (1,5–16 m. amžiaus). Kaniūkų žudynių aukas palaidoti padėjo 253-iojo bataliono Rakliškių atsparos punkto kariai.

Kaniūkų kaimas minėtas Savitarpinės pagalbos Vilniaus apskrities komiteto 1944 m. vasario 22 d. rašte Vilniaus apskrities viršininkui. Jame rašoma, jog „banditų“ siautėjimas Vilniaus apskrityje tolydžio didėja, kai kurios gyvenamosios vietovės visiškai sunaikintos, gyventojai atsidūrė „kaip stovi“: „Taip, pavyzdžiui, Jašiūnų valsčiaus Kaniūkų kaimas ištisai buvo sudegintas ir ligi šiol to kaimo 52 gyventojams išmokėta po maksimalinę pašalpą – 500 RM kiekvienam. Dar liko išmokėti apie 10 gyventojų“. (Matyt, turėta galvoje žuvę ir sužeisti kaniūkiečiai.)

Kokį poveikį kaimų ginkluotai savisaugai ir jos veiklai turėjo Kaniūkų kaimo tragedija? Ar iš tikrųjų, kaip rašė G. Zimanas, Rūdninkų girios rytiniame pakraštyje „savisaugą kaip ranka nuėmė“? Be abejo, Kaniūkų žudynės turėjo stiprų savisaugos struktūras griaunantį ir demoralizuojantį poveikį. Tačiau kai kurie faktai ir įvykiai leidžia teigti, kad tokios priemonės turėjo ir priešingą efektą. Po Kaniūkų kaimo sunaikinimo galėjo atsirasti papildomų motyvų ginkluotis dar neapsiginklavusiems kaimams, priešintis, nepasiduoti. Vokiečių okupacinio režimo lietuviškosios savivaldos administracijos pareigūnai, policija, pavieniai ryžtingesni ir veiklesni asmenys galėjo kelti reikalavimą stiprinti kaimų savisaugą. Įdomu pažymėti, kad apie tokias tendencijas rašė ir G. Zimanas. Jis 1944 m. kovo 3 d. laiške A. Sniečkui minėjo, kad „savisauga kaime tačiau nesiliauja“, ji vykdoma „visai kitokiu būdu“, esą „smurtu ir prievarta“. Pakanka apskričių viršininkams ar policijai surasti „kur nors kaime“ vieną kitą žmogų, kuris turi tam tikrų nuodėmių prieš mus, „šaudė į [1941 m. bėgančią iš Lietuvos. – R. Z.] Raudonąją armiją, žudė [partinius ir tarybinius] aktyvistus“, ir šie, anot G. Zimano, „chuliganai“ verčia gyventojus imti ginklus. Tai esą pavyksta ne visur, bet atsiranda kaimų, kur „tokių elementų yra daugiau“. Tie kaimai esą sudaro savo ginkluotą jėgą ir priverčia ginkluotis „gretimus kaimus“.

Yra duomenų, kad net sudeginto Kaniūkų kaimo vyrai nesudėjo ginklų ir toliau bandė priešintis sovietiniams partizanams. M. Afoninas 1944 m. gegužės 19 d. radiogramoje A. Sniečkui pranešė apie gegužės 17 d. Jašiūnų valsčiaus Kaniūkų kaime nuginkluotus „žandarus“: jie nesipriešindami atidavę ginklus – 15 šautuvų, 3 SVT (automatinius šautuvus), 1 kulkosvaidį. Kas buvo tie „žandarai“, nėra aišku, tačiau iš radiogramos teksto galima spėti, jog tai vietos gyventojai, savisaugininkai: vienas iš jų parašęs atgailos raštelį, kuriame prašęs jam atleisti: jis apsiginklavo prievarta, bet į partizanus nešaudė, vieną šautuvą jau buvo atidavęs, dabar atiduodąs ir kitą.

Matyt, bent iš dalies su Kaniūkų kaimo sunaikinimu galima sieti vokiečių atsakomųjų baudžiamųjų priemonių bei veiksmų prieš sovietinius partizanus ir jų bazes Rūdninkų girioje pradžią. 1944 m. vasario 4 ar 5 d. sovietiniai partizanai pirmą kartą virš savo galvų pajuto stiprią artilerijos ugnį: iš šarvuoto traukinio buvo apšaudytos jų bazės prie Inkleriškių kaimo. Artilerijos sviediniui pataikius į „Išlaisvintojo“ būrio žeminę, žuvo šio būrio partizanas Šilelis (Juozas Blaževičius). Stipri ir gana taikli artilerijos ugnis sukėlė paniką tarp sovietinių partizanų: partizanas Ivanas Neteckis kelis kartus bandė bėgti iš bazės ir vadovybės įsakymu buvo sušaudytas.

Po Kaniūkų kaimo sunaikinimo raudoniesiems partizanams ir jų bazėms Rūdninkų girioje, matyt, iš tikrųjų iškilo grėsmė, vokiečiai „pradėjo telkti jėgas baudžiamajai girios valymo akcijai“. M. Afoninas apie „garnizonų“ stiprinimą Lentvaryje, Trakuose, Rūdiškėse, Valkininkuose informavo A. Sniečkų, prašydamas pagalbos šaudmenimis, tolu, ginklais. G. Zimanas 1944 m. vasario pradžioje pranešė apie „lenkų nacionalistų“ suaktyvėjimą, jų pradėtas sovietinių „aktyvistų“ žudynes (esą vien Rudaminos valsčiuje per trumpą laiką jie nužudė 14 žmonių), vasario pabaigoje – apie priešo jėgų telkimą kai kuriuose aplinkiniuose „garnizonuose“, pasiekusį grėsmingą pobūdį. Kai kurie raudonųjų partizanų būriai išėjo iš savo bazių, jie padėčiai blogėjant buvo pasirengę netgi palikti Rūdninkų girią ir pasitraukti pas Motiejų Šumauską į Naručio miškus, nes, G. Zimano žodžiais, į pietus ir į rytus pasitraukti nėra kur – ten baltieji lenkai. Įdomu pažymėti, kad galimybės gelbėjantis brautis gilyn į Lietuvą net nenumatyta. Tik 1944 m. kovo 3 d. radiograma G. Zimanas A. Sniečkui pranešė, kad „padėtis normalizuojasi“, būriai grįžta į bazes.

Kaniūkų kaimo žmonių žudynės yra didžiausias raudonųjų partizanų įvykdytas nusikaltimas Lietuvoje nacių Vokietijos okupacijos metais. Jį galima lyginti tik su Bakaloriškių kaimo sunaikinimu (šiame kaime sudegintas 71 gyvenamasis namas, apie 300 ūkinių pastatų. Sovietinių šaltinių duomenimis, nužudyta 17 žmonių, sudegintos 38 sodybos). Iš vokiečių baudėjų sudegintų kaimų Kaniūkų tragedija prilygsta Pirčiupių kaimo sudeginimui: Pirčiupiuose 1944 m. birželio 3 d. žuvo 119 žmonių, sudegintos 27 sodybos. Degindami kitus Lietuvos kaimus nacių baudėjai nesielgė taip žiauriai kaip Pirčiupiuose, žmonės nebuvo žudomi, o išvežami darbams, panaudojami „tikslingam darbui“, nepaliekami be duonos kąsnio, jiems buvo leidžiama pasiimti būtiniausius daiktus ir maisto atsargų.

Panašios buvo Kaniūkų ir Pirčiupių kaimų tragedijas lėmusios bendrosios priežastys ir jų sunaikinimo motyvai. Neturėdami pakankamai jėgų kovoti su ,,banditizmu“, nacistiniai okupantai griebdavosi žiaurių keršto akcijų, jomis siekė įbauginti gyventojus ir užkirsti kelią antivokiškam pasipriešinimui. Iš esmės tokių pat tikslų siekė raudonieji partizanai. Nepajėgdami kontroliuoti padėties, kovoti su ginkluota kaimų savisauga, jie griebėsi žiaurios baudžiamosios akcijos, nusikalstamomis priemonėmis siekė įgyvendinti savo politinius tikslus.

Puldami Kaniūkų kaimą raudonieji partizanai, matyt, turėjo tikslą tik žudyti ir deginti; jokių kitų tikslų, matyt, neturėta, nėra duomenų apie paimtus trofėjus, ginklus ir kt. To, kas atsitiko Kaniūkuose (aukų ir nuostolių), siekta sąmoningai. Tai matyti iš raudonųjų partizanų išplėtotos propagandinės kampanijos.

Sovietiniai partizanai A. Barauskas, J. Olekas, Vincas Pletkus savo atsiminimuose-ataskaitoje rašė, jog nuginkluojant ,,tokios rūšies priešą, kaip kaimų savisaugą“ nebuvo siekiama fizinio susidorojimo su savisaugininkais, nes tarp jų buvo daug suklaidintų žmonių, kurie esą ne iš idėjos paėmė ginklą kovai su partizanais. Esą pagrindinis tikslas buvo nuginkluoti ir padaryti kaimų vyrus neutralius arba nors mažiau pavojingus partizanams ir ,,pažangiems“ vietos gyventojams. Tokių operacijų vykdymas esą buvęs labai sudėtingas ir sunkus, reikėjo daug pastangų, turėti ,,nežmonišką kantrybę“, kad rizikuojant savimi būtų išgelbėta ginkluoto priešo gyvybė. Kur tik buvo nors minimalios galimybės, ,,visur pasiaukojančio humanizmo principą išlaikėme“.

Deja, kalbėti apie raudonųjų partizanų ,,humanizmą“ Kaniūkų kaimo žmonių atžvilgiu negalima.

 

The post Rimantas Zizas. Žudynių Kaniūkuose pėdsakais. Sausio 29-ąją – šv. Mišios už Kaniūkų kaimo aukas appeared first on Voruta.

Petras Cidzikas – Lietuvos dvasios karys

$
0
0

Straipsnis iliustruotas nuotraukomis iš Petro Cidziko ir Aivaro Lileikos archyvų

Parengė Dalius Stancikas ir Gediminas Kajėnas, žurnalas „Kelionė“

Petras Cidzikas (1944–2019) turbūt buvo pats mistiškiausias mūsų laikų politikas – valstybės vyras, draugų kartais lygintas su Oskaru Milašiumi. Jo politinės akcijos žadinant Lietuvą, jo Lietuvos vizijos ir tam skirtos dvasinės apeigos buvo išskirtinės ne tik forma ar turiniu, bet – svarbiausia – tikrumu, grynumu, cidziškąja dvasia, kurios neįmanoma atkartoti. Ir pati Petrui skirta bausmė už tiesos žodį okupacijos metu buvo ypatinga – ne tradicinė tremtis ar lageris, o psichiatrinis kalėjimas (vėliau psichiatrinės ligoninės), kur bandyta jo valią palaužti baisia chemija. Nepavyko.

Visiškas Petro asketiškumas, kitoniškumas vargino šeimą, žavėjo bendraminčius, gąsdino priešus, baugino pragmatikus. Net ir praleisdamas paskutines dienas ligoninėje, jis stebino daktarus: niekuo nesiskundė, nieko neprašė. Taip tyliai ir užgeso 2019 metų sausio 21-osios paryčiais. Šis tekstas skiriamas jo atminimui minint pirmąsias mirties metines.

Katedros aikštėje prieš dviejų dienų žygį aplink KGB pastatą. Vilnius, 1990 m. spalis

Kęstutis Subačius, mokytojas, disidentas

Prisiminus politinį kalinį, rezistentą, bičiulį ir bendražygį Petrą Cidziką, mintyse iš karto iškyla epitetas – tyras. Iš tiesų Petro Cidziko akys, žvilgsnis, mintys buvo tyros. Kitu žodžiu net negalėčiau jų apibūdinti. Neturėjo jokių užslėptų negerų minčių. Nebuvo jokio slapukavimo. Buvo atviras, bet tik su savais, tik su bendražygiais, su šeima. O su sovietų valdžia, su KGB buvo ryžtingas, nepalenkiamas, neperkalbamas. Tą liudija jo Atgimimo laikų bado akcijos, Kryžiaus kelias į Maskvą ir kiti tvirtos valios pasireiškimai. O juk buvo tiek kankintas, tiek dvasiškai ir fiziškai luošinamas. Ketverius metus kalėjo vienoje baisiausių SSSR Černiachovsko spec. psichiatrinėje ligoninėje (beje, kalėjo kartu su žymiu žmogaus teisių ir Krymo totorių gynėju generolu Piotru Grigorenko), kurioje buvo žalojamas stipriais vaistais. Kalėjimo tipo spec. psichiatrinės ligoninės, manau, buvo baisesnės bausmių vietos net už kalėjimus ir lagerius. Visų pirma, nuteisus gydyti tokiose ligoninėse (o teisdavo už uždarų durų, teisme nedalyvaujant net teisiamiesiems), skelbdavo nuosprendį, kad nuteistasis siunčiamas gydytis iki visiško pasveikimo. O tai galėdavo būti ir treji, ir penkeri, ir net dešimt metų gydymo stiprių vaistų injekcijomis. Teismo nuosprendyje nebūdavo nurodomas terminas, kuriam nuteistasis bus uždarytas ligoninėje. (Tokioje spec. ligoninėje buvo kalintas ir kankintas ir kitas žymus Lietuvos politinis kalinys gydytojas Algirdas Statkevičius.)

Petras Cidzikas, kai to reikėdavo, pademonstruodavo ryžtą, tvirtą valią, užsispyrimą. Dar 1971 metais įstojęs į VU teisės fakultetą, jau 1973 m. buvo suimtas už LKB kronikos dauginimą. Taip prasidėjo Petro Cidziko, Lietuvos rezistento, kančių keliai ir aktyvi Lietuvos laisvinimo veikla. 1977 m. paleistas į laisvę Petras Cidzikas iš karto įsitraukė į aktyvų politinį antisovietinį pogrindžio darbą. Buvo vienas iš Lietuvos laisvės lygos steigėjų ir aktyvių dalyvių. Nebijojo dalyvauti ir viešoje rezistencinėje veikloje. Buvo garsaus „45 pabaltijiečių memorandumo“ signataras. Visuomet pasirašydavo ir pareiškimus, protestus dėl suimtų bendražygių: Romualdo Ragaišio, Viktoro Petkaus, Antano Terlecko, Juliaus Sasnausko ir kitų. Pats ne kartą buvo sulaikytas, jam nuolat grėsė naujas suėmimas. Taip pat yra pasirašęs ne vieną atvirą protesto laišką, pvz., „Tiesos“ redaktoriui A. Laurinčiukui, „Invazijos į Afganistaną pasmerkimą“ ir kitus svarbius antisovietinius dokumentus. 1979 m. vasario 7 d. dalyvavo spaudos konferencijoje su užsienio žurnalistais. Galiausiai, buvo aktyvus 1987 m. rugpjūčio 23 d. mitingo prie A. Mickevičiaus paminklo dalyvis ir vienas iš to mitingo organizatorių.

Už rezistencinę veiklą Petras Cidzikas buvo Lietuvos Respublikos prezidento apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi ir Lietuvos nepriklausomybės medaliu.

Petro Cidziko malda

Jonas Volungevičius, politinis kalinys, dainininkas

Su Petru susipažinau apie 1970-uosius sugrįžęs į Lietuvą iš Mordovijos lagerio, kur praleidau ketverius metus. Pamenu, kad tąkart stotyje mane pasitiko Viktoras Petkus, o netrukus jis suvedė su kitais disidentais, tarp jų ir P. Cidziku. Aš iškart prisijungiau prie pogrindinės jų veiklos. Kol nebuvo įkurta Lietuvos laisvės lyga, mes reguliariai rašėme pareiškimus valdžiai dėl kalinamų žmonių ir jų teisių. Kadangi šiuos pareiškimus atvirai pasirašydavome savo vardais ir pavardėmis, saugumas mus nuolatos tąsė ir gąsdino. 1978 m. įsteigus organizaciją, daugelį dokumentų bei straipsnių pasirašydavome jos vardu. Šioje veikloje aktyviai dalyvavo ir Petras.

1973 m. vasario 16 d. saugumas jį sulaikė, tačiau, neturėdami nei įrodymų, nei liudytojų dėl antitarybinės Petro veiklos, nuteisė ketveriems metams priverstinio gydymo specialiame psichiatriniame kalėjime Černiachovsko mieste, Kaliningrado srityje, o vėliau buvo įkištas ir į Vasaros gatvėje esančią ligoninę Vilniuje. Anuomet žmogų nusiųsti į psichiatrinę buvo labai paprasta, tad toks būdas izoliuoti netinkamą asmenį gan plačiai taikytas. Tokiu atveju net nebūtinas buvo teismas – bet kuris asmuo, kažkuo neįtinkantis valdžiai, galėjo būti įvardytas kaip psichiškai nesveikas ir nusiųstas priverstiniam gydymui. Atvirai sakant, iki šiol nežinau, kokiu pagrindu Petras buvo suimtas – apie tai niekuomet su juo nekalbėjome. Žinoma, tardymo metu Petras galėjo pasakyti ir ką nors tokio, dėl ko saugumiečiams kilo mintis, jog šį žmogų reikia „pagydyti“.

Kelis kartus teko aplankyti Petrą psichiatrinėje. Susitikti neleido, galėjome bendrauti tik per grotuotus langus. Jis pasakojo, kad nuolatos yra „gydomas“ vaistais: injekcijų į veną neišvengdavo, tačiau nuo tablečių slapta stengdavosi išsisukti. Ačiū Dievui, į psichiatrinę manęs nebuvo uždarę, bet neabejoju, kad tai buvo blogiau nei lageris, kur bent sveiką protą galėjai išlaikyti ir niekas nesikėsino į tavo sąmonę. Nevienkartinis ilgalaikis priverstinis „gydymas“ vėliau atsiliepė Petro sveikatai.

Bado streikas politiniams kaliniams išlaisvinti. Vilnius, 1988 m. rugpjūtis

Petras buvo individualistas ir tai puikiai atspindi savarankiškai jo vykdytos ir gan plataus atgarsio visuomenėje sulaukusios akcijos – pasninkas, kryžiaus nešimas ir pan. Žinoma, tam taip pat turėjo ateiti tinkamas metas. Sovietiniu laiku, kai buvo didelis pavojus, visi turėjome bendrą tikslą – Lietuvos laisvę, tad dirbome ranka rankon pogrindyje. Prasidėjus Atgimimui, atsirado ir daugiau veiklos krypčių bei viešumo. Pavyzdžiui, apie Mažąją Lietuvą pogrindžio metais mes niekada nekalbėdavome, tai atrodė tartum savaime prarastas kraštas. O Petrui ji be galo rūpėjo, todėl ir sovietmečiu, ir atkūrus Nepriklausomybę šiai temai jis skyrė daug laiko bei energijos. Tad ką Petras vienas sugalvodavo, tą jis ir darė. Šiems žygiams jam nebuvo būtini bendrakeleiviai, nors jų visada atsirasdavo – toks įkvepiantis buvo jo pavyzdys. Dabar žvelgiant į archyvines fotografijas bei anuometinę spaudą net užima kvapą, kokio didelio susidomėjimo tuomet sulaukė Petro vykdytos dvasinės-pilietinės akcijos.

Nors Atgimimo metu viešai veikti buvo daugiau galimybių, tam reikėjo ir idėjų, ir drąsos, ir pasišventimo. Dėl šių žygių Petrui teko daug ko atsisakyti. Tik pagalvokite – 50-ies dienų pasninko akcija prie Vilniaus arkikatedros bazilikos arba kryžiaus nešimas į Maskvą per Rusijos miestus ir miestelius. Visa tai buvo Petro auka dėl laisvės. Beje, sunki auka, nes kryžiaus nešimo nelaimino nemaža dalis Lietuvos dvasininkijos. Dėl to Petrui, visą gyvenimą aktyviam ir giliai tikinčiam žmogui, buvo be galo skaudu.

Vėliau ir iki pat gyvenimo pabaigos jis buvo užsidegęs Lietuvos karalystės, kuriai skaičiavo 8 tūkstančius metų, idėja bei Mesijo laukimu. Prieš šią filosofiją bei viziją visos kitos temos jam buvo visiškai nublankusios.

Robertas Grigas, kunigas, disidentas

Bado streikas politiniams kaliniams išlaisvinti. Vilnius, 1988 m. rugpjūtis

Su Petru susipažinau apie 1978 m. iš tėviškės Dzūkijoje, Leipalingyje, po vidurinės mokyklos baigimo atvykęs studijuoti į Vilnių. Tai buvo jau po žiauraus jo ketverių metų, pagal sovietų „baudžiamosios psichiatrijos“ nuosprendį, kalinimo Černiachovske bei kitur. Tiesa, galima sakyti, kad neakivaizdžiai Petrą ir jo bendražygius pažinojau gerokai anksčiau. Nuo paauglystės dėl šeimos vertybių buvau įsitraukęs į katalikiškojo pogrindžio darbus: slapti Eucharistijos bičiulių susirinkimai, savilaidinė spauda, bendri Vasario 16-osios paminėjinai ir t. t.

Dvasinei ir patriotinei brandai sąlygos buvo palankios – aplinkinėse parapijose (pagal nerašytą sovietų valdžios taisyklę veiklius kunigus laikyti užkampiuose) dirbo pasišventę Dievui ir Tėvynei kunigai: Šlavantuose – Juozas Zdebskis, Veisiejuose – Albinas Deltuva, Kapčiamiestyje – Ignas Plioraitis, ne taip toli Kybartuose – Sigitas Tamkevičius. Taigi tikintieji, jaunimas turėjome ir gerų pavyzdžių, ir gerą ugdymą. Kaip, matyt, didžioji okupuotos Lietuvos visuomenės dalis, šeimoje kasdien klausėmės, tegul ir trukdomų, slopinamų užsienio radijo laidų lietuvių kalba, ir iš ten jau žinojau apie Lietuvos patriotų, žmogaus teisių gynėjų, tarp jų ir Petro Cidziko, kančių kelius.

Tapęs Vilniaus valstybinio pedagoginio instituto studentu, ieškojau ryšių su tais žmonėmis, apie kurių rizikingą veiklą Lietuvos labui jau buvau girdėjęs per Vatikano radiją, „Amerikos balsą“ ar skaitęs pogrindžio spaudoje. Taip susipažinau su Antanu Terlecku, Juliumi Sasnausku, Vytautu Bogušiu, Vladu Šakaliu, kitais vilniečiais disidentais. Kadangi buvau „vaikinas iš provincijos“, kurio dar nespėjo įsidėmėti KGB, kartais galėjau patalkinti vienam kitam geram sumanymui.

Bado streikas politiniams kaliniams išlaisvinti. Vilnius, 1988 m. rugpjūtis

Petras Cidzikas, kaip prisimenu jį toje gražioje, žmogiškais niuansais, patirtimis, veiklos būdais margaspalvėje kompanijoje, išsiskyrė, sakyčiau, tam tikra dvasinio gyvenimo dimensija. Mums, jauniems, dažnai rūpėjo išoriniai rezultatai (surengti mitingą, išleisti ir paskleisti pogrindžio leidinį, kad nuvilnytų tarptautinis rezonansas, primenantis apie Lietuvos okupaciją), o Petras stengėsi visai tai teisingai veiklai suteikti dvasinį matmenį. Labiau susieti su kreipimusi į Dievą, į maldą, o ne į tikėtiną JTO ar kitų „pasaulio galingųjų“ užtarimą. Darė tai pagal savąjį, gal ne visai tradicinį, krikščionybės supratimą, ir šitas religinis, o ne politinis, lygmuo tiesos, teisingumo siekyje jam buvo esminis.

Šią dvasinės, o ne fizinės, kovos kryptį vėliau išryškino ir 1988 m. vasarą jo pradėta bado akcija Vilniaus katedros aikštėje, reikalaujant politinių kalinių išlaisvinimo, ir jo pastangos atkreipti dėmesį į užmirštąjį sovietijos įvykdytą Rytų Prūsijos – Mažosios Lietuvos – genocidą. Ir atgailos mintimi neštas kryžius per Rusiją, iki pat Maskvos Raudonosios aikštės.

Teko prisidėti prie Petro Cidziko ir Algimanto Andreikos paskelbto bado streiko, siekiant politinių kalinių išlaisvinimo (daug lietuvių disidentų, kaip, pvz., kun. Sigitas Tamkevičius, Balys Gajauskas ir kiti dar vargo sovietų lageriuose ar tremtyje). Į žurnalistų ar palaikančiųjų teiginius, kad čia vyksta ir Vakaruose populiarus pilietinis protestas, Petras griežtai atsakydavo, kad tai ne „bado streikas“, o pasninkas. Jo tikslas pirmiausia buvo Dievo maldavimais suteikti tai, kas teisinga. Ir patiems dalyviams moraliai, dvasiškai apsivalyti, o ne vien badavimo šantažu „prispausti“ represinę valdžią, kad ji įvykdytų mūsų reikalavimus.

Bado streikas politiniams kaliniams išlaisvinti. Vilnius, 1988 m. rugpjūtis

Kiek prisimenu pokalbių su P. Cidziku, jo įžvalgų, jam turbūt natūraliai imponavo istorinės asmenybės ir poelgiai, kuriuose taip pat dominavo taikiosios moralinės kovos kryptis. Nugalėti blogį gerumu, pagal šv. Paulių, ir pikto pradų įveika savyje, šitaip siekiant giluminės pergalės dvasiniu lygmeniu. Draugams Petras susijaudinęs komentavo kažkur jo perskaitytą epizodą iš Vydūno (Vilhelmo Storostos) gyvenimo, kaip, naciams atėjus į valdžią Vokietijoje ir pradėjus neįtikusių asmenų pjudymo kampaniją, į lietuvių mąstytoją, ėjusį gatve, pradėjo spjaudyti režimo sukurstyti žmonės. „O jis ėjo, – su jaudulio ašaromis akyse sakė Petras, – ir nesivalė, nesišluostė tų spjūvių…“

Kaip šio gyvenimo kelionėje visi esame linkę, matyt, taip ir Petras ieškojo į save panašių, giminingų sielų bičiulystės. Kartą aplankiau jį namuose Nemenčinės plente (važiuojant nuo Vilniaus Nemenčinės link, kairėje pusėje miške buvo saugumo kratų purtyta išpurtyta Antano Terlecko buveinė, o dar toliau pavažiavus, dešinėje, pušyne – Petro Cidziko namas). Petro namuose, matyt, jo priglaustą, apgyvendintą, sutikau liesutį žmogų, negalios ar traumų iškraipytais sąnariais, sužalotu veidu – iš tiesų nelengva buvo į jį žiūrėti… Tai daugelio nonkonformistinių Lietuvos inteligentų vertinamas filosofas, sovietinių lagerių kankinys Justinas Mikutis. Kalbėjo, gal dėl tų traumų, lėtai, sunkiai, kiekvienas žodis, atrodė, kainavo jam daug jėgų, o Petras atidžiai ir kantriai klausėsi.

Bado streikas politiniams kaliniams išlaisvinti. Vilnius, 1988 m. rugpjūtis

Nesyk esu sutikęs Petrą pas kunigą Juozą Zdebskį jo nuošalioje klebonijoje Šlavantuose – visada likdavo jausmas, kad jis čia ieško vidinės ramybės, susitelkimo. Jie buvo kažkuo panašūs, artimi savo dvasine struktūra. Kunigą Juozą Petras gerbė, nors šiaip apie dvasininkus, hierarchus turėjo kritišką nuomonę, ypač jei įtardavo bailumu, pataikavimu valdžiai. Kartą, kun. Zdebskiui jau pradėjus dirbti Rudaminoje, prieš pat paslaptingą jo žūtį autoavarijoje, susitikome su Petru toje ilgoje raudonų plytų klebonijoje šalia bažnyčios. Kažkas iš namiškių, ar šeimininkė, ar parapijiečiai, pasiskundė, kad daugėja kunigų užpuolimų, melagingais iškvietimų pas ligonį pretekstais kunigai išviliojami iš namų, patiria neaiškių smurtautojų grasinimus… Aš su būdingu karštakošio dzūko įkarščiu pasakiau – tai gal reiktų čia kunigui Juozui storą armatūros strypą pasidėti kampe prie durų – savigynai, jeigu ką… Petras pažiūrėjo į mane savo skaidriom akim su priekaištu ir sugėdindamas pasakė: „Jeigu mes planuojame prievartą, tikimės prievartos – tai ją savo vidine būsena ir pritraukiame. Linkėkime gero galimiems skriaudikams, neįsileiskim į savo mintis smurto – ir jis neateis. Jis mūsų neįveiks.“ Šitoje netikėtoje įžvalgoje sudėta turbūt visa Petro gyvenimo filosofija. Jo požiūris į kovą su blogiu ir į gėrio teritorijų gynybą – pirmiausia mumyse pačiuose.

Jau išleistas iš psichiatrinės kankyklos, su kitais moralinės rezistencijos dalyviais ateidavo prie sovietinių teismų pareikšti solidarumo ir viešai melstis už kitus teisiamuosius disidentus. Yra toks gražus Algirdo Patacko liudijimas – kaip Petras, perimtas vidinio virpulio – juk vėl gali būti „supakuotas“, pririštas prie lovos ir badomas žalojančiomis aminazino dozėmis – o vis tiek eina į suimtojo kun. Alfonso Svarinsko teismą.

Tokį ir matau Petrą Cidziką naujausioje mūsų kelionės į laisvę istorijoje – augalotą, pečiuitą dzūką iš Šeštokų, vešlia garbanota Senojo Testamento pranašo barzda, skvarbiu mistiko žvilgsniu atvirame veide. Kartais įsikarščiuojantį, užsispiriantį, sunkiai sutariantį ir su to paties kelio bendražygiais. Labai daug paaukojusį rezistentą, kuriam mirus ir bičiuliams pasvarsčius apie valstybines laidotuves, kažkas iš dabarties valdininkų leido suprasti, kad Cidzikas ir jo nuopelnai esą „ne to lygio“. Tegu. Tikėjome ir tikime, kad būtyje veikia ir kiti kriterijai. Ir kiti Vertintojai. Ilsėkis Dievo ramybėje, Lietuvos dvasios Kary.

Gediminas Radzevičius, skulptorius

Gražinos Murelytės-Ajauskienės paveikslas

Su Petru susipažinau žygeivių sambūriuose aštuntame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kai savaitgaliais kelios dešimtys, kartais net iki penkiasdešimties, bendraminčių keliaudavome per kaimelius, lankydavome kapines, žymių žmonių vietas, vakarais prie laužo su močiutėmis traukdavome primirštas liaudies dainas, nakvodavome kluonuose.

Su Petru nebuvo jokių buitinių pokalbių, jis kalbėdavo tik apie Lietuvą, apie Lietuvą ir dar kartą apie Lietuvą. Ir šnekos dažniausiai sukdavosi metafiziniame lygmenyje – kokios dvasinės jėgos Lietuvą veikia, kaip veikia. Kas iš šalies klausydavosi mūsų pokalbių, mažai ką tesuprasdavo.

Dauguma ir Petro kryžiaus nešimą suvokė pragmatiškai, kaip kažkokį parodomąjį veiksmą. Nors iš tiesų Petras šiuo žygiu atliko labai svarbų dvasinį Rusijos valymą. Ne šiaip Maskvoje Petras kryžių nešė ratu – stengėsi į tą ratą uždaryti piktąsias jėgas. Kai sustabdę milicininkai jo klausė, ką čia darąs, jis taip ir paaiškino: „Biesa vygoniaju“ (velnią varau). Tiems juokinga, nesuvokė esmės, tai ir praleido…

Grįžęs iš Maskvos Petras man sakė: atlikau, dabar stebėk, kas dėsis. Aš ir žiūriu: imperija akyse griūna: Sausio 13-os pergalė Vilniuje, Gorbačiovo suėmimas, pučo pralaimėjimas Maskvoje, Sovietų sąjungą naikinanti sutartis Belovežo girioje… Petras apskaičiavo tos griūties centrą. Bet mažai kam paaiškinsi tokius metafizinius dalykus, pragmatikai juk kitaip mato: ėjo su kryžiumi kažkoks beprotis, paleistas iš sovietmečio durnyno…

Pasninko ir maldos akcija už Lietuvos dvasinį atgimimą. Vilnius, 1989 m.

Ryžtis tokiam žygiui galėjo tik dvasios titanas. Kai Petras kam nors apsispręsdavo, jis įgydavo milžiniškos jėgos: pjaustyk į gabalus – nesitrauks. Tikras Kristaus pavyzdys – atsikelia, pasiima savo kryžių (ir nebūtinai tą medinį, bet kasdienį dvasinį kryžių) ir neša jį.

Turėjo daukantišką žinojimą – ateina ir sako: žinau, ką reikia daryti. Dauguma žmonių žinias gauna iš knygų, iš kitų patirties, o Petras žinią gaudavo tiesiogiai iš aukščiausios galybės. Būdavo, meldžiasi kiaurą dieną, o po to važiuoja į kažkokią vietą valymo aktui – tokius valymus atlikinėjo iki pat gyvenimo pabaigos. Sykį važiavom kartu į Suvalkiją, kur kažkada stovėjo vienas pirmųjų Lietuvos vienuolynų – Petras iš Kauno pasiėmė kunigą, lauke buvo atlaikytos Mišios ir, kaip pats sakė, išlaisvinta erdvė dieviškosioms galioms.

Bado akcijas skirdavo ne svoriui numesti, kaip dabar madinga, bet kokiai kilniai intencijai – politinių kalinių išlaisvinimui, Lietuvos dvasiniam atgimimui, Mažosios Lietuvos prikėlimui. Tai, kad 1988 m. buvo išlaisvinti visi politiniai kaliniai, kad šiandien kalendoriuje įamžintas Mažosios Lietuvos genocidas – didelis Petro nuopelnas. Bet jam nebuvo svarbu užpatentuoti tuos nuopelnus sau, jis jų neskaičiavo. Svarbu buvo tuo gyventi, o ne iš to gyventi. Kuo rengsis, ką valgys – jam nerūpėjo.

Visas Petro gyvenimas – ištisa rizika, ėjimas lūžtančiu ledu, vandens paviršiumi. Nes tokių metafizinių žygių paprasta logika, miligramais nepamatuosi, mokslinėmis disertacijomis nepaaiškinsi. Bet kada apšauks tave bepročiu – „paliks draugai ir mylima, / tiktai svajonė tolima / širdies kertėj plazdens liūdnai, / kol nenuneš jos vandenai“.

Šviesios vizijos paprastai ateina iš aukštai ir Petras tuos apšvietimus gaudavo. Bet tai neišvengiamai susiję su didele vienatve. Vienišumas ir vienatvė – skirtingi dalykai. Vienišumas – tai fizinis pojūtis, depresija, ego. O vienatvė – tai ėjimas dievop. Petras iš tos vienatvės parnešdavo šviesą kitiems. Pabendraudavau su juo, ir visi rūpesčiai pasirodydavo juokingi, išeidavau lengvas, skaidrus.

Kryžiaus žygį į Maskvą laimina Vilniaus katedros klebonas, monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas, 1990 m. rugsėjis

Daug savo energijos jis skyrė lietuviškai salelei Baltarusijoje – Pelesai. Kol Pelesos bažnyčia nebuvo grąžinta, jis pastatė tikintiesiems medinę koplytėlę, ir žmonės ten plūsdavo melstis kartu su juo. Nebeliko ką daryti komunistams – grąžino pelesiškiams bažnyčią.

Petras sakydavo, kad Lietuva TENAI, aukštybėse, nėra užmiršta, ji nuo senovės turi svarbią dvasinę reikšmę. Petras ateity matė didelį dvasinį Lietuvos pakilimą, o kada jis bus, sakė, priklauso tik nuo mūsų.

Aivaras Lileika, mokytojas

Garsiajam savo kryžiaus žygiui Petras apsisprendė, kai perestroikos metu atsivėrus sienoms lankėsi JAV, pas gimines iš mamos pusės. Būdamas Floridoje, Majamyje, naktį nuėjo prie Atlanto vandenyno, žiūrėjo į žvaigždes, meldėsi, jusdamas kažkokį vidinį šauksmą, įlipo į vandenyną. „Jaučiau, kad toje tamsioje erdvėje, kažkur šalia, yra galingi rykliai, kuriems esu lengvas grobis. Ir toje baugioje stichijoje persmelkė išganinga mintis – išsilaisvinimas ateis tuomet, kai kryžius bus nuneštas ten, iš kur buvo atneštas į Lietuvą – atgal į Maskvą“, – pasakojo Petras, pridurdamas, kad toje metafizinėje būsenoje susivokė, kad viską turi pradėti nuo gulėjimo kryžiumi ir daugiadienio pasninko. Tą gautą dvasinį apreiškimą taip ir įvykdė: gulėjo atgailos kryžiumi prie Katedros, po to šalia Katedros pasninkavo už politinių kalinių išlaisvinimą ir galiausiai nunešė kryžių atgal į Maskvą, taip nuimdamas prakeikimą nuo Lietuvos.

Tai nebuvo pirmasis daugiadienis Petro pasninkas: chemija, kuri jam būdavo varoma psichiatrinėse, jo nepaveikė, nes jis, kaip katalikas, vis laikydavosi pasninko (Černiachovsko psichiatriniame kalėjime Petrui leisdavo labai stiprią chemiją, tačiau po metų numojo ranka: „etavo nielzia vyliečit“ – „šitas nepagydomas“).

Kryžiaus žygis Maskvoje, 1990 m. spalis. Klaudijaus Driskio nuotrauka

1988 m. kryžiumi Petras atsigulė pirmą kartą, tačiau po to, likusį savo gyvenimą, kryžiumi gulėdavo nuolat – namuose ant grindų melsdamasis ar apeigų metu. Ir man patarė tai daryti: sakė, kad praeina ir dvasiniai, ir fiziniai skausmai.

Po valstybės atkūrimo Petras bandė dalyvauti politinėje veikloje, tačiau, kaip ir kiti Helsinkio grupės nariai, nepritapo ir toliau nešė savo dvasinį kryžių. Tik tuomet jo „dvasinio valymo“ teritorija nuo Lietuvos ribų išsiplėtė iki Lietuvos karalystės dvasinių sienų. Kaip jis rašė vienoje savo maldoje: „Karalių karaliau ir Galybių karaliau, padėkite visus Lenkijos gyventojus, jotvingius ir prūsus, kašubus ir venedus, ir visus lietuvių tautos kilmės sugrąžinti į vieną Lietuvos valstybę ir tautą.“

Petras manydavo, kad turi užtvirtinti Lietuvos dvasinės karalystės sienas, todėl važiuodavo į tas vietas melstis, atlikinėdavo dienos – dviejų dienų apeigas. Toms kelionėms išleisdavo didžiąją dalį savo pensijos. Kai tik sužinodavo apie rusų pajėgų manevrus šalia Lietuvos – Baltarusijoje ar Karaliaučiaus srityje – jis jau ten: vienoje sienos pusėje rusų kariniai manevrai, o kitoje pusėje Petras Cidzikas (vienas ar su bendražygiais), atliekantis dvasines apeigas. Šią mažai kam žinomą dvasinę kovą jis tęsė iki pat savo išėjimo.

Kryžiaus žygis aplink KGB pastatą. Vilnius, 1990 m. spalis

Petras buvo optimistas – ateity matė dvasiškai augančią Lietuvą. Jo dvasinė Lietuvos karalystė apėmė visas buvusias LDK žemes – Baltarusiją, Ukrainą. Pagal Petro pranašystę, Rusijos imperija galutinai subyrės, kai Lietuva atkurs savo dvasinę karalystę, prie kurios panorės prisijungti ir kitos tautos. Tai svajotojo vizija, ją gali vertinti, kaip nori, bet siekiai – tikrai gražūs. Juk tik tokių, kaip Petras, svajotojų pastangomis Lietuva šiandien yra laisva – pragmatikai tuo metu vadovavo kolūkiams ir laisvė jiems atrodė nerealūs svaičiojimai. Žinau, kad ir kai kuriems bendražygiams paskutinės Petro svajonės buvo nebesuprantamos, jiems atrodė, kad Petras nukvako, tačiau tai netiesa – iki pat mirties Petras išlaikė labai blaivų protą. „Dieve, suteik išminties, padėk atskleisti žmogaus prigimties prasmę, grožio svarbą“ – koks nukvakėlis gali taip rašyti? Be abejo, kai naudodamasis tokiu žodynu pabendraudavo su pragmatiškais žmonėmis, jiems tai atrodydavo keistai. Tačiau ar ne keistuoliai, nestandartiniai mąstytojai, pranašai ir padaro didžiausius pokyčius žmonijos gyvenime?

Petras savo svajones bandė artikuliuoti gairėmis, kurių turėtų laikytis ateinančios kartos – pvz., jo parašyto Lietuvos karūnos statuto: „Nuo seniausių laikų iš Šv. Pranašų bylojimo, Danguje ir Žemėje įspaustų septynių Karalių ženklų, iš Dievo pažado ir Patepimo, per tūkstančius metų skriejančio į ateitį, Tiesą, Laisvę ir Prisikėlimą, mes, Baltojo Vyčio ainiai, veržiamės iš užmaršties, prakeiksmų, tamsos, mirties nasrų, keldami Saulės, Baltojo Vyčio – Garbės Karaliaus ir Karalystės Karūną savo Karalystės vaikams susitelkti vienybėn, Gyvybės ir Meilės garbei prikelti, ir skelbiame Lietuvos Karalystės atkūrimą Laisvės ir Prigimtinės Teisės Dvasioje. 7529 m. rausnio 8 d. – 2012 m. lapkričio 4 d.“ Lietuvai, kaip dvasiniam dariniui, jis priskirdavo beveik 8 tūkstančius metų.

Aivaro Lileikos nuotrauka

Man yra tekę bendrauti su daug kunigų, tačiau nesu sutikęs dvasingesnio žmogaus nei Petras. Kadangi pensiją išleisdavo dvasinei Lietuvai stiprinti, gyveno skurdžiai, pasak jo paties – kaip ir kiti Lietuvos Helsinkio grupės nariai. Likus dviem savaitėms iki mirties Petras paprašė, kad leisčiau nusiprausti, nes vandentiekyje užšalo vanduo – jo namuko, kurį pasistatė pats, sienų storis buvo per vieną plytą.

Jei Lietuva turėjo sąžinę, ja buvo Petras – tyras kaip šaltinis, kaip akinanti šviesa.

 

Petras Cidzikas – Lietuvos dvasios karys

The post Petras Cidzikas – Lietuvos dvasios karys appeared first on Voruta.

Biržų pilyje buvo paminėtos partizano Mamerto Indriliūno 100-osios gimimo metinės

$
0
0

Renginio akimirkos. Kosto Ivanausko nuotr.

Vidmantas Petras KUPREVIČIUS, Biržai, www.voruta.lt

Literatūros kritiko, vertėjo, publicisto, partizano Mamerto Indriliūno (gimė 1920 sausio 28 d. Gataučiuose, žuvo – 1945 vasario 21 d. Leliškių mūšy; užkastas Gerkiškių žvyryne prie Pabiržės) 100-osios gimimo metinės buvo atšvęstos Biržų pilyje 2020 sausio 31 d.
Iškiliai asmenybei skirtoje konferencijoje ,,Mūzos ir ginklo broliai: atmintis gyva“ pranešimus skaitė  Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos  Informacijos analitikos skyriaus vyriausias tyrėjas Vidmantas Valiušaitis,  redaktorius, knygos ,,Mamerto Indriliūno raštai“  sudarytojas Virginijus Gasiliūnas, Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktoriaus pavaduotoja Edita Landsbergienė, VDU Lituanistikos katedros literatūrologijos profesorė Dalia Kuizinienė.

Kalbėjo Biržų Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos direktorė Vilmantė Vorienė, skyriaus vedėja Liuda Prunskienė, Mamerto Indriliūno dukterėčia, bibliotekininkė, knygos ,,Basas poetas“ autorė Rita Venskūnienė, asmeninio M. Indriliūno muziejaus bendrasavininkis Valdas Vižinis, Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Astra Korsakienė.

Aktorius Petras Venclovas skaitė Mamerto Indriliūno paties (bei išverstą O. Milašiaus)  eilėraštį, publicistikos puslapius,  kompoziciškai įpindamas Broniaus Krivicko bei  Vytauto Mačernio eiles.

Kruopščiai sudarytos knygos ,,Mamerto Indriliūno raštai“  parengėjas Virginijus Gasiliūnas įrašė norintiems jaudinančių bei įsimenančių žodžių knygos priešlapyje. Konferencijos darbe dalyvavo LŠS 5-osios ir 10-sios rinktinių šauliai, KASP  5-osios ir 8-osios rinktinių kariai savanoriai, garbūs biržėnai ir miesto viešnios bei svečiai. Tai buvo jautrus, pagarbus akademiškas minėjimas, kurio įrašas skelbiamas.  Renginį fiksavo dienraščių ,,Biržiečių žodis, ,,Šiaurės rytai“ reporteriai, gausūs klausytojai.

 

The post Biržų pilyje buvo paminėtos partizano Mamerto Indriliūno 100-osios gimimo metinės appeared first on Voruta.

Kazys Degutis: ištikimas Lietuvos karininko priesaikai (II)

$
0
0

Česlovas IŠKAUSKAS, www.gyvenimas.eu

Publikuojame antrąjį žurnalisto Česlovo Iškausko straipsnį apie Lietuvos karininką ir partizanų vadą Kazį Degutį, veikusį Balbieriškio apylinkėse. Pirmąją dalį maloniai kviečiame skaityti paspaudus šią nuorodą: http://www.voruta.lt/kazys-degutis-istikimas-lietuvos-karininko-priesaikai-i/

Kaip rašo savo atsiminimuose Juozas Petraška – Patrimpas, 1944 metų rugpjūčio mėnesi, tik užėjus sovietinei armijai, prasidėjo jaunuolių gaudynės į svetimą kariuomenę. Jauni vyrai ėmė slapstytis. Kurie gyveno arčiau miško, rasdavo prieglobstį tenai. Dieną išeidavo, naktį pareidavo pernakvoti. Represijoms intensyvėjant, jie pradėjo ginkluotis ir telktis į didesnius vienetus. Kai paskutinėmis gruodžio dienomis vyko čekistų masiniai siautėjimai po kaimus, Balbieriškio miške į Gudelių pusę jau buvo susiformavęs partizanų būrys, vadovaujamas Vinco Raškausko iš Balbieriškio valsčiaus, Žiūronių kaimo.

V. Raškauskas žuvo 1945 m. sausį, vaduojant Gudelių stribų areštuotus partizanus. Vadovavimą būriui perėmė iš Šeštokų kilęs Leonas Junelis, vokiečių permestas desantu. Kovo mėnesį Gudelių stribai Balbieriškio miške netikėtai užpuolė partizanus, aštuoni jų žuvo, visi vėliau buvo palaidoti bendrame kape. Kitas partizanų būrys susitelkė šiauriniame Balbieriškio miško krašte, prie Būdininkų kaimo. Jam vadovavo buvęs Lietuvos kariuomenės ulonų pulko leitenantas Martynas Kuzmickas-Briedis, kilęs iš Alytaus apskrities, Navickų kaimo. Tačiau per balandžio kautynes nuo snaiperio žuvo ir jis.

Po šių kautynių būrys suskilo: viena dalis persikėlė į Prienų šilą, kita liko Balbieriškio miške. Šiuos į vieną dalinį ėmėsi organizuoti buvęs Balbieriškio valsčiaus policijos viršininkas Kazimieras Degutis-Raginis. Gegužės pradžioje visi partizanai apjungti į bendrą vienetą ir suformuotas štabas, pavadintas Kunigaikščio Vaidoto grupe. Jos vadu buvo išrinktas K.Degutis-Raginis, pavaduotoju – Petras Augaitis-Tauras, štabo viršininku – Juozas Petraška-Patrimpas. Grupė padalyta į du būrius. Mėnesio pabaigoje Punios šile visi maždaug 600 partizanų sujungti į Dzūkų rinktinę. Jos vadu vienbalsiai išrenkamas D. Jėčys-Ąžuolis.

Spalio 31 d. K. Degutis-Raginis buvo paskirtas Tauro apygardos, Geležinio Vilko rinktinės, Mindaugo kuopos vadu. Kuopa veikė Balbieriškio, Gudelių ir iš dalies Šilavoto valsčiuose.

Apie partizanų veiksmus daug galima spręsti iš Laisvės kovų archyve aptikto Vaidoto grupės nežinomo partizano, žuvusio 1945 m. birželio 25 d., dienoraščio. Jame gegužės 26-ąją aprašoma, kaip duodamas atkirtis milicininkų ir stribų siautėjimui Gudelių ir Balbieriškio valsčiuose, pasitelkiant Udrijos būrio štabą, birželio 4-ąją buvo bandoma sulaikyti Balbieriškio valsčiaus milicijos viršininką Marcinkevičių, planuojama užpulti minėtų dviejų valsčių stribų būstines ir t.t.

Bet dienoraštyje kartu pastebimas ir kylantis partizanų nepasitikėjimas savo veikla, įtarumas arba užsidegimas kuo greičiau pulti į ugnį. Tuo metu K. Degutis reikalavo laikytis griežtos drausmės, konspiracijos bendraujant su vietos gyventojais, nevartoti alkoholio. Kaip rašo J. Adomaitis 2002 m. leistoje knygelėje, jis savo bendražygius nuolat palaikė viltimi, kad ši kova yra laikina, ją vis tiek Lietuva laimės.
K. Degutis 1946 m. pradžioje gyventojus perspėdavo: be reikalo nelįsk į mišką, nes iš ten kelio atgal nėra. Už drausmės pažeidimus jis šalindavo iš pareigų. Taip atsitiko su vado pavaduotoju Petru Augaičiu-Tauru. Ypač atsargiai patarė vertinti sovietinės valdžios paskelbtą amnestiją partizanams, savo noru paliksiantiems mišką (vadintą „Bartašiūno amnestija“). Be vado žinios keli vyrai drąsiai nuvyksta į Marijampolės NKVD susitikti su generolu Juozu Bartašiūnu. K. Degutis jų nebaudžia, bet pasiūlo rinktis – likti miške ar legalizuotis. Kai kurie jų iš miško išleidžiami.

Suaktyvėjus geriau organizuotiems partizanams, iš Maskvos atėjo griežtas L. Berijos nurodymas, ir 1946 m. birželio 6 d. Lietuvos SSR NKGB-NKVD Kauno operatyvinio skyriaus vadas plk. Nesidovas rašo: „Drg. Berija (…) iškėlė uždavinį sutriuškinti Lietuvoje banditų būrius (…), išvalyti Lietuvą nuo antitarybinio nacionalistinio elemento per 2–3 savaites“.

1946 m. birželio pradžioje partizanų ryšininkai pranešė, kad reguliari kariuomenė ketina „šukuoti“ Balbieriškio girią. Čikagos laikraštis „Dirva“ 1992 m. spalio 1 d. numeryje patalpino ištraukas iš J. Petraškos prisiminimų. Jose rašoma ir apie K. Degučio žūtį. Dar žiemą vadas buvo susidūręs su čekistais ir buvo sužeistas. Gydėsi pas vieną Važniškių kaimo gyventoją.
Apie birželio vidurį vėl artėjo miško krėtimas. Pirmojo būrio partizanai susirinkę pasitarė, kad geriausia būtų išlaukti šį metą, pasitraukti į tolimesnius kaimus. J. Petraška prisimena, kad vadas K. Degutis „pirmenybę atidavė miškui… Jis miške liko su partizanu Petru Mitrulevičiumi-Kilbu. Tai buvo birželio 12 dieną“.

Keletas partizanų išėjo iš miško ir nuėjo pas vieną Žagarių gyventoją. Kitą rytą šeimininkas, grįžęs iš Balbieriškio, pranešė, kad Raginio ir Kilbo kūnai išniekinti guli ant grindinio miestelio aikštėje. Paskui paaiškėjo, kad stovykloje abu partizanus netikėtai užklupo „enkavėdistai“. Raginis dar du jų nušovė, paskui sužeistas pats nusišovė, o Kilbas žuvo iš karto. Girti stribai miestelyje prasitarė, kad žinoję tikslią partizanų buvimo vietą. Kas juos išdavė?

Kaip rašė Stasys Naujalis knygoje „Pėdsakai dingsta miške“, K. Degutis vokiečių okupacijos metais mėgdavo medžioti Balbieršgirėje, užsukdavo į vidury miško esantį Būdos kaimą, pas Šneiderius, kuriais pasitikėjo. Šneiderienė jam atnešdavo į mišką valgyti, tad žinojo vado buvimo vietą. S. Naujalis, karo metu vadovavęs raudonųjų partizanų būriui, rašo, kad pas Šneiderius apsistodavę ir jie. Greičiausiai Šneideriai buvę užverbuoti ir išdavę K. Degutį…

Tai įvyko naktį į birželio 13-ąją. J. Adomaitis rašo, kad partizanų lavonus keletą kilometrų atitempė pririštus prie vežimo ir paliko miestelio aikštėje. Vasaros karštyje jie išgulėjo apie savaitę, paskui kūnus sumetė į odų fabriko rūsius priešais bažnyčią. Mes, miestelio vaikai, baugiai žvelgdavome į išbetonuotas duobes ant Peršėkės kranto, tarsi žinodami, kad iš jų žvelgia žuvusiųjų ir išniekintųjų akys…
Apie Vaidoto partizanų būrio vado K. Degučio-Raginio žūtį yra sukurta daina. Nauju grupės vadu buvo paskirtas J. Petraška- Patrimpas. Kova tęsėsi.

* * *
Jau rašėme, kad apie Kazį Degutį balbieriškiečiai, nepaisant jų pažiūrų ir įsitikinimų, atsiliepia palankiai. Mano tėvai, gyvenę netoli bažnyčios ir miestelio aikštės, matė partizanų egzekucijas. Jie pasakodavo, kad policijos viršininkas K. Degutis buvo griežtas, bet žmogiškas ir ne visus vokiečių įsakymus vykdydavo. Bet anais gūdžiais sovietiniais laikais apie partizanus kalbėdavo nedaug…

K. Degučio žmona Konstancija ir sūnus Eugenijus išgyveno tremtyje. Čia našlė ištekėjo už tremtinio Jono Jurkšo, susilaukė sūnaus, kuris tėvų sutarimu buvo užregistruotas Degučio pavarde ir tautišku Gedimino vardu. G.Degutis ilgai vadovavo Vilniaus universitetinei Raudonojo Kryžiaus ligoninei. Deja, su pasiligojusiu Eugenijumi pasikalbėti nespėjau: jis mirė daugiau kaip prieš metus…

 

Kazys Degutis: ištikimas Lietuvos karininko priesaikai (II)

 

The post Kazys Degutis: ištikimas Lietuvos karininko priesaikai (II) appeared first on Voruta.


Laisvės gynėjui Antanui Terleckui bus įteiktas VU atminties diplomas

$
0
0

Laisvės lygos lyderis Antanas Terleckas pikete prie Ministrų Tarybos rūmų. Vilnius, 1990 m. Jono Juknevičiaus nuotrauka / LCVA

www.vu.lt

Vienam aktyviausių sovietinės okupacijos rezistencijos dalyvių, kovotojui už žmogaus teises ir Laisvės premijos laureatui (2013 m.) 92 metų gimtadienį ką tik atšventusiam Antanui Terleckui vasario 14 d. bus įteiktas simbolinis Vilniaus universiteto (VU) atminties diplomas. 1949 m. A. Terleckas baigė VU Ekonomikos mokslų fakultetą, po 15 metų buvo vėl įstojęs į VU – Istorijos-filologijos fakulteto neakivaizdinį skyrių, bet dėl politiškai neįtikusio diplominio darbo studijų baigti jam buvo neleista.

Atminties diplomai yra VU iniciatyvos „Grįžtanti atmintis“ dalis. Ja siekiama prisiminti ir pagerbti VU bendruomenės narius, studentus ir darbuotojus, kurie dėl totalitarinių režimų veiksmų ar vietos žmonių kolaboravimo buvo pašalinti iš VU ir neteko galimybės baigti studijas ir įgyti išsilavinimą, tęsti mokslinius tyrimus, pedagoginę ar kitą su VU susijusią veiklą.

Šeimoje mokslai buvo svarbūs

Antanas Terleckas gimė 1928 m. vasario 9 d. Krivasalio kaime, Švenčionių apskrityje, neturtingų valstiečių šeimoje. Šeima valdė nedidelį 4 ha ūkį, kuris penkių asmenų šeimai buvo vienintelis pragyvenimo šaltinis. Nepaisant neturto, vaikai buvo leidžiami į mokyklą. Antanas, vyriausias vaikas šeimoje, 1940 m. baigė pradžios mokyklą, vėliau mokėsi Švenčionėlių ir Linkmenų progimnazijose. Jis matė aplink gaudžiančias laisvės kovas. Ir pačiam teko paragauti to laiko rezistentų likimo: 1945 m. vasarą jis buvo suimtas, apkaltintas priklausąs antisovietinei organizacijai. Netrumpai tardytas, bet, suimtajam tvirtai laikantis ir neradus jokių įrodymų, buvo paleistas.

1946 m., baigęs Linkmenų progimnaziją, Antanas persikėlė į Vilnių ir įstojo į Vilniaus prekybos technikumą. Baigęs jį 1949 m. įstojo į VU Ekonomikos mokslų fakultetą, finansų specialybę. Nors dauguma jaunimo į miestus kėlėsi ne tik ieškodami mokslo galimybių, bet ir stengdamiesi apsisaugoti nuo gimtosiose apylinkėse juos jau pažįstančių saugumiečių, šie ir čia nepaliko ramybėje: porą kartų A. Terlecką kvietėsi, kvotė apie kurso draugus, siūlė juos šnipinėti.

Studijos sekėsi gerai. 1954 m. A. Terleckas parašė ir apsigynė diplominį darbą apie Dvarčionių plytinę ir jos darbo rezultatus.

Studijų metais A. Terleckas rado ir šeimyninę laimę – vedė Eleną Keraitytę, buvusią partizanų rėmėją. Ji laisvės kovotojams padėjo apsirūpinti medikamentais, rinko ir jiems perduodavo žmonių pinigines aukas. Visam gyvenimui juos susiejo ne tik šeima, bet ir rezistencija.

Persekiotas dėl patriotizmo

Baigęs mokslus A. Terleckas gavo paskyrimą į SSRS valstybinio banko Lietuvos respublikinį filialą dirbti kredito inspektoriumi. Jis matė ekonomisto profesijos ir ekonomikos mokslo, nepaisant ideologizacijos, perspektyvą, todėl 1957 m. įstojo į Lietuvos mokslų akademijos Ekonomikos instituto aspirantūrą (dabar doktorantūra). Jaunąjį mokslininką domino ekonomikos raida, darbą jis norėjo rašyti apie Lietuvos ekonominės minties istoriją.

Tačiau norams pildytis nebuvo lemta. A. Terleckas tapo persekiojamu politiniu kaliniu. Nors priimta manyti, kad po SSRS diktatoriaus Josifo Stalino mirties politinis režimas liberalėjo, buvo paleidžiami politiniai kaliniai, vis dėlto tai sukėlė ir naują pasipriešinimo bei kovų bangą. Vien ko verta vengrų kova bandant išsivaduoti iš sovietų priespaudos 1956 m. spalio–lapkričio mėnesiais. Su Vengrijos revoliucija buvo susijęs ir Lietuvos žmonių budimas iš miego, bandymas kilti į protestą. Ypač aktyvus buvo jaunimas. 1956 m. lapkričio 2 d. Vilniuje ir Kaune nugriaudėjo nemaži protestai, tiesiogiai susiję su tuomet vykusiais įvykiais Vengrijoje. Juose aktyviai dalyvavę VU studentai už tai buvo pašalinti iš aukštosios mokyklos.

„Valio! Mūsų tauta parodė okupantams, kad ji nesusitaikė su savo vergiška padėtimi! Valio! Taip džiugu, taip gera. Pirmiau atrodydavo, kad tik aš ir saujelė mano draugų gali ką nors padaryti, parodyti kokį nors pasipriešinimą. Pasirodo, kad ir be mūsų yra kam veikti. Yra drąsesnių už mus. Bijodavau arešto. Galvojau, kad mane suėmus kokiai 10 metų nutils bet koks pasipriešinimas. Dabar nebijau. Sėdėsiu lageryje ramus, žinodamas, kad laisvėje yra drąsių vyrų, pasiruošusių kovoti su maskoliais“, – 1966 m. kovą dienoraštyje rašė A. Terleckas.

Sovietų valdžia irgi matė, kad politinis aktyvumas auga. Tai siejo ne tik su Vengrija, bet ir su grįžtančiais politiniais kaliniais bei tremtiniais. Kovoti su tuo turėjo padėti studentų suėmimai, teismai – baimė buvo žiaurus ir, manyta, efektyvus įrankis.

Ketveri metai lagerio

A. Terleckas domėjosi savo šalies istorija, jam buvo svarbus šalies, jos kultūros, kalbos likimas. Dirbdamas banke, tarp kurio darbuotojų buvo daug rusakalbių, jis diskutavo su jais, bandė paaiškinti Lietuvos istoriją, jos kultūrą, kalbą. Vėliau rašė: „Aš negalėjau jų įtikinti, kad lietuvių kalba nėra vokiečių kalbos tarmė […], kad lietuvių tautinė sąmonė yra aukštesnė už tarybinių Šiaurės klajoklių tautinį susipratimą.“ Už tokias ir panašias kalbas buvo apšaukiamas nacionalistu. Su kalbininkais ir studentais lituanistais Antanas važinėjo po Pietryčių Lietuvą, lietuvių gyventas Baltarusijos dalis, vežė ten lietuviškus leidinius ir vadovėlius. Tokia A. Terlecko veikla, patriotizmas, nesitaikymas su okupacija ir ryžtingas būdas atkreipė į jį KGB dėmesį. 1957 m. pabaigoje, prieš pat Kūčias, jo bute buvo padaryta krata, o jis pats suimtas.

A. Terlecko byla buvo susieta su kelių kitų žmonių bylomis, jie buvo kaltinami pogrindinės organizacijos sukūrimu. Tačiau nors noras sukurti tokią organizaciją buvo, susitikę keli jaunuoliai nieko nenusprendė ir jokios veiklos nevykdė. Tai sovietų valdžiai nesutrukdė susidoroti. Byla buvo sukurpta, o LSSR aukščiausiasis teismas A. Terlecką nuteisė 4 metams lageryje. Teko kalėti Taišetlage, Irkutsko srityje.

A. Terleckas nematė, kaip pirmuosius žingsnius žengė ką tik gimęs antrasis Terleckų vaikas Gintautas, kaip augo tuomet ketverių duktė Vilija.

Neleista baigti studijų

A. Terleckas buvo paleistas anksčiau laiko, 1960 m. lapkritį, ir grįžo į Lietuvą. Grįžimas nebuvo lengvas, pagal specialybę dirbti neleido. Įrašuose buvo teistumo žymė. Pavyko įsidarbinti konstruktorių biure „Puntukas“ vyr. inžinieriumi.

Domėjimasis istorija, noras plėsti savo žinias patraukė vėl studijuoti. Būdamas 36 metų amžiaus, 1964 m. A. Terleckas įstojo į VU Istorijos-filologijos fakulteto neakivaizdinį skyrių. Baigdamas studijas, buvo išlaikęs 31 egzaminą ir programą įvykdė. Bet baigti mokslo neleista – parašytas diplominis darbas neįtiko politiškai. Oficialiai VU rektoriaus įsakyme nurodyta: „Išbraukti […] kaip neatvykusio į diplominio darbo gynimą arba valstyb. egzam. laikymą.“

Tuomet Terleckų šeima pasipildė ir trečiąja atžala, 1969 m. gimė sūnus Ramūnas. Vėliau KGB ir vaikų nepalikdavo ramybėje – norėjo įsitikinti, ar tėvų pažiūros netrukdo vaikams tapti „dorais tarybiniais piliečiais“.

Persekiojamas buvo ir darbovietėse

Dirbdamas „Puntuke“ A. Terleckas susilaukė nemalonumų. Įdomiai jie aprašyti dienoraštyje. Už susirašinėjimą su lageryje likusiais draugais, kalbas apie tautiškumą jį į pokalbius kvietė KGB. Spaudoje apie jį buvo išspausdintas straipsnis, elgesys svarstytas gamyklos profsąjungos susirinkime. Tai buvo viena iš kolektyvinės savidrausmės formų, būdas įtraukti ir mobilizuoti žmones, priversti juos paklusti. Visa tai buvo sunkus ir skaudus patyrimas.

Už įvairią veiklą, kalbas, parašytą straipsnį apie Simą Kudirką, jūreivį, pabėgusį į JAV ir pasiprašiusį politinio prieglobsčio, tačiau atiduotą sovietams, A. Terleckas buvo ir toliau persekiojamas kitose darbovietėse. 1973 m. sovietų valdžia nepasibodėjo panaudoti ir kriminalinių kaltinimų – A. Terleckas buvo suimtas, apkaltintas didelės pinigų sumos pasisavinimu ir nuteistas pagal LSSR BK 94 straipsnį už valstybinio-visuomeninio turto grobstymą ir piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi.

Grįžęs po kalinimo, rado darbą Operos ir baleto teatre, priešgaisrinėje apsaugoje. Tačiau „organai“ ramybės nedavė: pasišnekėti kvietė milicijos kapitonas, stebėjo saugumiečiai. A. Terleckui buvo trukdoma normaliai dirbti, jis būdavo atleidžiamas iš darbo, kad sovietai galėtų teisti už veltėdžiavimą – mat „darbininkų rojuje“ visi turėjo dirbi, o nedirbančius teisė kaip veltėdžius. O kaipgi nebūsi „veltėdis“, jei į darbą priimti visi bijo.

Įsteigta Lietuvos laisvės lyga

Represyvi režimo politika stūmė daug žmonių kovoti už savo ir kitų teises. Po Čekoslovakijos įvykių 1968 m. ir ypač po 1975 m. sovietų pasirašyto susitarimo, vadinamosios Helsinkio sutarties, kurioje numatyti ir punktai apie žmogaus teises, itin suaktyvėjo žmogaus teisių gynėjų – disidentų – sąjūdis. A. Terleckas ir jo bičiuliai aktyviai prie to prisidėjo, rašė atvirus laiškus KGB pirmininkui Jurijui Andropovui (1975 m.), SSRS AT Prezidiumo pirmininkui Nikolajui Podgornui (1976 m.), skelbė kitus atvirus laiškus, leido pogrindinę spaudą („Laisvės šauklys“, „Vytis“). Labai svarbus buvo vadinamasis 45 baltijiečių memorandumas, kuriuo pareikalauta panaikinti Molotovo–Ribbentropo pakto, lėmusio Lietuvos okupaciją, padarinius. Jį su 44 likimo draugais pasirašė ir A. Terleckas.

Bene svarbiausias A. Terlecko kūrinys buvo Lietuvos laisvės lyga, įsteigta 1978 m., minint 38-ąsias okupacijos metines. Lygos tikslas buvo ugdyti politinę ir tautinę sąmonę, kelti laisvės klausimą tarptautiniuose forumuose.

Tačiau nespėjus stipriau išplėtoti veiklos 1979 m. gegužę A. Terleckas vėl buvo suimtas, nuteistas ir aštuonerius metus kalėjo ir gyveno tremtinio gyvenimą toli nuo gimtosios žemės. Toks buvo valdžios kerštas už memorandumo pasirašymą ir Lietuvos laisvės lygos veiklą. Kaip bendrabylį teisė ir A. Terlecko bičiulį, disidentą Julių Sasnauską. 1987 m. pradžioje A. Terleckas grįžo į Lietuvą ir greitai vėl įsitraukė į veiklą. Laikai buvo pasikeitę, Maskvoje sklandė gorbačiovinės persitvarkymo ir viešumo idėjos, bet į sustabarėjusią Lietuvą jos skverbėsi sunkiai. Lyga, vadovaujama A. Terlecko, ėmėsi drumsti užakėjusio ežero vandenį, rengė protestus ir mitingus, iš kurių garsiausias – 1987 m. rugpjūčio 23 d. prie Adomo Mickevičiaus paminklo. Tai buvo pirma tokia organizuota, didelė protesto akcija po garsiųjų kalantinių.

Už veiklą ne kartą apdovanotas

Prasidėjus pokyčiams ir sovietų Lietuvoje, A. Terleckas ir jo vadovaujama lyga oponavo LKP, o neretai ir Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio politikai. Dėl radikalesnių nei Sąjūdžio reikalavimų kartais nesutardavo su jo lyderiais. Bet, siekdami tų pačių tikslų, rasdavo būdų veikti kartu: 1989 m. lyga inicijavo parašų rinkimą dėl SSRS kariuomenės išvedimo iš Lietuvos teritorijos. Su Sąjūdžio pagalba buvo surinkta daugiau kaip milijonas parašų.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę A. Terleckas dalyvavo politiniame gyvenime, komentavo politiką, rašė knygas, dalyvavo Seimo rinkimuose, o 2000 m. buvo išrinktas į Panevėžio miesto tarybą.

Už savo veiklą ne kartą buvo apdovanotas: 1998 m. – 3-iojo laipsnio Vyčio Kryžiaus ordinu, 2000 m. liepos 1 d. – Lietuvos nepriklausomybės medaliu, 2004 m. vasario 6 d. – Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi, 2009 m. – ordino „Už nuopelnus Lenkijos Respublikai“ Karininko kryžiumi, 2012 m. – Laisvės premija, 2013 m. – Estijos Marijos žemės kryžiaus 3 klasės ordinu.

The post Laisvės gynėjui Antanui Terleckui bus įteiktas VU atminties diplomas appeared first on Voruta.

Rastas dar vienas originalus Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos egzempliorius

$
0
0

www.voruta.lt

Lietuvos ypatingojo archyvo darbuotojai, tvarkydami naujai gautus Lietuvos partizanų dokumentus, rado dar vieną originalų Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos egzempliorių.

1944 m. vasarą Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, kilo visuotinis ginkluotas pasipriešinimas sovietinei okupacijai, kuriam nuo 1949 m. vadovavo Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdis (LLKS). LLKS Taryba 1949 m. vasario 16 d. priėmė deklaraciją, kuri skelbė lietuvių tautos valią atkurti nepriklausomą demokratinę valstybę. Deklaraciją pasirašė aštuoni partizanų vadai: Jonas Žemaitis-Vytautas, Adolfas Ramanauskas-Vanagas, Petras Bartkus-Žadgaila, Leonardas Vilhelmas Grigonis-Užpalis, Aleksandras Grybinas-Faustas, Vytautas Gužas-Kardas, Bronius Liesis-Naktis, Juozas Šibaila-Merainis.

Įvairių Lietuvos partizanų dalinių dokumentus rado ir 2019 m. pabaigoje Archyvui perdavė privatus fizinis asmuo. Iš viso perduota apie 4000 dokumentų lapų. Spėjama, kad šie dokumentai 1967–1970 m. buvo pasisavinti iš Lietuvos SSR Mokslų Akademijos Istorijos instituto archyviniams dokumentams skelbti redakcijos surinktų dokumentų kolekcijos. Lietuvos partizanų dokumentus Redakcijai perduodavo Lietuvos SSR  valstybės saugumo komitetas (KGB). Dokumentai į KGB rankas patekdavo sulaikant partizanus, jų rėmėjus ar ryšininkus arba būdavo paimami vykdytų čekistinių-karinių operacijų metu. KGB perduoti Lietuvos partizanų dokumentai buvo naudojami rengiant įvairius propagandinius leidinius, klastojančius Lietuvos Laisvės kovų istoriją.

Rastas Deklaracijos egzempliorius spausdintas mašinėle per kalkę o tekstas identiškas kito Lietuvos ypatingajame archyve saugomo Deklaracijos originalo tekstui – skiriasi tik išdėstymas. Parašai originalūs, taigi akivaizdu, kad buvo atspausdintas ir pasirašytas ne vienas egzempliorius. Vienintelis iki šiol buvęs žinomas originalus Deklaracijos egzempliorius yra įtrauktas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos finansuotą projektą, Lietuvos ypatingasis archyvas Deklaracijos tekstą išvertė į anglų, vokiečių ir rusų kalbas, taip pat parengė Deklaraciją pristatantį leidinį bei filmuką (prieiga internetu Lietuvos partizanų elektroninio archyvo interneto svetainėje http://epartizanai.archyvai.lt/llks-tarybos-1949-m.-vasario-16-d.-deklaracija/57).

Kreipiamės į visus tautiečius, kurie patys ar kurių artimieji yra išsaugoję Lietuvos partizanų dokumentų ir nuotraukų, su prašymu perduoti šiuos dokumentus arba jų kopijas į Lietuvos ypatingąjį archyvą. Atiduokime deramą pagarbą kovojusiems už mūsų Laisvę, bendromis pastangomis išsaugodami ateities kartoms reikšmingiausią mūsų valstybės dokumentinį paveldą, liudijantį Lietuvos laisvės kovų istoriją.

Lietuvos ypatingasis archyvas įsikūręs Gedimino pr. 40, LT-01110 Vilnius. Užsukite, paskambinkite (tel. Nr. (8 5) 264 9026) arba parašykite mums el. paštu epartizanai@archyvai.lt.

Nuotraukas galima peržiūrėti Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainėje http://www.archyvai.lt/lt/lya/rastas-dar-vienas-umpd.html arba paskyroje Facebook socialiniame tinkle  https://www.facebook.com/lietuvosypatingasisarchyvas/.

Lietuvos ypatingojo archyvo informacija

The post Rastas dar vienas originalus Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos egzempliorius appeared first on Voruta.

Kanados kariuomenės žvalgybos karininkas Kostas Rimša Lietuvai įteikė įspūdingą dovaną – autentišką partizaninę kepurę ir partizaninę trispalvę

$
0
0

genocid.lt nuotr.

www.voruta.lt

Vasario 17 dieną Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejui buvo įteikta įspūdinga dovana – autentiška partizaninė kepurė ir partizaninė trispalvė.

Ne mažiau įdomus ir pats dovanotojas – buvęs ilgametis Kanados kariuomenės žvalgybos karininkas Kostas Rimša, Vasario 16-ą už nuopelnus Lietuvai atsiėmęs garbingą apdovanojimą – Vyčio Kryžiaus ordino medalį.

Būdamas universalus kariškis – žvalgas, snaiperis, išminuotojas, analitikas, apmokytas žymiausiose JAV žvalgybos struktūrose – NSA (didžiausia pasaulyje žvalgybos tarnyba), CŽV (Centrinė žvalgybos valdyba), Kostas Rimša 1991 m. rugsėjo mėn. atvyko į Lietuvą ir savo patirtį perdavė Aukščiausios Tarybos apsaugos skyriaus (vėliau Valstybės apsaugos departamento), Valstybės saugumo departamento darbuotojams, kariškiams. K. Rimšos pastangomis į Lietuvą apmokymams atvyko tarptautinio lygio išmanavimo instruktorių grupė, buvo atvežtas pirmasis poligrafas – melo detektorius. K. Rimša taip pat apmokė specialųjį policijos „Aro” būrį derybinio meno su pagrobėjais ir teroristais, žudymo, pagrobimų ir terorizmo prevencijos.

Kostas Rimša Toronto universitete yra baigęs politikos ir istorijos mokslus. Jo tėvas Zigmas Rimša buvo nepriklausomos Lietuvos karinių oro pajėgų karininkas, sklandytojas, pirmojo lietuviško motorinio sklandytuvo kūrėjas. Senelis Kostas Ivaškevičius – vienas pirmųjų 1918 m. nepriklausomybės kovų savanorių, karo policininkas Raseiniuose.

Kostas Rimša pasakojo minėtus partizaninius atributus įsigijęs iš amerikiečio, kuris visa tai nusipirkęs Rusijoje iš buvusio KGB generolo asmeninio archyvo.

LGGRT centras ir Muziejus dėkoja K. Rimšai už šią dovaną ir kviečia šiuo gražiu pavyzdžiu pasekti visus, turinčius visai Lietuvai svarbių istorinių eksponatų.

The post Kanados kariuomenės žvalgybos karininkas Kostas Rimša Lietuvai įteikė įspūdingą dovaną – autentišką partizaninę kepurę ir partizaninę trispalvę appeared first on Voruta.

Jonas Burokas. Sugrįžimas į Ukmergės gimnazistų laisvės kovų praeitį

$
0
0

Jonas Burokas. J. Česnavičiaus nuotr.

Jonas BUROKAS, LLKS Garbės pirmininkas, laisvės kovų dalyvis, www.voruta.lt

2020 m. kovo 12 dieną, Vilniaus laidojimo namuose atsisveikinome su laisvės kovų dalyviu, Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjungos, Ukmergės pirmoje vidurinėje mokykloje veikusios jaunimo pogrindinės organizacijos „Lietuvos patriotas“ nariu Vytautu Bačiumi.  Jis visą dešimtmetį rašė romaną „Sutrypti metai“. Knyga pasirodė 2013 metais, joje buvo nušviesta Lietuvos partizanų, jaunimo patriotinių organizacijų drąsi kova prieš okupantus, vietinius kolaborantus. Knyga buvo pristatyta Ukmergėje ir sulaukė didelio skaitytojų susidomėjimo.

Atminčiai jis užrašė ir man tokią dedikaciją: “Žemieti, tikiu, kad nepailsi nuolat kurstydamas Tėvynės meilės židinį“. Laidojimo salėje buvo velionio artimieji. Gražiai giedojo giesmininkai, smuiko garsai jautriai lietė susirinkusių jausmus. Likus dešimčiai minučių iki velionio išlydėjimo įėjo Vilniaus Švč.Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčios klebonas Vytautas Rapalis. Visi nuščiuvo, bet jis ramiai pasakė, tęskite- juk taip gražiai giedate. Baigus giesmes klebonas tarė labai gražius žodžius apie velionį, jo nueitą garbų gyvenimo kelią. Bekalbant jo akyla akis užkliuvo ties trispalviu, kukliu krepšeliu ant kurio buvo užrašas – liūdi Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjunga. Tai davė Jam akstiną mintimis prisiminti apie kilnią ir garbingą laisvės kovotojų ir velionio kelią, o tuo pačiu mane sugrąžino į prieš 70 metus vykusius įvykius, apie Ukmergės gimnazistų organizaciją „Lietuvos patriotas“.

Nors buvau už tuos jaunuolius  5- 6 metais jaunesnis, bet juos visus pažinojau. Jie rinkdavosi mano tėvų namuose, nes mano brolis Edvardas buvo tos organizacijos vadovas. Aš jais labai didžiavausi, nes jie duodavo kai kurias užduotis atlikti ir man. Mūsų tėvų, vyresniųjų brolių karta patyrė visus karo, sovietinės okupacijos baisumus, karą po karo – ginkluotą partizanų drąsų pasipriešinimą, pasiaukojimą ir žūtį. Mačiau kai Ukmergėje, Antakalnio gatvę nuo Šešuolių, Želvos, Lyduokių, Žemaitkiemio pusės buvo vežami nušauti, nuauti, basomis kojomis, šiaudais apdengti partizanai, vežamos mašinomis ir vežimais į tremtį šeimos su mažais vaikais ir seneliais, mačiau kaip stribas Čikeliovas prie mūsų namų, gatvėje paleido automato salvę ir peršovė  ranką jaunuoliui už tai, kad jaunimo būryje dainavo partizaniškas dainas, mačiau, kaip mano tėvą vertė vežti stribus  į mišką. Tėvui atsisakius, pastatė jį prie kaimynų namo sienos, ruošėsi nušauti, bet neišdrįso, aplink buvo daug žmonių.

Aišku kaimo vietovėje taip ir būtų padaryta – jis būtų nušautas. 1952 metais partizaninis judėjimas silpnėjo, tačiau patriotinis jaunimas tęsė savo užduotis, platino atsišaukimus, įvairaus turinio proklamacijas, ragino neiti į rinkimus,  nestoti į pionierių ir komjaunimo organizacijas, daužė mokyklose  Lenino ir Stalino portretus, skleidė tiesą apie komunistų, stribų ir kitų parsidavusių asmenų okupantams siautėjimą, kėlė Vasario 16 d. garbei trispalves, per Vėlines degino žvakes kapuose ant savanorių kapų.

Ypač buvo aktyvūs buvo kunigai. Ukmergės Marijonų bažnyčios kunigai, broliai marijonai, buvo vieni iš patriotinio judėjimo organizatorių. Mes tai jutome, nes kartu su broliu patarnaudavome šv.Mišioms. Vienuolyno bažnyčios rektorius  Viktoras Šauklys, kunigas Jonas Paliukas už antisovietinę veiklą buvo nuteisti ir ilgus metus kalėjo sovietiniuose lageriuose. Brolis- marijonas Juozas Rutkauskas, mano tėvas buvo partizanų ryšininkais, pristatydavo partizanams vaistus, tvarsliavą ir kitus medicininius reikmenis. Partizanai ateidavo pas tėvą į kalvę sutaisyti ginklų, ten buvo ruošiami atitinkami sprogmenys. Manyčiau, kad vieni iš iniciatorių sukurti pogrindinę jaunimo organizaciją „Lietuvos patriotas“ buvo Marijonų vienuolyno kunigai ir jų aplinka.

Daugelis šios organizacijos narių jau ilsisi amžinybėje. Jie savo veiklą pradėjo 1949 metais. Vytautas Bačius įstojo į šią organizaciją 1950 metais, tačiau priesaikos dar nebuvo priėmęs. Su tokiu statusu buvo  Vytautas Latinis, Algirdas Usonis, Č.Kriščiūnas (Krikštūnas). Pastarasis žuvo partizanų gretose. Jie buvo kaip rezervas aktyviai veikiančiai 10 jaunuolių grupei. Ši grupė nedavė ramybės Ukmergės komunistų partijos vadovams, čekistams ir stribams. Vienais metais nukirpo ryšių linijas nuo Vilniaus, Kauno, Panevėžio ir Anykščių pusės. Ukmergė liko be jokio telefoninio ryšio visą naktį, o drąsieji jaunuoliai dar paskelbė, kad miestą puls partizanai. Stribai jau buvo pradėję net kasti apkasus. Vasario 16 iškėlė trispalves ant gaisrinės bokšto ir ant  piliakalnio aukštame medyje. Į tą medį įkėlė maišą su  mėšlu ir užrašė- užminuota. Čekistai šaudė į maišą, bet nedrįso lipti į medį, kad nuimti vėliavą. Tik iš ryto, praaušus,  trispalvę vėliavą nukėlė.

Iš Vilniaus buvo atsiųstas  labai aršus,  gimnazijos komjaunimui vadovauti sekretorius Masandukas.  Vieną vakarą, sutemus,  pamokos metu, V.Vagonio sviestas pro langą akmuo  pateikė sekretoriui į galvą. Visi mokiniai nuo stipraus garso labai išsigando, o sužeistas Masandukas išvirto iš savo kėdės. Po savaitės jis pasitraukė iš „atsakingų“ pareigų ir grįžo į Vilnių. Kas savaitę, kas dvi Ukmergėje pasirodydavo proklamacijos ant stulpų, namų, tvorų,  rasdavo  po susirinkimų, koncertų, šokių vakarėliuose jas savo kišenėse. Uoliai zujo KGB  etatiniai darbuotojai, jų agentai, tačiau jų pastangos nepadėjo. Kurį laiką viskas nurimo. Organizacijos nariai jau buvo išsiskirstę, kai kurie įstoję į aukštąsias mokyklas, technikumus, įvairius kursus, buvo paimti į kariuomenę. Tik po pusmečio saugumiečiai pasiekė savo tikslą- atsirado išdavikų. Vienas iš jų kolūkio pirmininkas Jonas Karalius, klasta iš jaunų asmenų išviliojęs jaunų gimnazistų veiklos paslaptį. Juos išdavus visi pogrindininkai buvo suimti, suvežti į Lukiškių kalėjimą ir KGB rūmus Vilniuje.

Mano brolį Edvardą, sovietinį kareivėlį, atvežė net iš Vladivostoko. Čia jie buvo žiauriai tardomi, mušami, daužomi, kišami į brezentinius maišus. Maišai su kankinamaisiais buvo supilami vandeniu. Maišai traukdavosi, mažėdavo ir tuo pačiu  nežmoniškai išriesdavo ir juose esančią auką. Tai sukeldavo labai didelius stuburo skausmus. Naktiniai ir kiti tardymai vyko  2-4 kartus per parą, neduodavo miegoti. Visi jaunuoliai kankinami išsilaikė  didvyriškai, nepalūžo.

Štai jie „Lietuvos patriotas“ organizacijos nariai:

Organizacijos vadovas Edvardas Burokas- Vytenis;

Organizacijos pareigas ėjęs, Edvardą paėmus į kariuomenę, Leonardas- Zigmantas Vašatkevičius- Vanagas;

Stasys Aukštuolis- Daugirdas;

Vilhelmas Vagonis- Erelis;

Vytautas Turla- Šarūnas;

Juozas Klastauskas- Old Šaterhandas;

Vytautas Klastauskas- Tigras;

Algirdas Grebliauskas;

Jonas Milinskas;

Kazys Grigas.

Jie buvo nuteisti pagal Rusijos Federacijos BK straipsnius: 58-1a-tėvynės išdavimas, 58-8 netiesioginis terorizmas, 58-10-1 dalis, 58- 11. Visi buvo nuteisti 25 metams ir 5 metams tremties, išskyrus 2 (Vytautas Klastauskas nepilnametis ir partizanų ryšininkas Kazys Grigas). Jie buvo nuteisti 10 metų kalėjimo. Teismas tęsėsi 5 dienas.

Teismo parodijai atstovavo MGB justicijos majoras Zalatariov, liaudies tarėjai kapitonas Lekovič, leitenantas Ibutkin ir Salokin. Edvardui Burokui  tribunolas pasiūlė mirties bausmę, bet bausmė buvo pakeista- į 25 metų katorgą. Jonui Milinskui buvo pasiūlyta 10 metų bausmė, bet už sovietų valdžios kritiką ir audringą kalbą teismo metu, paskutiniame žodyje, jam pridėjo dar 15 metų bausmę. Ypač audringai kalbėjo Vytautas Turla. “Jūs, raudonieji slibinai, prigėrę nekalto lietuviško kraujo, negalvokit, kad taip jums praeis. Jūs būsite teisiami antrame Niurnbergo procese ir mes teisime jus. Naudokitės savo galia, palaikoma kareivių durtuvais. Bet žinokite mūsų nebus, kiti bus“.

Lyg ugnis nutviekė tribunolo narius. Pirmininkaujantis reikalavo nutilti, o kareiviai atkišę automatus rėkė „molčat“ – tylėt. Edvardas Burokas kalbėjo valandą laiko, bet be didelių emocijų, nes žinojo, kad jo kalba gali būti  priešmirtinė. Visi teismui turėjo prisipažinti kaltais, bet nė vienas to nepripažino. Jie sakė, jei mes kalti, tai ne prieš Lietuvą, o prieš sovietų sąjungą. Į teismą tėvų ir artimųjų neįsileido, nors jie buvo čia pat- teismo prieigose.

„Lietuvos patriotas“ nariai sovietiniuose lageriuose tęsė savo patriotinį darbą. Vorkutoje, Norilske, Intoje ir kitose kalinimo vietose, organizavo streikus, sukilimus, griovė sunkiąją sovietų pramonę, sprogdino šachtas- sugriovė GULAG-ą. Lietuviai su ukrainiečiais buvo aktyviausi sukilimų organizatoriai. Lageriuose veikė Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos vardu. Apie tai Edavardas Burokas aprašė 5 savo knygose „Pūtėme prieš vėją“. Grįžę į Lietuvą politiniai kaliniai nenurimo. Nuo1975 m.  leido LLKS leidinį „Varpas“.  Vytauto Vaineikio, brolių Burokų, mons. Juozapo Dabravolsko, Petro Grainio ir kitų  iniciatyva, žurnalas buvo leidžiamas Inturkės bažnyčioje, Vilniuje(Zalatoriūtė), Jogvyluose (St.Juknaitės sodyboje). Žurnalas „Varpas“ buvo leidžiamas iki pat Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo-1990 metų. 1996 metais vasario mėn. jo leidimas buvo atkurtas ir kas mėnesį pasirodo iki šiol. 2020 metais sausio mėnesio leidinys pažymėtas 300 numeriu.

Garbė besiilsintiems amžinybėje „Lietuvos patriotas“ ir Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjungos nariams ir jų rėmėjams. Linkiu dar daug sveikatos gyvenančiam Ukmergėje,  garbingos organizacijos vadovui, laisvės kovų dalyviui  Zigmui Vašatkevičiui, jo žmonai Onutei ir visai jo  šeimai. Tesuteikia Viešpats amžinąją ramybę Vytautui Bačiui, o jo artimuosius, palydėjusius savo vyrą, tėvą , senelį į amžinybę,  telydi dvasinė ramybė.

The post Jonas Burokas. Sugrįžimas į Ukmergės gimnazistų laisvės kovų praeitį appeared first on Voruta.

Genocido tyrimo centras laimėjo bylą dėl pažymos apie J. Noreiką

$
0
0

Antanina Krapavičiūtė-Noreikienė ir Jonas Noreika. Nuotraukos iš LJPA,  LGGRTC archyvų

www.voruta.lt

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė JAV gyvenančio Lietuvos piliečio Granto Arthuro Gochino skundą prieš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą.

Balandžio 1 dieną įvykusiame teismo posėdyje Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija nutarė, kad   pareiškėjo G.A. Gochino reikalavimas   įpareigoti Centrą pakeisti Centro istorinę išvadą dėl Jono Noreikos veiklos yra netenkintinas. Ši teismo  nutartis yra neskundžiama.

Vyriausiasis administracinis teismas taip pat nutarė priteisti Centrui iš pareiškėjo G. A. Gochino bylinėjimosi išlaidas.

Primename, kad 2019 m. kovo 27 d. Vilniaus apygardos administracinis teismas taip pat buvo atmetęs G.A. Gochino skundą prieš Centrą, tačiau G. A. Gochinas šį teismo sprendimą apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Pranešame, kad prieš dvi savaites, kovo kovo 17 dieną, Vilniaus apygardos administracinis teismas atsisakė priimti dar vieną pil. A. G. Gochino skundą dėl naujos Centro pažymos apie Jono Noreikos veiklą. Centras, radęs naujų istorinių šaltinių,  šia pažyma paskelbė, kad Jonas Noreika aktyviai prisidėjo prie Lietuvos žydų gelbėjimo ir kad jis laikytinas antinacinio pasipriešinimo dalyviu nuo pat savo darbo Šiaulių apskrities viršininku pradžios.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

 

Gen. Jonas Noreika, nacių okupacijos laikotarpiu būdamas Šiaulių apskrities viršininku, tuo pačiu metu vadovavo Žemaitijos antinaciniam pasipriešinimui ir organizavo žydų gelbėjimo tinklą Šiauliuose

 

The post Genocido tyrimo centras laimėjo bylą dėl pažymos apie J. Noreiką appeared first on Voruta.

Netekome partizanų ryšininko Bronislovo Jungaičio

$
0
0

Bronislovas Jungaitis Kalvarijos kapinėse prie jo pastatyto memorialo Lietuvos partizanams | Sigitos Palionienės nuotr.

www.alkas.lt

Atsiremsiu, sakau,
Į nedidelį žemės sklypelį,
vadinamą Lietuva.
Žvilgsnį, mintį ir širdį
joje panardinsiu
Just. Marcinkevičius

Balandžio 13 d. užgeso Kalvarijos krašto šviesuolis, Lietuvos laisvės kovų dalyvis, Kalvarijos garbės pilietis Bronislovas Jungaitis (1929 09 09 – 2020 04 13).

Bronislovas Jungaitis gimė 1929 metais rugsėjo 9 d. Kalvarijos apskrityje, Liubavo valsčiuje, Mantrimų kaime, tuomet vadinamoje Tremtinių apylinkėje. Bronislovo tėvas buvo Lietuvos savanoris. Kai Skaisčių dvaro žemę išdalino savanoriams, tėvas gavo 9 hektarus žemės, įsikūrė, augino šešis vaikus. 1944 metais traukiantis vokiečiams Jungaičiai su savo šeima buvo priversti trauktis į Vakarus. Besitraukdami pasiekė Vigrelių kaimą. Aplink gūdūs miškai – tokiose vietose slėptis buvo geriausia. Apsigyveno tuščioje vokiečio Binkio sodyboje ant ežero kranto.Vėliau traukėsi Vištyčio link ir apsigyveno Pavištaičiuose Branto ūkyje.

Bronislovas Jungaitis (1929-2020) | veteranai.lt nuotr.

Užėjus vokiečių žandarams tėvą surado besislapstantį, suėmė ir išsivarė darbams į stovyklą. Vėliau persikėlėme iš Pavištyčio miškų į Vigrelius, nes ten buvo įkurta darbo stovykla. Bronislovas su mama buvo nuėję į darbo stovyklą ir prašė vokiečių žandarų, kad tėvą paleistų, mainais pasiliktų Bronislovą už jį dirbti. Kadangi tik tėvas mokėjo vokiečių kalbą ir lietuviams darbininkams vertėjavo, žandarai tėvo neišleido. Artėjo rusų frontas. Praėjus frontui Bronislovas Jungaitis, dar būdamas paauglys, su bendraamžiais bunkeriuose rasdavo daug ginklų, šaudmenų, kuriuos rinko ir slėpė, galvodami, gal kada prireiks. Frontams praėjus 1944 metais prasidėjo partizaninė veikla.

Sustiprėjus jai 1945–1946 metais Liubavo valsčiuje įsikūrė stribų štabas kovai su partizanais. Lietuviai slapstėsi nuo sovietų, kad neimtų į armiją. Jie geriau ėjo į miškus ir stojo į partizanų gretas. Vieną slėptuvę partizanai įkūrė pas Jungaičių kaimynus Kvietkauskus. Vėliau slėptuvių atsirado ir kitose vietose. B. Jungaitis padėdavo partizanams, rinko informaciją. Taip pat buvo ir tokių lietuvių, kurie ėjo stribauti, nes jiems buvo žadėta, kad neims į armiją. Šiuose kraštuose slapstėsi partizanas Aleksas Keleris-Tigras iš Reketijos kaimo. Jį vadindavo „leimonuku“, nes jis gyveno prie Lenkijos pasienio pas Leimoną. Vėliau Bronislovas susipažino su Keleriu, jam perdavinėdavo žinias, susidraugavo, sužinojo jo tikrą pavardę. Aleksas Keleris su grupe partizanų ne kartą kirto sieną į Vakarus, vedinas partizano Juozo Lukšos-Daumanto.

1945 metais B. Jungaitis davė partizaninę priesaiką. Tų pačių metų birželį, per Sekmines, Bronislovas gamino sprogdinimo įtaisą ir jis sprogo rankose. B. Jungaitis neteko plaštakos ir tapo invalidu. Gydėsi Kalvarijos ligoninėje. Grįžęs iš ligoninės tęsė savo draugystę su partizanais. Kai kaimynų išduotas partizanas Keleris-Tigras buvo suimtas ir nuvežtas į Liubavo valsčių, žinias B. Jungaitis perdavinėdavo partizanui Rutkauskui-Sakalui. Partizanas Rutkauskas 1952 metų gegužės 21 dieną buvo išduotas ir suimtas, o lapkričio 26 dieną sušaudytas Butyrkų kalėjime Maskvoje. Jį išdavė užverbuotas partizanas Bieliūnas Valeras-Kabelis. Jungaičiai draugavo su Skaisčių kaime gyvenančiais Kvietkauskais.

Po partizano Kelerio suėmimo suėmė ir išvežė į Sibirą Sigitą Kvietkauską. B. Jungaitis buvo atvežtas dalyvauti kaip liudytojas Kvietkauskų šeimos ištrėmime ir matė, kaip stribai plėšė, niokojo, draskė jų ūkį. Liubavo valsčiuje buvo įrengtas partizanų bunkeris pavadinimu „Pelių karalystė“ ir 1947 metais iš čia partizanai ėjo į Vakarus ir grįžo atgal. 1948metų vasario 13 dieną buvo numatytas dviejų partizanų grupių susitikimas pas Antaną Aleksą Būdviečiuose. Viena grupė – Bieliūno, o kita Rutkausko-Miškinio. Turėjo dalyvauti apie 18 partizanų. Tačiau partizanai buvo išduoti. Po susišaudymo iš devynių partizanų liko gyvi tik du: Algis Rutkauskas ir Kostas Anza. Partizanų susitikimą išdavė Antanas Aleksa, bendradarbiavęs su Kalvarijos saugumo viršininku Ūsu. Albinas Bieliūnas Valeras-Kabelis, buvęs partizanų būrio vadas, 1952 metais užverbuotas saugumo, sekė partizanus ir juos išdavinėjo. Po 1952 metų Bronislovas su žmona Brone slapta rinko medžiagą apie Kalvarijos krašto partizaninę veiklą, jų žūties aplinkybes, partizanų likimus.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę Bronislovas su žmona ypač aktyviai įsijungė į partizaninės kovos istorijos išsaugojimo veiklą. Gavęs vietinės valdžios leidimą bei reikiamą pagalbą Bronislovas rinko partizanų palaikus iš jų žūties ir užkasimo vietų, laikė juos Kalvarijos ligoninės morgo patalpose. Tačiau pasigirdus komunistuojančių žmonių apkalboms, neva Jungaitis laiko „banditų kaulus“ ir iškilus grėsmei juos prarasti, Bronislovas pasitaręs su žmona palaikus parsivežė ir laikė savo sodyboje. Iš viso buvo surasti ir iškasti 45 Kalvarijos krašte žuvusių partizanų palaikai. Gavus Kalvarijos mero Alfonso Daraškevičiaus leidimą ir vietą, kapinėse buvo pastatytas paminklas partizanams, o jų kauleliai su karstais garbingai palaidoti bendrame kape. Šalia paminklo ant memorialo iškaltos 124 Kalvarijos apylinkių partizanų pavardės.

Per Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį B. Jungaitis yra surengęs apie 30-ies paminklų  skirtų partizanams statybą, prisidėdamas ir asmeninėmis lėšomis. Tai vienas iš Lietuvos kariuomenės rezervo karių asociacijos Kauno skyriaus projekto „Lietuvos partizanų gyvosios istorijos sklaida. „I ciklas“ siužetų apie partizanų ryšininkus, jų rėmėjus. Ši istorinė medžiaga, užfiksuota vaizdo juostoje, išliks ateities kartoms.

(Ištrauka iš „Tremtinys“ Nr. 46 (1164), 2015 12 11. Gintautas Tamulaitis „Partizanų ryšininkas Bronislovas Jungaitis“)

Laidotuvės vyks balandžio 18 d., šeštadienį, 11 val. Kalvarijos Naujosiose kapinėse (Ramybės g. 21, Kalvarija).

The post Netekome partizanų ryšininko Bronislovo Jungaičio appeared first on Voruta.

Vytautas Sinica. Ar bus perrašyta rezistencijos istorija?

$
0
0

Vytautas SINICA, www.propatria.lt

Birželio mėnesį prekyboje pasirodys Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro specialisto Daliaus Stanciko studija „Kūju per Lietuvos istorija“ (įvadinis straipsnis prof. Rasos Čepaitienės). Knygoje autorius pirmąkart pateikia išsamų ir visapusišką atsaką Rūtos Vanagaitės ir daugelio kitų paleistai melo apie lietuvių tautos rezistenciją lavinai. Nesusitelkdamas į kurį vieną atvejį D. Stancikas analizuoja ryškiausius rezistencijos istorijos „perrašymo“ epizodus, leisdamas kalbėti gausiems šaltiniams ir amžininkų liudijimams. Skaitytojams skelbiame politologo Vytauto Sinicos pratarmę būsimai knygai.

Jeigu reikėtų nurodyti, kada prasidėjo iki šiol tebesitęsianti banga bandymų perrašyti lietuvių tautos XX amžiaus rezistencijos istoriją, pirmiausiai prieš akis iškyla 2012 metų birželis. Tada Lietuvai perlaidojant iš JAV parskraidintus Juozo Ambrazevičiaus-Brazaičio palaikus, žiniasklaidoje nuskambėjo įvairių intelektualų pasmerkimai.

Aiškinta, kad J. Brazaitis negali sulaukti oficialaus valstybės pagerbimo, nes vadovavo Laikinajai Vyriausybei, o ši esą kolaboravusi su nacių režimu ir prisidėjusi prie Holokausto Lietuvoje. Kad tokį perlaidojimą ir bet kokią pagarbą Laikinajai Vyriausybei pasmerks Vakarų pasaulis. Nors 1975 metais J. Brazaitis jau buvo nedviprasmiškai išteisintas dėl bendradarbiavimo su naciais JAV Teisingumo departamento komisijos atlikto tyrimo, kaip būdinga šioje kovoje, nepatogūs rezistentų juodinimui istorijos faktai ne tik ignoruojami, bet net ir neigiami. Lietuvos valdžia tada užėmė gėdingai laviruojančią poziciją: buvę valstybės vadovai J. Brazaitį pagerbė, tuomet ėję pareigas – ne.

Jau J. Brazaičio perlaidojimo epizode išryškėjo – kaip vėliau paaiškėjo – būdingiausi kovos prieš rezistentų atminimą bruožai. Pirma, tariamas kolaboravimas su naciais ir dalyvavimas Holokauste, kaip pagrindinis kaltinimas rezistentams. Antra, aklumas neparankiems faktams ir istoriniam kontekstui. Trečia, valdžios ir apskritai esamos sistemos elito abejingumas rezistentų atminimui, nuolatos mėginant užimti saugią, laviruojančią poziciją.

Nors tendencijos išliko, pastaruosius penketą metų rezistentų juodinimo kampanijos epicentre atsidūrė 1941 metų Birželio sukilimo organizatoriaus Kazio Škirpos ir Sukilimo dalyvio Jono Noreikos asmenybės. Lietuvos mokyklose niekada nebuvo plačiai mokoma nei apie šiuos asmenis, nei apskritai apie Sukilimą. Nors pareikalavęs daugiau aukų nei 1918-1920 m. Nepriklausomybės kovos ir lemtingai nuplovęs 1940 metų nesipriešinimo sovietinei okupacijai gėdą, Sukilimas beveik visiškai neanalizuojamas valstybinėse istorijos programose. Tai, kartu su nacių okupacinio režimo nusikaltimais Lietuvoje 1941-1944 metais paverčia šį laikotarpį tobula terpe vešėti antivalstybinei propagandai ir gimti vis naujiems mitams.

Rezistentų juodinimo kampanija palietė ir pokario partizanus, tačiau ir čia dažniausiai per tariamą ankstesnį kolaboravimą su naciais. Kartojant sovietinę istorijos versiją aiškinta ir tebeaiškinama, kad partizanai iki 1944 m. SSRS okupacijos buvo įsitraukę į žydų žudynes, o sovietmečiu į miškus pasitraukė bėgdami nuo teisingumo už savo nacistinius nusikaltimus. Išskirtinis epizodas buvo skandalistės Rūtos Vanagaitės ir „nacių medžiotojo“ Efraimo Zuroffo bandymas žydšaudžio ir netgi KGB bendradarbio etiketę priklijuoti vienam iš partizaninio pasipriešinimo vadų Adolfui Ramanauskui-Vanagui. Šis išpuolis kainavo jo autoriams reputaciją, sutelkė nemažą dalį Lietuvos visuomenės ginti Vanago atminimą, patraukė šiam tikslui ir liberalius, paprastai abejingus rezistentų garbės klausimams viešus asmenis. Kita vertus, ši reakcija itin kontrastavo su tyliu abejingumu, kuriuo „elitas“ ir plačioji visuomenė sutiko seniai ir nuosekliai vykdytą Birželio sukilimo ir jo dalyvių juodinimą. Tos pačios R. Vanagaitės „Mūsiškiai“ – lietuvių tautos kaltinimo dėl Holokausto Lietuvoje knyga – partizanų gynėjų dar neseniai buvo liaupsinama ir reklamuojama, o ginti minėtus K. Škirpą ar J. Noreiką – „radikalių nacionalistų reikalas“.

Šiame rezistentų defamacijos darbe persipina įvairiausi tikslai. Vietinių ekskomunistų, jų palikuonių ir tiesiog šalininkų tikslas trinti bet kokias skirtis tarp didvyrių ir išdavikų, gėrio ir blogio, atviru tekstu 2015 metais įvardytas Rimvydo Valatkos. Kaip per II pasaulinį karą, taip ir dabar ne visi dirba Lietuvos naudai. Dalis dirba prieš ją ir yra tiesiogiai suinteresuoti aiškių skirčių tarp išdaviko ir patrioto nebuvimu. Rusijos tikslas kaip sovietmečiu vaizduoti Lietuvą fašistine valstybe, kurios rezistencija buvo ne kova prieš okupaciją, bet žydšaudžių ir banditų siautėjimas. Dalies istorikų ideologinis nusiteikimas nuoširdžiai įtikėjus, kad, Liudo Truskos žodžiais, istorikų misija yra reabilituoti okupantus ir nustoti didžiuotis rezistentais. Kad herojams istorijoje ne vieta iš principo, kad tokia istorija paseno, yra nekankamai kritiška ir nepakankamai postmoderni. Galiausiai ne vieno noras įtikti politiniams ir akademiniams partneriams užsienyje, tarptautinių fondų dalintojams Lietuvoje. Nesunku pastebėti, kad visi tikslai, puikiausiai dera tarpusavyje, net nebūdami vienas kito priežastimi.

Rusijos interesai Lietuvoje dalies politikų dėka tapo vulgariai nuvalkiotu klausimu, tačiau antisovietinės rezistencijos temoje jų neįžvelgti neįmanoma. Birželio sukilimas yra aiškiausias melo, esą Lietuva savanoriškai įstojo į SSRS, paneigimas. Nacistinės okupacijos laikotarpis yra Kremliaus propagandos „aukso kasykla“, iš kurios vėl ir vėl semiamasi tariamų nacių ir žydšaudžių istorijų. Bandymai genocido ir rezistencijos istorijos klausimais būti vakarietiškais ir plaktis dėl lietuvių kalčių Holokauste nesunkiai išnaudojami, o ir patys išvirsta į niekuo dėtų laisvės kovotojų pavertimą tariamais bendrapiliečių budeliais. Atskirų rezistentų diskreditavimas galiausiai virsta visos jų kovos, konkrečiai Birželio sukilimo ir Laikinosios vyriausybės išsižadėjimu. Tai, kuo turėtume labiausiai didžiuotis, paverčiama tariama gėda. Rezistentų juodinimas tad savo esme yra pačios rezistencijos diskreditavimas ir tik taip turėtų būti suprantamas.

Rusijos Federacija ne tik formaliai yra SSRS teisių perėmėja, bet ir savo veiksmais tiesiogiai tęsia SSRS Šaltojo karo metų pastangas medžioti lietuvius nacius išeivijoje, kur ilgai vyko tariamų nacių teismais, skirti visų pirma Vakarų pasaulio ir ypač JAV visuomenės akyse diskredituoti rezistentus, o kartu ir jų šalies valstybingumo pretenzijas. Daliaus Stanciko knyga bene pirmoji nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje nors akies krašteliu pažvelgia į šią pirmąją JAV vykdytą „lietuvių nacių“ medžioklę. Tai vertinga proga pamatyti paraleles tarp pusę amžiaus nesikeičiančių metodų.

Kaip mini profesorė Rasa Čepaitienė, kova dėl rezistentų atminimo ir kartu tarp skirtingų laisvės kovų istorijos atminčių pasiekė didžiausios įtampos tašką J. Noreikos atminimo lentos istorijoje. Konkrečiau, jaunimo organizacijai „Pro Patria“ su gausių bendraminčių pagalba 2019 metų rugsėjo  5 dieną pakabinus šią lentą atgal į jos teisėtą vietą, iš kur ją viešai kūju pašalinti bandė S. Tomas, o vėliau patyliukais naktį – R. Šimašius. Nacionalinei valdžiai tylint, Vilniaus miesto meras mėgino ištrinti iš Vilniaus erdvių K. Škirpos ir J. Noreikos viešosios atminties ženklus, tačiau J. Noreikos lenta grįžo į vietą, o dėl K. Škirpos alėjos pavadinimo keitimo teisėtumo tęsiasi teismo procesas. Visgi svarbiausia, jog iš mažai kam žinomų istorijos veikėjų šie žmonės nemažos visuomenės dalies akyse pelnytai tapo Lietuvos didvyriais ir populiariosios kultūros dalimi.

Nors kova dėl rezistencijos vertinimo nebaigta, daug ką joje jau galima ir prasminga apibendrinti. Konceptualizuoti šiuos mūsų visuomenę priešinančius, o kartu ir telkiančius procesus knygos įvadiniame straipsnyje imasi paveldosaugos, sovietmečio ir visuomenės istorinių atminčių tyrimuose besispecializuojanti profesorė Rasa Čepaitienė. Apibendrinantis analitinis straipsnis ir įvairiapusiškos faktinės analizės gausus Daliaus Stanciko tekstas puikiai papildo vienas kitą. Pats autorius nėra istorikas ir neteikia pretenzijų į istorinę studiją. Ši knyga greičiau pateikia visapusišką vaizdą dabartinio tautos istorinės atminties kovos lauko ir šaltinių, kuriais remiasi šios kovos dalyviai. Autorius nesiima teikti plačių toli siekiančių apibendrinimų ir labiau siekia pateikti kuo išsamesnę informaciją, kad išvadas darytų patys skaitytojai. Palikti išvadas pačiam skaitytojui reiškia didelį pasitikėjimą šio sąmoningumu. Tačiau, akivaizdu, ši knyga ir gali atsidurti tik sąmoningo skaitytojo rankose.

The post Vytautas Sinica. Ar bus perrašyta rezistencijos istorija? appeared first on Voruta.


Tyli, nežinoma Lietuvos didvyrė Marcelė Kubiliūtė

$
0
0

 

1998 m. gegužės 9 d. vykusio Marcelės Kubiliūtės atminimo pagerbimo dalyviai po šv. Mišių prie jos kapo Vilniaus Rasų kapinėse. Meldėsi mons. Kazimieras Vasiliauskas, gėlių padėjo dr. Nastazija Kairiūkštytė (monsinjorui iš dešinės, su gėlėmis), Irena Tumavičiūtė (pirma iš dešinės), Birutė Kurgonienė (antra iš dešinės), Juozas Vercinkevičius (šalia Irenos Tumavičiūtės) ir kiti. Paminklo autorius Vladas Vildžiūnas. Viktoro Kapočiaus nuotr.

Vytautas PUPŠYS, Ukmergė, www.voruta.lt

Lietuvos mokslo ir enciklopedijų leidykla 2016 m. išleido Magdalenos Grachovskos knygą „Jerzy Giedroyc“. Joje spausdinami bendražygių portretai, intelektualų nuostatas atskleidžiančios jų vizijos, kuriant XX a. Lenkijos valstybę. Lenkų tauta, kaip ir lietuvių, yra susiskaldžiusi. Atrodytų, kad katalikų bažnyčia ir jos bendruomenė yra dabartinės Lenkijos pagrindas. Tai ne visai taip, nes po jos sparnu privilegijuotais lieka komunistai. Svarbią įtaką daro po pasaulį didelėmis kolonijomis išsibarstę emigrantai, o jie dažniausiai dar ir pasiturintys. Susiskaldymą užbaigia darbininkų ir valstiečių bendruomenės. Su „Solidarumo“ atsiradimu ir jo iškovojimais buvo laukiama esminių permainų, o jos užsitęsė ir net blėsta. Tauta turi pamatuotų pretenzijų L. Valensai, kurios išryškėjo po daugelio metų.

Pats Jurgis Giedraitis (Jerzy Giedroyc), Lietuvos didikų palikuonis ir praėjusio amžiaus inteligentų ir emigrantų dirigentas, tarsi iš naujo randa ją. Mato dideles J. Pilsudskio klaidas, visai atsisako komunistinio pasaulio už jo padarytus nusikaltimus. Dar daugiau – jis taip pat gerai jaučiasi būdamas lietuviu, nors visą savo ilgą ir audringą gyvenimą tarnavo motinos Lenkijos gerovei. Tad išdrįso tėvynainiams lenkams padaryti kai kurias pastabas dėl jų ilgaamžių klaidų, įvertinant artimiausius kaimynus. Mums, lietuviams, palinkėjo neprarasti realybės jausmo, nes dažnai dėl šios priežasties patiriami skaudžiausi pralaimėjimai.

Pasinaudojant šimtmečio jubiliejumi, žvilgtelkime į ankstesnių kartų indėlį, kuriant valstybės pamatus. Nors Salomėja ar Beatričė amžinybėje jau senokai, tačiau jų pavardžių lietuviams rašyti nereikia, jos tėvynainiams žinomos ir gerbiamos. Norėtų tapti nacionaline vertybe tremtinė ir poetė Dalia Teišerskytė, tad ar ne per anksti, laikas parodys.

Savo valandos, kad ir po penkiasdešimties metų pertraukos, sulaukė ir Marcelė Kubiliūtė, arba tiesiog Marceliukė. Dar iškilios istorikės Vandos Sruogienės taikliai pristatyta Tyliąja Heroje. Nuo vaikystės tarnybą pradėjusi auklyte, vėliau tapusi gailestingąja sesele, spaudos darbuotoja, ryšininke, žvalgybininke, valstybės tarnautoja, pagaliau pati patyrusi kalinės ir tremtinės dalią. Tylenė ir pasmerkta nebūčiai, kantriai ir oriai nešė gyvenimo naštą iki galo. Dažniausiai būdavo svarbiausių įvykių sūkuryje, stengėsi būti ten, kur buvo reikalinga ir laukiama: lenkų okupuotame Vilniuje, šelpianti politinius kalinius Kauno sunkiųjų darbų kalėjime, Vilniaus vadavimo sąjūdyje, 1941 m. birželio sukilime ir 1944 m. karštojo rugpjūčio įvykiuose. Gyvenimo saulėlydyje, grįžusi į Vilnių, savo įpročių nemetė. Lankė ligonius, šelpė neįgaliuosius, guodė likimo nuskriaustuosius, visiems skiepijo optimizmą.

Raudonajai armijai puolant ir skubant paimti Vilnių, pirma užduotis teko ne iš leng­vųjų. Subombardavusi jį iš oro ir artilerijos, vokiečius privertė skubiai palikti miestą. Kartu trauktis buvo raginami ir lietuviai. Tik čia jų nuomonės išsiskyrė. Dalis, patikėję vokiečiais, traukėsi, o likusieji nutarė pralaukti sugriautame mieste. Palikdami miestą, vokiečiai žadėjo dar sugrįžti, bet jie jau buvo nebe tie, kurie karo pradžioje įžengė į miestą su dainom, o lietuvaičių sutikti su gėlėm.

M. Kubiliūtė karo metu dirbo Mokslų akademijos sistemoje, vadovaujama akademiko Vinco Krėvės-Mickevičiaus ir pirmą kartą pagal istorikės diplomą. Oficialioji jos gyvenimo versija turėjo ir antrąją pusę. Rizikuodama savo gyvybe, gelbėjo Lietuvos piliečius, pasmerktus į Panerių pušyną. Pavyko ištraukti komisarą J. Glušauską, nesuspėjo išgelbėti kito – Valerijono Knyvos. Išgelbėtojų sąrašai sudarinėjami nebuvo. Todėl ir jų skaičius nebuvo nustatytas, tačiau jų buvo nemažai, ypač vaikų. Todėl reikėjo veikti skubiai. Iš Vilniaus nepasitraukė, nes manė, kad dar bus reikalinga. 1941 m. birželio mėnesį Naujosios Vilnios stotis giliai įsirėžė atmintin.

Likusi Vilniuje, ilgai laukti nežinioje negalėjo. Armijos Krajovos kareiviai demonstravo atvirai, kad Vilnius jų. Net grįžusiųjų vadovui A. Sniečkui teko kreiptis į generolą A. Krylovą. M. Kubiliūtė su senaisiais vilniečiais nelaukė. Suorganizavusi būrelį mokslininkų ir inteligentų, pasiprašė Lietuvos SSR Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo pirmininko J. Paleckio, kad būtų priimti.

Netrukus, rugpjūčio 1 d., delegacija buvo priimta Vyskupų rūmuose įsikūrusiame Aukščiausiosios Tarybos prezidiume. Delegaciją sudarė: akademikas Z. Žemaitis, prof. S. Šalkauskis, kunigas Dvaranauskas, advokatas S. Jackevičius ir, žinoma, pati Marceliukė. Pirmininkui J. Paleckiui ji buvo geriausiai žinoma dar iš bendro darbo draugijoje Vilniaus kraštui vaduoti, kur abu ėjo aukštas pareigas. Tada J. Paleckis buvo mažai žinomas kairysis žurnalistas ir kaip buvęs prie valstiečių-liaudininkų vyriausybės ELTOS direktorius.

M. Kubiliūtė išvis dirbo be reklamos ir vilniečių buvo gerai žinoma. Lankytojai teiravosi, kas laukia Lietuvos ateityje, kieno galų gale bus Vilnius, nes mieste visaip apie jį šnekama. Gyventojai įtikinėjami, kad tikrieji Vilniaus išvaduotojai – Armija Krajova (AK). Jie pirmieji ir iškėlė Lenkijos valstybės vėliavą virš Gedimino pilies, kuri tik per nesusipratimą nukabinta. Kodėl jaunimas masiškai mobilizuojamas į Raudonąją armiją? Kaip bus pasielgta su „plechavičiukais“? Ar bus tęsiamos tremtys į Sibirą ir už ką? Koks likimas laukia Klaipėdos miesto ir krašto? Galiausiai, ar bus kuriami kolūkiai? Klausimų buvo ir daugiau, tik paaiškėjo, kad J. Paleckis pokalbiui nebuvo pasiruošęs, o galutinis žodis priklauso ne jam. J. Paleckis diplomatiškai pasiūlė būti protingiems ir vykdyti visus valdžios nurodymus bei sprendimus, nes visais klausimais bus tariamasi su Tarybų Lietuvos gyventojais.

Vytautas Pupšys su savo krikštamote Marcele Kubiliūte 1957 m.

Deja, realybė buvo kitokia. Prasidėjo nuolat kylančios žemės ūkio produktų pyliavos valstiečiams, netruko atsinaujinti tremtys. Pradėjo organizuotis žaliukais vadinami partizanų būriai, o kovai prieš juos atsirado stribai, Aukštaitijoje dar vadinami skrebais. Sklindantys gandai, kad greitai ateis amerikonai, buvo naujiena. Šių gandų pirmininkas nepatvirtino, greičiau palinkėjo, kad ateitų ir įsitvirtintų taika. Jai sąjunginė vyriausybė yra sutelkusi dėmesį. J. Paleckis palinkėjo kviesti s nuolatiniam darbui į miestą pažįstamus, gimines ir artimuosius, nes sostinę užplūdo padegėliai iš Rusijos ir Baltarusijos. Vilnius nuo seno garsėjo kaip internacionalinis miestas. Dabar reikia, kad jis tikrai būtų Lietuvos sostinė, tam yra visos galimybės.

Dar būdama laisvėje, Marcelė nepastebėjo, kad lietuviai skubėtų į Vilnių. Netrukus po susitikimo rugpjūčio 19 d. pati M. Kubiliūtė buvo areštuota. Prasidėjo tardymai. Iš pradžių šios misijos ėmėsi pats komisaras A. Gudaitis-Guzevičius, nors enkavėdistas, bet mandagus ir taktiškas pareigūnas. Jis žinojo, kad M. Kubiliūtė, dirbdama Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje, lankydavosi Kauno sunkiųjų darbų kalėjime ir teikė materialinę paramą politiniams kaliniams. Kalėjimo direktorius, kapitonas ir poetas J. Mikuckis, tai daryti leido.
Tikriausiai dabar jo nedomino M. Kubiliūtės padaryti gerai darbai. Jį domino, ar garbinga panelė nežino, kur šiuo metu yra generolas T. Daukantas, kur dingęs jos darbdavys komisaras J. Glušauskas. Žinoma, domino ir kiti vilniečiai, daugiausia Labdarių gatvės gyventojai, gerai žinoję tragišką spaustuvininko Jagomasto šeimos likimą. Jį pažinojo ir pats generolas, kurio kai kurie užsakymai buvo spausdinami pas jį Tilžėje. Jokių ryšių M. Kubiliūtė nepalaikė su pulkininku A. Kryžanovskiu, slapyvardžiu Vilk, AK vadu Vilnijoje, vykdžiusiu Lenkijos Vyriausybės užduotis Vilniuje.

AK širma Vilniuje buvo praskleista žymiai vėliau ir apie ją pasakojo Jevgenijus Grigorjevičius Vladimirovič, vyr. leitenantas, Vilniaus įgulos viršininko padėjėjas. Po karo Vilniuje maskvietis apsigyvenęs ir net pramokęs lietuvių kalbos. Jis pats dalyvavo AK rezidento sulaikymo operacijoje jo štabe, Žvėryne. Čia jį paėmus į nelaisvę, daugiau jo Vilniuje niekas nebematė, nes iškart buvo išskraidintas į Maskvą.
Kitą dieną jo kariaunai buvo paskelbta mobilizacija, o susodintus į vagonus traukinys išvežė nežinoma kryptimi. Pavėlavusieji slapstėsi, o iš jų buvo šaipomasi – kaip pasisekė žygis į Kovno?

Netrukus generolas nustojo domėtis žvalgybininke, byla buvo perduota kitiems tardytojams, kurių prigužėjo į Lietuvą. Tardymai buvo sunkūs, panaudojant specialiąsias priemones, o jas vykdė mordobojai profesionalai, treniravęsi su Tuchačevskiu, Uborevičiumi, Putna ir kitais. Jie sugebėjo palaužti patriotės kūną, tikėjimo ir optimizmo – ne.

Kad ji ne viena tokia, netrukus įsitikino pati. Marcelės kameroje buvo patalpinta grupė žydų tautybės moterų, kurios turėjo sukūrusios planą bėgti į Europą. Tam tikslui nusisamdė karinį lėktuvą su įgula, kuris kurį laiką paskraidęs vėl nutūpė Vilniuje. Keleivės surado prieglobstį Marceliutės kameroje, o tolimesnis jų likimas nežinomas.

Kol M. Kubiliūtė buvo tardoma, karas stūmėsi į Vakarus. Sausio mėnesį buvo apsupta ir Klaipėda. Net 16-oji divizija iš Kuršo buvo permesta į Klaipėdą miestui užimti. Savo prisiminimuose J. Paleckis liudija, kad 1944 m. spalio 10 d. vakare A. Sniečkui paskambino pats Stalinas. Jis pareiškė norįs iš pirmų lūpų sužinoti, kaip lietuviškai vadinasi Memelis. A. Sniečkus atsakė: lietuviai nuo senų senovės vadina jį Klaipėda.
„Taigi ruoškitės iškelti pergalės vėliavą Klaipėdoje ir priimkite mano sveikinimus“, – patikino vyriausiasis sovietų kariuomenės vadas. Vėliavos buvo suteiktos pulkams ir divizijoms, šturmavusioms Klaipėdą. Jos vėliau buvo demonstruojamos Tarybinės armijos centriniame muziejuje Maskvoje. Vėliavose puikavosi užrašas Memelskaja. Tik 16-osios divizijos vėliava skelbė, kad ji yra Klaipėdos vardo. Smulkmena? Ne.

Keistai skambėjo Gorbio grasinimai Lietuvai dėl Klaipėdos ir jos krašto. Tačiau jis galėjo remtis tik vėliavų užrašais, nes Klaipėdos likimas buvo išspręstas savanorių kovos veiksmais ir pasaulio šalių diplomatų konferencijoje Hagoje.
Ilgus mėnesius trukęs tardymas pateko į aklavietę. Paleisti negalima, o teisti nėra už ką. Belieka Stolypino vagonas ir tremtis. Troikos nuosprendis pasivijo pakeliui į gulagą. Skirti 5-eri metai pagal sveikatos būklę realūs, nes ilgiau neištemptų. Po kurio laiko Sibirą keitė Kazachstano stepė, o bausmei pasibaigus, leista grįžti į Lietuvą. Kas pasirūpino tuo, galima ir dabar atskleisti.

Vilniuje pasitiko ir priglaudė giminės, o darbo teko ieškotis pačiai. Kryžiaus kelius pradėjo nuo Lietuvių kalbos ir literatūros instituto. Akademikas K. Korsakas pareiškė, kad buržujams institute ne vieta. Jam paantrino kitas akademikas – J. Žiugžda.

Kai Vilniuje buvo išbandyti visi adresai, tinkantys Marceliutės išsilavinimui, bei laisvos vietos, laimę bandyti teko Kaune. Čia dviem mėnesiams įsidarbino Karo muziejuje, o jiems prabėgus buvo mandagiai išprašyta dėl nesuprantamų priežasčių. Pagaliau jai buvo surastas darbas Tauragėje pas kelininkus kasininke. Kadangi kito pasirinkimo nebuvo, teko sutikti. Pas žemaičius greitai apsiprato, nes buvo priimta kaip sava. Ieškodama buvusių vilniečių, ji susirado ir mano tėvus Šilutėje.

Pastarieji apstulbo, pamatę tokią viešnią. Ištisą pusdienį kalboms ir prisiminimams temų netrūko, juos domino viskas. Pasirodo, pirmąjį pokario penkmetį M. Kubiliūtė išgyveno toli toli. Ten patekti visai nesunku ir nuveža su apsauga, o sugrįžti į namus ne visiems pasiseka, nes ir gamta atšiauri, ir nėra ko valgyti. Nusišypsojusi paklausė, ar mes žinome stepių graužiką – susliką (storą)? Nors ten, Kazachstane, jų buvo gausybė, bet prisigaudyti, norint pavalgyti, reikėjo taip pat nemažai pastangų. Šiaip jų mėsa skani ir absoliučiai daugumai ten išvežtųjų tai yra išsigelbėjimas. Kaip maisto papildas.

Majoro Broniaus Grigo dukters, Voldemaro Vytauto Čarneckio dukterėčios Liudos iš Niujorko atsiliepimo (laiško) faksimilė

Užplūdus prisiminimams, daug dėmesio buvo skirta Labdarių gatvės gyventojams. Buvę valstybės tarnautojai Kaune perkelti į sostinę, apgyvendinti buvusiame vienuolyne. Čia gyveno ekonomistas Pupšys su šeima, teisininkas Volungė su žmona gydytoja, daktaras Špukas su šeima, policininkas Tomaitis, mokytojas Blažys, dažnas svečias buvo architektas Žemkalnis, kitus sunku ir prisiminti. Kaimynystėje gyveno ir M. Kubiliūtė. Buvo prisimintas kaimynystėje gyvenęs kurijos kancleris E. Basys, kuris tik per stebuklą, didžiojo Vilniaus bombardavimo metu su lova nukritęs į pirmą aukštą, liko sveikutėlis. Pasirodo, kad po Katedros uždarymo valdžia ištrėmė jį į Klaipėdos kraštą. Prisimintas buvo ir Šv. Jono bažnyčios pamokslininkas J. Lipnickas bei viceburmistras B. Grigas, abu Štuthofo kankiniai. Nėra žinių, kur dingo jo žmona Jadvyga su dukra Liudyte. Nebeliko tarp gyvųjų profesoriaus B. Sruogos, niekas nežino ir apie jo brolio Adolfo likimą.

„Aplankykime nors kunigą Edmundą“, – panoro Marceliukė. Iš jo moterys grįžo pakiliai nusiteikusios. Pasidalijo iš ten prisiminimais, o M. Kubiliūtė pažadėjo dvasininkui rimtą pasiūlymą, kai pabendraus su vilniečiais sostinėje. Pažadas netrukus buvo įvykdytas. Valstybinės grožinės literatūros leidyklos redaktorius D. Urbas, pats neseniai grįžęs iš už grotų, pabandė E. Basį įtraukti į senosios literatūros vertimus. Apdairiai pasirūpino ir užtarėju. Juo tapo tas pats generolas A. Gudaitis-Guzevičius, dabar jau literatūros klasikas, sukūręs romaną „Kalvio Ignoto teisybė“. Draugų įtikintas, D. Urbas tą darbą ir atliko, o knyga tapo net privaloma vidurinių mokyklų moksleiviams, Maskvoje buvo įvertinta Stalino premija. E. Basio išverstų knygų autoriai buvo patikimi žmonės. Figūravo visai kiti autoriai, bet honorarai ėjo vertėjui. Dar iki J. Urbšio grįžimo į Lietuvą jau buvo pagalvota apie jo darbą, o tam sutikimą davė pats „šeimininkas“.

M. Kubiliūtė visą gyvenimą paskyrė Lietuvai ir jos žmonėms. Žmonės tai matė, nieko kito nebeliko ir pačiai valstybei. Ji nebuvo nei tautininkų, nei kitų partijų narė, neskirstė žmonių pagal tautybę ar religiją. Marcelė buvo įvertinta svariais valstybiniais apdovanojimais, kurių neturėjo nė viena kita Lietuvos moteris: Vytauto Didžiojo, Ldk Gedimino, Vyčio Kryžiaus ordinai ir kiti savaime ar iš bendro sąrašo neatsirado. Pati Marcelė Kubiliūtė gerbė ir puoselėjo žmonių atmintį. Jos tolimesniam gyvenimo keliui pasitarnavo bažnyčios klebonas J. Katelė. Jo globojami parapijiečiai ir auklėjami vaikai buvo absoliučiai raštingi ir dideli visuomenininkai. Neišmokę skaityti vaikučiai apie Pirmąją Komuniją galėjo tik pasvajoti. Kunigo įtakoje susiformavo vyriausiojo Marcelės brolio Juozo pasaulėžiūra. Apsišvietęs, sąmoningas lietuvis, žurnalistas, net Dūmos deputatas nuo Kauno gubernijos, pasiėmė mokslams savo jauniausiąją seserį, kuri su laiku net aplenkė brolį. Šiltus jausmus visam gyvenimui paliko Vaidilos Ainis – Julius Janonis, su kuriuo Marcelė mokėsi gimnazijoje ir draugavo. Nors jis buvo socialistas, bet karštas Lietuvos patriotas, literatūroje – švelnus lyrikas. Su giliu širdies skausmu, nubraukdama ašarą, apraudodama jai dviejų artimų vyrų – brolio Juozo ir bičiulio Juliaus Janonio – likimą, sielojosi dėl to, ko neteko Lietuva. Džiovos pakirstus abu priglaudė Petrogrado pelkės. Jie tikėjo būsimu Lietuvos atgimimu, lietuvių grįžimu į Tėvynę ir prašė, kad bent mintyse nebūtų užmiršti.

Vilniuje ilgą laiką plėšikavo kaizerio kareiviai, po to miestas ėjo iš rankų į rankas – bolševikų ir lenkų kariaunų. Lietuviai buvo apsisprendę kurti savo valstybę. Okupuotame Vilniuje M. Kubiliūtė tampa žvalgybininke (panele Elze Banievič, kurios galva buvo įkainota 5 tūkst. zlotų premija). Tačiau ji veikia ir yra nesugaunama. Jos pastangų dėka likviduojamas peoviakų maištas. Visoje Lietuvoje jo vadeivos sulaukia netikėto atpildo. M. Kubiliūtė drauge su Aldona Černeckaite, būsimojo diplomato seserimi, dviese, pasisamdžiusios vežiką, naktimis Rasų kapinėse laidoja savanorius, dienomis slaugo sužeistuosius. Jų dėka žinome didvyrių kapus, juos lankome ir džiaugiamės, kad esame kartu su jais. Visai šalia jų amžino poilsio atgulė ir pati M. Kubiliūtė. Jos kapą puošia paprastas, pilkas laukų akmuo su skulptoriaus V. Karaliaus sukurta lietuvaite, nešančia saulę.

M. Kubiliūtei gyvenant Tauragės tremtyje, vilniečiai rūpinosi jos likimu. Dėjo daug pastangų, kad bent gyvenimo saulėlydį ji pasitiktų savo jaunystės mieste. Galiausiai jai duodamas leidimas parvykti į Vilnių. Apsigyvena Žvėryne, Maloniojoje gatvėje, pas poeto Liudo Giros, savo buvusio žvalgybos viršininko, našlę Barborą Girienę. Iš čia netoli darbas vaikų tuberkuliozinėje ligoninėje, kur vėl darbuojasi raštininke ir padeda seselėms. B. Girienė irgi didžiuojasi, kad galėjo padėti savo sūnaus gelbėtojai. Kitame namo gale įsikūrusi kaimynė Marcinkevičienė, romano „Benjaminas Kordušas“ autoriaus našlė. Na, o virš namo gyventojų, salkose, įsitaisė trys poetai, kurie, dažnai patys to nežinodami, surengia kūrybinius vakarus. Nors namas be patogumų, ar, tiksliau, su daliniais patogumais, apsauga rūpinasi vilkšunis Karas. Į Marcelės namų pareigas įeina pasirūpinti ir juo. Tuo tikslu daromi sumuštiniai ir sudėliojami į didelę lėkštę. Karas oriai juos sulapnoja. Mamą kartais aplanko sūnus, daktaras ir rašytojas Vytautas Sirijos Gira. Graži idilija: suokia lakštingalos, vinguriuoja Neris, verda arbata, eiles skaito A. Maldonis, A. Baltakis ir J. Marcinkevičius, o skaitovai net neįtaria, kad jų klausomasi. Visi klausydavosi susikaupę, Karas ramiai snausdavo, jausdamas kiekvieną krepštelėjimą.

Žvėrynas knibždėjo nuo tituluotų gyventojų. Vienas iš jų buvo profesorius Juozas Markulis, visų studentų – teisininkų numylėtinis. Išorinė jo gyvenimo pusė – paradinė: mokslininkas, numylėtinis… Antroji pusė – parsidavėlis, NKVD agentas. Dabar apie jį nemažai žinoma kaip apie stambų KGB kozirį. Partizaninės kovos įkarštyje Lietuvai daug nusikaltusį J. Markulį sugebėjo iššifruoti J. Lukša-Daumantas. Garbusis profesorius dažnai vaikštinėdavo Maloniosios gatvele, su Marcele prasilenkdami kone kiekvieną dieną, o likimas jų taip ir nesuvedė, nors buvo priešingų pažiūrų kovotojai. Nors papulkininkio Stasio Paulausko ranka M. Kubiliūtės byla buvo nurašyta ir padėta į archyvą, bet ja visą laiką buvo domimasi. Jos pažinčių ratas, nepaisant amžiaus ir netekčių, siaurėjo, bet jų vis tiek buvo begalės.

Marcelės Kubiliūtės kapas Vilniaus Rasų kapinėse. Paminklo autorius Vladas Vildžiūnas. Viktoro Kapočiaus nuotr.

M. Kubiliūtė ir taikiomis sąlygomis dirbo savo įprastą darbą. Palaikė asmeninius kontaktus su daugeliu įvairiausių žmonių – nuo ministro J. Urbšio iki mokytojos J. Šaliapinaitės-Špukienės ir generolienės S. Ladigienės. Aktyviai susirašinėjo su išsiblaškiusiais po pasaulį bendražygiais: nuo A. Černeckytės-Birutavičienės iki S. Lozoraičio. Žinoma, konspiracijos sumetimais tai buvo daroma per kitus asmenis. Vietoje, Vilniuje, bendravo su V. Mykolaičiu-Putinu, J. Balčikoniu, J. Lebedžiu ir daugeliu kitų, dalijosi parama, gaunama iš užsienio. J. Grigienė-Černeckaitė, buvusi bendradarbė, ypač nuoširdžiai rėmė Sibiro tremtyje buvusią brolio V. Černeckio šeimą ir Marceliukę.

Savo ruožtu Marceliukė buvo įsitikinusi, kad Sibire gyvenantiems lietuviams labiausiai reikia lietuviško rašto, knygų. Į tolimiausius užkampius skriejo laiškai ir siuntos su Maironio eilių rinkiniu „Pavasario balsai“, Juozo Tumo-Vaižganto „Pragiedruliais“, Justino Marcinkevičiaus „Dvidešimtu pavasariu“, itin pamėgtu jaunimo. Ryšiams su Sibiro jaunimu daug dėmesio skyrė ir Lietuvos profesoriai, intelektualai, studentai. Sibiro vaikai – lietuviukai vienijosi į saviveiklos ratelius, nevengė pasirodyti ir kitų tautų susiėjimuose. Toks bendravimas davė savo vaisius. Jaunimas mokėsi, bendravo, grįžę į Tėvynę, tęsė studijas, gaudavo darbą. Marceliukė didžiavosi Lietuvos jaunimo pasiekimais scenoje, sporte ir ypač moksle. Tačiau jos fizinės jėgos geso.

Mažai ką padėjo ir Vyžulionių sanatorija. Kankino didžiuliai kaulų skausmai. Bet ji iš paskutiniųjų šypsojosi ir laikėsi, kol 1963 m. birželis jai tapo lemiamas. Retėjo ir bendražygių gretos, o sovietinė sistema vis nebyrėjo. Dar ketvirtį amžiaus imperija vegetavo ir laikėsi, kol galiausiai driokstelėjo. Pagrindinės kovos dar laukė ateityje, tačiau daugelis tabu nebeišlaikė. Istorijos mokslų daktarė A. Kairiūkštytė, vos ne pogrindžio sąlygomis nagrinėjusi Vilniaus vadavimo sąjungos veiklą, atliko didžiulį darbą, surikiuodama Vilnijos krašto žmonių, o ypač kaimo mokyklų darbą. Kad ir be galo sunkiomis sąlygomis, krašto valdžios nuolatinėms represijoms spaudžiant, lietuvybė neužgeso. Padedant visai Lietuvai ir jos katalikų bažnyčiai, kasdieninis darbas vyko. Jis apėmė ir dalį dabartinės Baltarusijos teritorijos, o lietuviškų mokyklų buvo nepalygint daugiau nei dabar. Lenkinimo kampanija neturėjo pasisekimo.

Atgavus Vilnių, kraštas įsijungė į atkurtos valstybės veiklą be jokių trukdymų. Šlovė pasišventėliams! Jų nuveiktus darbus būtina skelbti ir rodyti pavyzdžiu dabartines reformas vykdantiems. Nejaugi jau nebeliko dorų mokytojų ir sąžiningų piliečių? Tad kur jūs?

Irenos Veisaitės laiško faksimilė

Minint M. Kubiliūtės 100-ąsias gimimo metines, didžiulių dr. N. Kairiūkštytės pastangų dėka surengta mokslinė konferencija. Daug gerų žodžių, skirtų M. Kubiliūtei, buvo pasakyta. Išleista ir Marceliukei prisiminti skirta knygelė „Dek, širdie, ant amžinojo laužo…“ Tarp visų konferencijos dalyvių pasisakymų išskirtinai nuskambėjo Rytų Lietuvos kultūrinės veiklos centro direktorės Birutės Kurgonienės apibūdinimas Marceliukei – mūsų nežinoma šalies didvyrė.
Taip, ji – didvyrė! Nors pati savo veiklos ir nesureikšmino.

 

Šaltinis – nacionalinis Lietuvos istorijos laikraštis „Voruta“, Nr. 1 (843), 2018 m. sausio 27 d., p. 8, 10.

The post Tyli, nežinoma Lietuvos didvyrė Marcelė Kubiliūtė appeared first on Voruta.

Aleksandras Sakas: “Kenčiantiems padėk…”

$
0
0

Namas Anykščiuose, Vilniaus g. 16, iš pietvakarių pusės. 2010 metų nuotrauka

Aleksandras SAKAS, resfamiliaris.blogspot.com

Anykščiuose, Vilniaus gatvėje, iki 1948 metų Lietuvos partizanams slapta buvo teikiama medicininė pagalba. Tai kiek daugiau negu dvejus metus vyko anykštėno Stančiko name (dabartinis jo Nr. 16), kurio galą iš pietvakarių pusės nuomojo gydytoja Elena Dobregaitė, Anykščių motinos ir vaiko konsultacijos vedėja.

Į gydytojos butą patikimi kaimo žmonės arkliais atveždavo sužeistus partizanus, vežimuose juos po šiaudais ar kitaip kaip įmanydami uždangstę. Kelionė būdavo labai pavojinga, nes bet kada kelyje galėjo sustabdyti kareiviai ar stribai ir vežimą nuodugniau patikrinti. Ir sužeistasis ne visada iškęsdavo iš skausmo nesudejavęs.

Su gydytoja Elena Dobregaite gyveno jos jaunesnioji sesuo Marytė, dirbusi Anykščių motinos ir vaiko konsultacijos sanitare. Ji asistuodavo seseriai Elenai, kai namų sąlygomis tekdavo daryti operacijas. Abi moterys plaudavo ir valydavo sužeistųjų žaizdas, jas tepdavo vaistais ir tvarstydavo. Kartais žaizdos būdavo labai apleistos.

Elena Dobregaitė – sėdinčiųjų viduryje. Marytė Dobregaitė – stovi pirmoji iš dešinės. Kiti asmenys neatpažinti. Gal anykštėnai?

Elena Vigėlienė iš Duokiškio prisimena, kad retkarčiais į pavojingą kelionę jos tėvelis Jonas Dabrega pasiimdavo ir ją, tuomet nė dešimties metų neturinčią mergaitę. Sykį ji, laukdama priebutyje procedūrų pabaigos, stebėjosi, kodėl teta Elenutė taip dažnai išeina parūkyti. Tada tėvelis paaiškinęs, kad nuo sužeistojo žaizdų toks dvokas, jog net ir daktarė be tabako dūmų jo negalinti ištverti.

Gerai, kad nieko neužuodė okupantų pareigūnai ar uoliausi jų pagalbininkai (turiu galvoje ne tiktai stribus). Juk apie partizanus gelbstinčią gydytoją Dobregaitę žinojo ne vienas žmogus. Būtų užtekę kam nors prasitarti ar enkavėdistų kankinimų palaužtiems viską iškloti…

Juo labiau, kad gydytoja Dobregaitė padėdavo partizanams ir anksčiau, turbūt nuo pat pasipriešinimo pradžios, nuo 1944 metų rudens, kai ji gyveno kitoje Anykščių miesto vietoje, Janydžiuose. Ar ten, kaip ir Vilniaus gatvėje, buvo gydomi partizanai, kol kas nežinome. Iš tenai daktarę pas sužeistus ar sergančius kovotojus ne kartą vežė jau minėtas jos brolis Jonas Dabrega, ūkininkavęs tėviškėje, Svėdasų valsčiaus Šeduikių kaime. Gydytoja Dobregaitė buvo vienas iš šaltinių, parūpinančių ginkluotam pogrindžiui vaistų ir tvarsliavos.

Jonas Dabrega (1902-1972). 1938 metai

Partizanų ryšininko Aniceto Mažvilos prisiminimuose (”Laisvės kovų ir netekčių metai”, 1 dalis, sud. Romas Kaunietis, leid. “Margi raštai”, 2016, 651-656 pusl.) yra tokia istorija.

Anicetui begyvenant Debeikių valsčiaus Knebių kaime, vasarą jis eidavo į mišką rytais partizanų iš bunkerio išleisti ir vakarais juos uždaryti. Vieną dieną vakare, keturiems partizanams tik sulindus į bunkerį, pasirodė stribai ir paleido iš kulkosvaidžio ugnį. Anicetas:

Aš pargriuvau ant žemės. Bunkerio durelės buvo užremtos šaka, tą šaką kulkos nukirto, durelės klept ir užsidarė. Tada partizanai iššoko į lauką ir ėmė bėgti. Aš jau bėgau kiek kojos įkabina, net kaliošukai nuo kojų nulakstė. Kažkas lyg dilgtelėjo į koją. Parbėgau namo, žiūriu, visa koja kruvina. Žmona rankšluosčiu tuoj apvyniojo, buvo jau priešaušris. Pakinkė arklį, o žmona jau buvo smarkiai nėščia. Atsisėdom į vežimą ir važiuojam į Anykščius pas daktarą. Privažiuojam miestelį, tuoj stribai užstojo kelią ir paklausė, kas ten šaudė, kas ten yra. Aš pasakiau greičiau leisti, negi nemato, kad žmonai jau gimdyt reikia. Jie praleido, liepė vežt, nieko nebelaukt. Nuvažiavom pas gydytoją Dobregaitę, kuri mane jau seniau pažinojo, aš iš jos gaudavau vaistų partizanams, ji sužeistą Kemeklį gydė. Pasakiau jai, kad koją man peršovė, uždėjo vaistų, aprišo ir receptą išrašė nuo skrandžio uždegimo.

Vakare Aniceto kieman užėjo tie patys partizanai. Visi keturi buvo laimingai pasprukę ir kulkų išvengę.

O minimas kitu kartu sužeistas – tai partizanas Jonas Kemeklis, slapyvarde Tauras, Tauro būrio vadas, vėliau Algimanto apygardos Jovaro kuopos vadas, žuvęs 1949 metais. Kuopa, kaip ir Tauro būrys, veikė Debeikių valsčiaus vakarinėje dalyje.

Jonas Kemeklis – Tauras (1923-1949). Nuotrauka iš A. Baranausko ir A. Vienuolio – Žukausko memorialinio muziejaus fondų

Gydytoja Elena Dobregaitė rizikavo ne vien savo ar sesers laisve ir gyvybe. 1945 metais per Velykas ji Anykščių bažnyčioje susituokė su Aleksandru Saku, Dotnuvos žemės ūkio akademijos paskutinio kurso studentu, tuo metu besislapstančiu nuo sovietinio saugumo. Pavardės Elena nekeitė. Jos vyras po kelių mėnesių buvo išduotas, suimtas, kankintas, išgabentas be teismo į Vorkutos lagerius (tik po poros metų už akių jam išrašė 5 metus lagerio ir tremtį iki gyvos galvos). 1946 metų vasarį Elena pagimdė sūnų, pakrikštytą tėvo vardu.

Tuomet gydytojai Elenai Dobregaitei teko turbūt sunkiausia atsakomybės našta – atsakomybės už brangiausio jai žmogaus, jos vaikelio, likimą.

1947 metų liepos 20-ąją Anykščiuose, sodelyje prie namo Vilniaus gatvėje. (iš kairės): Vaclovas Sakas (Aleksandro brolis), Marytė Dobregaitė, Olga Sakienė, pasisvečiuoti iš Papilės atvykęs Domininkas Sakas su anūku Aleksandru ant kelių, Verutė Jakubonienė (Elenos ir Marytės pusseserė), Elena Dobregaitė

Atsargi ir labai apdairi, iškart po vyro suėmimo Elena Dobregaitė surinko vietos žmonių, tarp jų ir kitataučių, liudijimus apie “tarybinių piliečių” gelbėjimą vokiečių okupacijos metais. Tai buvo tikros istorijos. Sovietinė valdžia netruko tai įvertinti, ir gydytoja Dobregaitė 1946 metų gegužės 1 dieną buvo apdovanota medaliu “Už šaunų darbą Didžiojo Tėvynės karo metais”.

Tačiau vis tiek kiekviena diena galėjo atnešti didelę nelaimę.

Algimantas Kubiliūnas, kurio tėvas partizanavo, o mama su juo ir mažesniu broliuku nuo tremties slapstėsi pas gimines, taigi, Algimantas kiek laiko gyveno Anykščiuose pas savo tetas Eleną ir Marytę. Jis prisimena epizodą, visus juos smarkiai išgąsdinusį. Pas vieną žuvusį partizaną enkavėdistai rado gydytojos Elenos Dobregaitės išrašytą receptą. Ji buvo ištardyta. Tąkart pavyko apsiginti, aiškinant, jog esanti neretai kviečiama pas ligonius į kaimą, kur paciento dokumentų netikrinanti ir nežinanti, kas yra tas, kuriam išrašo receptą…

Patikėjo tuo ar ne enkavėdistai, gydytoja nežinojo, tačiau ji pati ar jos namai po to jau galėjo būti stebimi. Rizika tapo pernelyg didelė, ir 1948 metais gydytoja Elena Dobregaitė su seserimi Maryte iš Anykščių persikėlė į Prienus.

Prienuose Marytė Dobregaitė liko visam laikui, dirbo sanitare, ištekėjo už prieniškio Petro Juocevičiaus.

O Elena Dobregaitė, Prienuose organizavusi motinos ir vaiko konsultaciją ir padirbėjusi jos vedėja, 1950 metais su ketverių metų sūnumi savo noru išvyko gyventi ir dirbti į Sibirą pas vyrą, po kalinimo Vorkutos lageriuose ištremtą į Krasnojarsko kraštą.

Beje, tas sūnus – šio straipsnelio autorius. Pagalbą partizanams mama visą gyvenimą laikė didžiausioje paslaptyje ir net savo vyrui, mano tėveliui, apie tai papasakojo tiktai 1961 metais, sunkiai sirgdama ir jau gulėdama mirties patale.

 

https://resfamiliaris.blogspot.com/2018/09/kenciantiems-padek.html

The post Aleksandras Sakas: “Kenčiantiems padėk…” appeared first on Voruta.

Partizano Juozo Jakavonio-Tigro dukra Angelė: „Lietuvos žmonės turi žinoti ne tik savo didvyrių pavardes, tačiau ir tų, kurie vykdė Lietuvos žmonių genocidą“

$
0
0

Angelė Jakavonytė su tėčiu Juozu Jakavoniu-Tigru. Autorės asmeninio albumo nuotraukos

Angelė JAKAVONYTĖ, www.voruta.lt

Kasmet trečiąjį gegužės mėnesio sekmadienį švenčiama Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena. Šiais metais Marijampolės mieste planuota šventė neįvyko, dėl visą pasaulį užgriuvusios  koronaviruso pandemijos. Todėl šią dieną kiekvienas šventėme neįprastai, pagal galimybes: vieni aplankė bunkerius, kiti uždegė žvakutes ant partizanų kapų ar prie paminklų. Šventė turi ir dar vieną simbolinę reikšmę: gegužės 14-oji yra ir mūsų laisvės fakelo – Romo Kalantos – žūties diena.

Praėjus  dvidešimčiai  metų nuo partizanų pasipriešinimo okupacijai, Kalanta simboliškai pratęsė  jų kovą, kad dar po dvidešimties metų Lietuva atkurtų savo nepriklausomybę. Šio jauno žmogaus auka  pažadino ne tik Kauno patriotus, ji išjudino visus susipratusius tautiečius atvirai ar slapčia kovoti už Lietuvos laisvę. Atėjūnai, išsigandę šios kovos, ėmė daryti kratas buvusių partizanų namuose. Neišvengė tokios kratos ir mūsų šeima, tačiau tėtis žinojo, kad yra uoliai sekamas, todėl dar išlikusius partizanų laikraštėlio „Laisvės varpas“ lapus paslėpė dar giliau. Nieko nepešė uolieji Kremliaus tarnai. Ši  dvasia buvo tvirtesnė už atėjūnų ginklus ir propagandą, nors jie uoliai stengėsi įbrukti į žmonių smegenis savo ideologiją. Lietuvos žmonių nusiteikimo prieš okupantus ir lietuviškus jų pakalikus, laisvės troškimo niekas negalėjo sustabdyti.

Lukiškių aikštėje

Pilietinio pasipriešinimo dieną Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos gynybinius pajėgumus atstovai (priklauso virš 20 patriotinių organizacijų) kartu su Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie Krašto apsaugos ministerijos atstovais, paminėdami Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną Vilniuje, Lukiškių aikštėje padėjome gėlių, būsimo paminklo žuvusiems kovotojams už Lietuvos laisvę vietoje. Čia yra įamžintos relikvijos iš įvairių kovų už Lietuvos laisvę vietų. Labai tikimės, kad kitais metais čia bus pastatytas Vyčio paminklas.

Tęsdami Pilietiškumo kelionę po Lietuvą, nuvykome į Kauną, kur kartu Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie KAM atstovais padėjome vainiką prie Romui Kalantai skirto paminklo „Aukos laukas“. Čia jau radome padėta gėlių – žmonės prisimena Romo auką, beveik prieš pusę šimtmečio tapusią pilietinio pasipriešinimo okupacinei santvarkai simboliu. Pasimeldėme už jo sielą, prisiminėme koks R. Kalantos susideginimas  buvo svarbus visai Lietuvai ir kaip jis išgąsdino atėjūnus. Nors buvo bandoma padaryti R. Kalantą psichiniu ligoniu, tačiau laisvės banga jau ritosi per visą mūsų kraštą ir okupantai jos jau nepajėgė sustabdyti… nuvilnijo per Lietuvą ir jos jau nebuvo galima sustabdyti…

Vėliau nuvykome į  Kazlų Rūdą, nes tokią įsimintiną dieną buvo labai prasminga aplankyti vietas, kur žuvo ir palaidoti partizanai. Kazlų Rūdos apylinkėse žuvo labai daug partizanų. O su vienu partizanu Štreimikiu Jonu, kilusiu iš Kazlų Rūdos, mano tėtis partizanas Juozas Jakavonis-Tigras viename gyvuliniame vagone buvo vežamas į Komsomolsko prie Amūro lagerius. Išsiskirdami jie palinkėjo vienas kitam išlikti gyviems ir susitikti. Gaila, bet Jonas Štreimikis žuvo Magadane. Apie tai yra aprašyta J. Jakavonio knygą „Šalia mirties“, kurią įteikiau mieloms Kazlų Rūdos gyventojoms Gintarei Narkevičiūtei ir Azitai Makarevičienei, kurios pažįsta ir žino Štreimikių šeimą ir mielai papasakojo mums apie šio krašto istorinius įvykius, apie Kazlų Rūdos apylinkėse vykusias kovas ir pastatytus paminklus.

 

Kazlų Rūdoje

 

Prie paminklo žuvusiems partizanas padėjome gėlių puokštę ir uždegėme žvakutes. Šaunuoliai Kazlų Rūdos gyventojai, jog buvusią partizanų gatvę pavadino Lietuvos partizanų gatve ir joje pastatė paminklą. Labai norisi tikėti, kad Lietuvos partizanų gatvė atsiras  ir Vilniuje.

Kelionę tęsėme, nuvykdami į Marijampolę. Čia pagerbėme Tauro apygardos žuvusius ginkluoto antisovietinio pasipriešinimo dalyvius. Ačiū Marijampolės savivaldybės tarybos nariams Kęstučiui Traškevičiui, Valdui Pileckiui, Jonui Bieliauskui, kurie mielai sutiko papasakoti ir palydėti į naująsias kapines prie paminklo, skirto Tauro apygardos partizanams, žuvusiems už Lietuvos laisvę 1944-1955 m. Padėjome gėlių ir uždegėme žvakutes, prie Marijampolėje  Tauro apygardos partizanams pagerbti  pastatytų paminklų.

Kaip gi būdamas Marijampolėje neaplankysi Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus, kuris buvo atidarytas dar 1993 metais., kurio įkūrimo didžiausia iniciatorė ir pirmoji muziejaus vedėja buvo politinė kalinė Aldona Vilutienė. Ji paaukojo daug laiko, energijos, sveikatos, kad surinktų žuvusių partizanų pavardes, užrašytų informacija apie vykusias kovas, trėmimus.  Būdama jau  garbingo amžiaus, A. Vilutienė rūpinasi, kad būtų įamžintas kiekvienas kovotojas, už laisvę paaukojęs savo gyvybę.

 Aplankę muziejų buvome sužavėti… Pamačius čia surinktus eksponatus ir išgirdus įspūdingą muziejaus darbuotojo pasakojimą, tarsi nusikeli į tuos baisius laikus, kai kiekvieną dieną žūdavo šaunūs Lietuvos vyrai. Muziejuje yra dvi pagrindinės ekspozicijos- ginkluotas pasipriešinimas sovietinei okupacijai ir trėmimai. Esminiai partizaniškos muziejaus dalies eksponatai: partizanų uniformos, ginklai, asmeniniai laisvės kovotojų daiktai, dokumentai, prisiminimai, nuotraukos, o taip pat medžiaga apie priešo žiaurumus ir partizanų palaikų paieškas bei jų perlaidojimą po Atgimimo. Man labai įstrigo, jog muziejuje yra paviešintos ir stribų ir KGB darbuotojų pavardės. Manau Lietuvos žmonės turi žinoti ne tik savo didvyrių pavardes, tačiau ir tų, kurie vykdė Lietuvos žmonių genocidą.

Tokios ekskursijos  ypač reikalingos jaunimui, kad šis suprastų ir įsisąmonintų Lietuvos laisvės kainą, kad nenorėtų palikti Tėvynę, ieškodami užjūriuose tik baltesnės duonos ir kitokių materialinių gėrybių. Lietuvoje  labai reikalingos jaunos rankos, doros širdys, sąžiningi darbuotojai. Švietimo ministerija turi duoti pavedimą, kad visi vyresnių klasių moksleiviai nors vieną kartą per metus aplankytų partizanų ir tremties muziejus, atstatytus bunkerius, susitiktų su dar gyvais laisvės kovų dalyviais. Viena tokia pamoka pravesta prie bunkerio, muziejuje ar susitikus su gyvu anų laikų liudininku atstoja keliolika pamokų klasėje ir suteikia galimybę pajusti to meto įvykių realybę ir susimąstyti apie jų svarbą šiandieninei Lietuvai.

 

Nevyriausybinės organizacijos, padedančios stiprinti Lietuvos gynybinius pajėgumus  kartu su Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentu prie KAM į Suvalkiją nuvykome dar ir su kita kilnia misija.  Artėjant Tėvo dienai, partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienai nusprendė padėti skurstančių šeimų vaikams. Euras prie euro ir surinkome 1 500 EURŲ už juos nupirkome 92 vaikams maisto produktus: 65 vaikams Kazlų Rūdoje (Kazlų Rūdos, Jankų, Bagotosios, Plutiškių vaikų dienos centrams) – direktorė Onutė Paplauskienė ir 23 vaikams Marijampolėje (VšĮ Degučių vaikų dienos centrui) – vadovė Ramutė Lepšienė. Taip pat dviems vaikams Vilniuje ir  dviems vaikams Druskininkuose, kurių proseneliai buvo partizanai.

Kokia šilumą širdyje pajunti, kai matai dėkingas vaikų, tėvų ir vadovų akis.  Su savo artimu dalinimasis savo širdžių šiluma ir tuo, ką turime, mūsų pilietiškumui suteikia daugiau gyvybės ir prasmės. Miela, kad surėmę pečius galime palengvinti gyvenimą tiems, kuriems šiuo metu sunkiausia. Vaikai mums įteikė savo padarytus mielus patriotinius darbelius. Pabuvę šiuose vaikų dienos centruose, pabendravę su vadovais ir vaikais supratome, jog vaikai yra ugdomi patriotine dvasia. Labai tikime, jog šie vaikai bus puikūs Lietuvos šauliai, kariai, Tėvynės patriotai…

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos proga, kartu su tėveliu partizanu Juozu Jakavoniu -Tigru padėjome gėlių ir pasimeldėme prie partizanų vado Jono Žemaičio-Vytauto paminklo, kuris yra ir simbolinis jo kapelis, nes nežinia kur jį užkasė Maskvoje ar sudegino žiaurūs atėjūnai. Taip pat padėjome gėlių, uždegėme žvakutes ir pasimeldėme prie Adolfo Ramanausko- Vanago, buvusio Tigro bendražygio kapo. Taip pat ir prie Antano Kraujalio-Siaubūno kapo.

Išeidamas iš kapų tėtis pasakė „Kas žino, ar galėsiu dar kada čia juos aplankyti. Kažin ar bus surasti palaikai ir ar galėsiu pasimelsti, uždegti žvakutę  prie Pietų Lietuvos partizanų vado, mano puikaus bendražygio Juozo Vitkaus-Kazimieraičio kapo. Mūsų gretos vis retėja, gerai, kad jaunimas vis labiau vertina mūsų kovas“.

Lietuva per šimtmečius turėjo daug savo didvyrių. Sovietmetyje dėta daug pastangų ištrinti tautos atmintį. Norėta, kad jos neliktų ir naujos kartos atmintyje.  Džiugina vis dažniau visuomenei  atverčiami tie istorijos puslapiai, kurie mokslininkų istorikų vadinami naujųjų laikų  Lietuvos istorija. Visų pirma tai pokario Lietuvos partizanų-laisvės kovotojų pasipriešinimo sovietinei okupacijai laikotarpis. Jaunimas atranda vis naujas asmenybes, kurios buvo padengtos laiko dulkių klodais, nes okupantai norėjo, kad pilkoji užmarštis užklotų mūsų atmintį…

The post Partizano Juozo Jakavonio-Tigro dukra Angelė: „Lietuvos žmonės turi žinoti ne tik savo didvyrių pavardes, tačiau ir tų, kurie vykdė Lietuvos žmonių genocidą“ appeared first on Voruta.

Sukrečiantis žinomo suomių žurnalisto pasakojimas apie sovietų partizanų būrių naikinamuosius žygius Suomijos pasienio kaimuose

$
0
0

Knygos viršelis

www.voruta.lt

Sukrečiantis žinomo suomių žurnalisto pasakojimas apie sovietų partizanų būrių naikinamuosius žygius Suomijos pasienio kaimuose. Veikko Erkkilä knyga „Paskutinis rytas. Nutylėti sovietų partizanų nusikaltimai“. Tęstinio karo metu tuos būrius organizavo Karelijos–Suomijos SSR NKVD. Gerai ginkluoti enkavėdistai Suomijos pasienyje nuo Pielineno iki Petsamo nužudė apie 170 civilių, kelios dešimtys kaimų gyventojų dingo, 54 buvo sužeisti.

Likusių gyvų istorijos jaudina ir pribloškia. Dėl politinių priežasčių žuvusiųjų artimieji ištisus dešimtmečius liūdesį ir baimę kentė vienumoje. Apie sovietų partizanų nusikaltimus Suomijoje atvirai pradėta kalbėti tik XX a. dešimtajame dešimtmetyje.

1998 m. knyga „Paskutinis rytas“ buvo įvertinta Valstybine premija, skiriama už informacijos sklaidą.

1999 m. Suomija pateikė  Rusijos Karelijos Respublikos prokuratūrai sąrašą sovietų veteranų, kuriuos siekia nuteisti.

Knygos ištrauka

 

Ko nereikėjo daryti

Greitai grįšit namo

Gailestingieji partizanai turbūt norėjo civilius žmones nuvesti į miško gilumą, kad žinia apie jų darbus pasklistų kuo vėliau. Visi suprato, kad suomių kareiviai vienu metu leisis vytis partizanų.

Perėjus pelkynus, partizanai pasivedė Jalmarį ir Eliisi nuo voros atokiau ir perdavė už Rautavuotso pelkės laukiantiems barzdotiems kovų draugams žalsvomis uniformomis. Ainą ir merginas nuvedė rytų pusėn. Keletas partizanų pasitraukė iš kolonos. Per mišką judėjo viena keisčiausių eisenų. Rusai buvo apsirengę, gerai ginkluoti, avėjo batsiuvių sutaisytus batus. Partizanų buvo tiek pat, kiek neginkluotų, pusnuogių belaisvių, ir jų dauguma – mergaitės – ėjo basomis. Vora dar kiek pajudėjo į rytus, o tada pasuko į pietinę Pavonmos (Paavonmaa) pusę. Anna Liisa, Martta ir Leila sumanė bėgti. Mergaitės metėsi į šoną, bet pažįstamas balsas sušuko:

„Nieko bloga nebus, jei eisit savo noru.“

Mergaitės sugrįžo į vorą. Pavonmoje vora priėjo beržų ir nedidelių eglaičių miškelį. Vora buvo nuėjusi keturis, penkis, o gal šešis kilometrus – maždaug dviem kilometrais daugiau nei tiesiu keliu. Partizanai susėdę valgė. Ten buvo atvestas ir Valtteris. Jis sėdėjo ant nukirsto medžio, iš šonų saugomas dviejų partizanų, bet, atėjus belaisviams, sargai jį iš karto kažkur nuvedė. Ainai su mergaitėmis buvo leista atsisėsti ant žemės. Jų palydovai sustojo prie laužo pavalgyti.

– Kada grįšim namo? – klausė mažiausios mergaitės Ainos ir vyresnių draugių.

– Greitai.

Partizanai apklausė Ainą, Anną Liisą, Marttą ir Leilą ir ėmėsi iš anksto tiksliai suplanuotų veiksmų. Nieko neketino pasigailėti. Pradėjo prievartavimais. Todėl ir varė aukas į tokią slaptą vietą, skubėjo nuplėšti mergaičių naktinius. Rusai buvo tikri, kad jų niekas nepuls ir netrukdys. Jeigu sumuštos basakojės bėgs, partizanai greit jas pagaus.

Mama laikė mane ant rankų

Partizanai užrišo aukoms akis drabužiais, kuriuos buvo pasiėmę iš kaimo sodybų. Neaišku, kada – prieš prievartaudami ar prieš šaudydami. Bet aukos Pavonmos miške prieš sušaudant buvo kankinamos ilgai – dvi ar tris valandas. Paskui partizanai jas žudė: šaudė, mušė, pjaustė ir smaigstė peiliais, šautuvų durtuvais. Dauguma mergaičių buvo sušaudytos kniūbsčios. Mirja liko gyva.

„Mama mane laikė ant rankų ir aš pro raiščio kraštelį mačiau ateinant vyrą. Jis šovė. Mama paleido mane. Mačiau, kaip vyras Katri badė peiliu. Paskui mane pakėlė ir už nugaros išgirdau šūvį. Kažkas palietė sprandą ir aš kritau ant žemės. Pasvarsčiau, kaip suprasiu, kad aš jau mirusi ir kada žengsiu į amžinąjį gyvenimą? Nejaučiau skausmo. Mergaitės šaukė. Tarpais girdėjau šūvius. Tebebuvau šiame gyvenime, bet apsimečiau mirusi. Raištis gerai neuždengė akių, jį dar kilstelėjau. Vienas tų vyrų pastebėjo, kad pajudinau ranką, iškėlė mane už kojos, smogė durklu į dešinę krūtį ir iškart ištraukė. Šautuvo durklas pervėrė krūtį. Vėl apsimečiau negyva. Kiek pamenu, naiviai vyliausi, kad liksiu gyva. Paskui įsivyravo tyla. Pamaniau, kad partizanai pasitraukė. Bet vienas iš jų vėl prisiartino, iškėlė mane ir antrąkart pervėrė krūtį durklu, nubloškė ant žemės ir apspardė samanomis. Neverkiau ir nejaučiau skausmo. Stengiausi nejudėti. Paskui vėl įsivyravo tyla.“

Mirja gulėjo netoli nužudytos motinos ir seserų – ten, kur partizanas ją nubloškė. Ilgai nesiryžo pajudėti. Bet buvo ramu, ji atsisėdo, apsidairė, norėjo pamatyti, kas atsitiko kitiems. Buvo sunku kvėpuoti, bet ji judėjo, mėgino kelti mamą ir mergaites – jų kūnai buvo plačiai išblaškyti, toliau ir arčiau. Jos buvo negyvos, aptekusios krauju. Po daugybės metų Mirja tebeprisiminė keistą dalyką: „Partizanams ruošiantis pasitraukti, Anna Liisa atsiklaupė ir pratrūko verkti. Partizanas priėjo ir smeigė šautuvo durklu, o gal nušovė ją.“ Anną Liisą užmušė kulka, išėjusi jai pro kaktą. Ant kūno kitokio mirties priežasties požymio nerasta. Ar gali būti, kad koks kitas partizanas sąmoningai jos nenužudė?

Mirjai saugiausia vieta atrodė įduba, kur ji buvo palikta. Ji girdėjo šūvius tolumoje ir apsimetė negyva. Diena buvo saulėta, šilta. Bėgo laikas. Pasigirdo artėjančių žmonių balsai ir Mirja, užsitraukusi ant akių raištį, vėl apsimetė negyva. Bet dar tebeturėjo gyvybinių jėgų, gebėjo galvoti ir veikti. Jau buvo po pietų, bet Mirja nesusigaudė, kuris dienos metas. Ji girdėjo kalbant suomiškai, bet nejudėjo.

Tai buvo suomių kariai. Maria Ollila su vaikais po pusantros valandos pasiekė Veriją, kur savisauga turėjo telefoną ir galėjo iškviesti pagalbą. Marios pranešimu iš pradžių kiek abejota. Savukoskio atskirasis dalinys Saunakangase ėmė ruoštis į kelią. Greitai juos pasiekė daugiau žinių nuo Seitajervio – į Tanhua kaimą netoli Verijo atėjo Ylilokkos šeima ir akmeniniame tvarte slapstęsi žmonės.

Leitenanto Olavio Alakulppio vadovaujama grupė judėjo partizanų pėdsakais ir 16.40 val. pasiekė Pavonmą. Suomiai Saunakangase užtruko, ruošdamiesi persekiojimui ir laukdami transporto. Bet pasirengė ilgam persekiojimui ir kautynėms. Viena grupė pasitikti partizanų patraukė Kemijokio link. Savukoskio atskirasis dalinys turėjo pėdsekių šunų, iš jų gudriausias, patikimiausias ir ištikimiausias seklys buvo vokiečių aviganis Tarus. Du kartus sužeistas, operuotas ir pasveikęs, buvo oficialiai apdovanotas medaliu už drąsą.

Nusigavę iki Seitajervio, Alakulppio grupės kariai pirmiausia užsuko į Ollilos namus. Marios prašymu jie ieškojo Valtterio. Vaikino nerado, bet šunį Virkų Alakulppis paleido nuo grandinės. Kaimo centre Alakulppis užėjo sužeistus ir nužudytus savisaugininkus. Auno Pulska buvo sužalotas sunkiausiai.

Viršila Aaltovirta papasakojo, kad 50–60 rusų užpuolė kaimą ir išsivedė daugumą gyventojų. Alakulppis telefonu susisiekė su dalinio vadu ir pranešė seksiąs paskui partizanus. Tuo metu į Seitajervį atvyko leitenanto Mattio Oinoneno vadovaujama grupė, kuri ėmėsi organizuoti sužeistųjų pervežimą ir stebėti apylinkes.

Pavonma

Sekdamas partizanų pėdsakais Alakulppis rado tą vietą už Rautavuotso, kur dalis partizanų junginio – 50–60 vyrų – jau buvo pozicijose. Suomiai ne kartą nuklydo nuo pėdsakų, nes partizanai buvo išsisklaidę dykuose viržynuose, judėjo nedidelėmis grupėmis, keitė kryptį. Pavonmos žudynių vietą suomiai rado po dviejų valandų. Nuogos ir pusnuogės aukos buvo išblaškytos į visas puses, maždaug per penkiasdešimt metrų.

Kariai apžiūrėjo visus nužudytuosius. Mirja iš pradžių atrodė be gyvybės ženklų, bet, pakėlus akių vokus, pastebėta, kad lėliukės reaguoja.

Mirja apsimetė negyva, nes nežinojo, kas prisiartino. Tačiau pavadinta vardu, išdrįso išsiduoti. Ir netrukus suomių kariai išgirdo pirmą pasakojimą apie tai, kas įvyko. „Partizanų buvo gal šimtas“, – sakė Mirja. Olavis Alakulppis liepė dviem kareiviams parnešti Mirją į Seitajervį.

Nužudytųjų kūnų padėtys ir pėdsakai žemėje rodė, kad visos aukos – bent jau dauguma – buvo išprievartautos visos grupės. Alakulppio savisaugos ataskaitoje apie prievartavimus neužsiminta, bet pats vėliau pasakojo apie tai ir viešai: „Buvo matyti, kad ant samanų klūpėta ir kad ne vieno vyro laukta eilėje.“

Klausimas, į kurį atsakymo nėra: kur tuo metu buvo sovietų partizanės? Antras klausimas: kiek partizanų žudė išprievartautas moteris?

Nepraėjo nė valanda ir suomių būreliai nuo Pavonmos vėl leidosi vytis sovietų partizanus. Gana greitai vienas iš suomių vyrų susižalojo užmynęs ant minos, ir keletas draugų jį išgabeno į Seitajervį.

Nuo Lokos į suniokotą Seitajervį užsuko elnių augintojai. Vyrai buvo sukrėsti. Tuo metu jiems pranešė, kas atsitiko kaimo žmonėms. Elnininkų buvo ketvertas, tarp jų – Johannesas Ollila iš Seitajervio. Vyrai rengėsi važiuoti į Seitajervį anksčiau, iš vakaro, tad kaimą būtų pasiekę prieš pat puolimą ar jo metu. Vis dėlto elnininkai atidėjo kelionę ir išvažiavo rytą. Kaip ir visi elnininkai, jie turėjo ginklus ir, jei nebūtų pakeitę plano, būtų galėję prisidėti prie kaimo gynybos, kurios partizanai iš anksto nebuvo numatę.

Sužeistuosius – į vokiečių karo ligoninę

Vokiečių vandens lėktuvas sužeistuosius iš Seitajervio du kartus skraidino į vokiečių karo ligoninę Alakurtyje prie Salos. Jau po pietų pagalbos sulaukė sužeisti savisaugos vyrai – Marttis Aaltovirta ir Hannesas Arajärvis. Savisaugininkas Auno Pulska mirė Seitajervyje prieš pat atskrendant lėktuvui. Mirja ir per minos sprogimą kojos netekęs eilinis Kauranenas iš Alakulppio grupės buvo išgabenti vakare.

Kitą rytą kariai kaime, miško pakraštyje rado Tyynės Arajärvi kūną. Bet nepastebėjo ežero pakrantėje gulinčio sovietų partizano kūno. Dėl Hanneso nušauto partizano nėra įrašų ir karo dienoraščiuose.

 Savukoskio atskirojo dalinio 809-osios priešlėktuvinės apsaugos kuopos karo dienoraštyje rašoma, kad nužudytųjų palaikai iš Pavonmos į kaimą parvežti kitą rytą:

„Liepos 8 d. 8.45 val. pastoriaus Saarineno ypatingosios paskirties grupė parvežė palaikus iš žudynių vietos, esančios už 5–6 km nuo kaimo į šiaurės rytus. 9.30 val. palaikai buvo perkelti per Seitajervį, nuo ten vežimais išgabenti į Vartiojervio šiaurinę pusę, paskui valtimis nuplukdyti iki Verijo kaimo, tada išvežti į Savukoskį, ten civilių kūnai sunešti į K. Niemelä jaują, žuvusių karių – išvežti į Saunakangasą. Viskas baigta 23.30 val.“

Belaisvių pasivyti nepavyko

Partizanai spruko vingiuotais keliais, jų būreliai išsiskirstydavo, paskui vėl susijungdavo, tarpais padėdavo minų. Šuo Jaris žuvo per minos sprogimą Vintilėje.

Prie žemutinės Kairijokio upės partizanai sustojo pirmą kartą, po eglėmis susikūrė nedidelį lauželį, iš visų pusių užsitikrinę saugumą, pailsėjo, pavalgė. Po pietų suomiai pasivijo bėglius. Partizanus vijosi daugiau kaip šimtas suomių. Žygiui vadovavo Ryšių štabo Roi vadas pulkininkas Oiva Willamo, į Marčio kaimą atvykęs iš Rovaniemio. Vyriausiajai vadovybei pavaldus Ryšių štabas Roi palaikė ryšius su vokiečių pajėgų štabu Laplandijoje. Keista, kad Willamo atvažiavo į kaimą. Galbūt prieštaringai vertinamas, kitados Vokietijoje jėgerių mokyklą išėjęs kariškis norėjo parodyti gebėjimus vadovauti persekiojimams, sugauti ir sunaikinti baisių nusikaltimų padariusius sovietų partizanus. Willamo taip pat telegrafavo rusų persekiotojams, kad šie turi paimti į nelaisvę partizanų vadus.

Olavio Alakulppio kariai kovėsi su partizanais iki paryčių. Abi pusės šaudė, rausė apkasus, puolė ir gynėsi. Sovietai porą kartų atakavo šaukdami „ura“ ir mėtydami rankines granatas. Per kautynes žuvo aštuoniolika sovietų partizanų. Visi suomiai liko gyvi, nė vienas nebuvo sužeistas. Suomiai apžiūrėjo mūšio vietą. Aptiktos maisto atsargos juos nustebino. Alakulppis ir ataskaitoje rašė: „Priešas turėjo daug maisto atsargų, tarp jų rastos keturios amerikietiškos 800 g skardinės kiaulienos, dvi 300 g dešros dėžutės, 1 kg kiaulienos, 800 g cukraus, džiovintos duonos.“

Tuo pat metu, 1944 m. liepos 9 d., po vidurnakčio, leitenanto Pauluso Niemio būrys Kemijokyje nušovė aštuonis partizanus, kurie kėlėsi per upę už keturių kilometrų nuo Kivijokio žiočių. Kai partizanai persikėlė per Kemijokio upę, suomiai jų pėdsakais sekti nebegalėjo, bet ligi tol buvo nukovę 33 užpuolikus. Oiva Willamo prastai vadovavo žygiui – jis nesugebėjo numatyti partizanų pagrindinių pajėgų ketinimų pereiti Kemijokį, o praėjus vos pusei valandos nuo jo nurodymo surengti pasalą kitoje vietoje, partizanai perėjo upę tiksliai ten, iš kur buvo pasitraukę suomiai. Tad nuo liepos 10-osios, kai partizanai perėjo Kemijokį, suomiai jų jau nebepersekiojo. Paspruko daugiau kaip šimtas partizanų. Manyta, kad jie išsivedė ir belaisvius suomius. Nė vieno belaisvio – gyvo nei mirusio – rasti nepavyko.

Praėjus daugiau kaip savaitei nuo antpuolio, vyriausiosios vadovybės karo istorijos skyriaus pareigūnas Yrjö Grönhagenas atvyko į Seitajervį aiškintis įvykių. Skaitant jo ataskaitą, datuojamą 1944 m. liepos 14 d., pribloškia toks liudijimas: „Degančiame kaime buvo pasislėpęs suomių vaikinas, nešiojęs sužeistuosius į sušildytą sauną. Pasak jo, šūviai miške pasigirdo 8 val.“ Išeitų, kad Pavonmos žudynės prasidėjo nelabai ankstų rytą. Tad partizanai prie gyvų aukų užtruko ilgai. Ataskaitoje minimas „suomių jaunuolis“ buvo Voitto Mylly, tuo metu viešėjęs Seitajervyje.

Alakulppio radistas: „Bijojom rasti tą vietą“

Karo pabaigoje devyniolikmetis Paavo Saviaro buvo Olavio Alakulppio vadovaujamo būrio radistas ir siųsdavo pranešimus Savukoskio dalinio štabui, taip pat per partizanų dalinių persekiojimą nuo Seitajervio. Jis buvo vienas iš tų karių, kurie rado partizanų nusikaltimų vietą Pavonmoje. Paavo Saviero dabar gyvena Joensū mieste.

Galima sakyti, kad Saviaro buvo laimingas, jog tuo metu, kai suomiai Pavonmoje rado partizanų aukas, jis buvo radistas. Jam nereikėjo visko matyti.

„Sekdami paskui partizanus, bijojom rasti tą vietą. Žinojom, kad partizanai kaimo žmones naktį nuvedė į mišką. Alakulppis, labai patyręs karys, neslėpė nuo vyrų esąs sukrėstas. Greitai nuėjau į šalį, nes turėjau pasiruošti persiųsti žinią. Ieškojau kuo aukštesnio medžio antenos laidui įkelti. Eidamas pastebėjau merginą, užverstą eglių šakom. Kai parengiau radiją, Alakulppis sušuko: „Dar palauk, čia gyva mergina!“ Jau žinojau, kaip formuluosiu pranešimą apie įvykį – apie vaikų ir moterų žudynes. Parengiau žinią, paminėjau ir tai, kad rasta gyva mergina, taip pat pranešiau, kokios pagalbos jai reikia. Mergina pasakė Alakulppiui, kad Pavonmoje buvo apie šimtas partizanų, bet, kiek suprantu, nepaaiškėjo, kiek jų puolė vienu ar kitu metu“, – pasakoja Paavo Saviaro.

Jis prisimena, kad merginą apžiūrėjo sanitaras, suteikė pirmąją pagalbą ir kariai nešė iš miško. „Kai grupė pajudėjo, eilinis Kauranenas, prižiūrėjęs šunis, užlipo ant minos. Mina sutraiškė jam koją iki kulkšnies. Šuo nulėkė toli, bet liko gyvas. Neprisimenu šuns vardo. Kariui sutvarstė kulkšnį ir kiti nešte nunešė į kaimą. Išsiunčiau apie tai pranešimą.“

Saviaro pasakoja, kodėl Willamo ir daugelis partizanus persekiojusių suomių suklydo, numatydami, kurioje vietoje partizanai pereis Kemijokį: „Partizanų judėjimas buvo sekamas, kol jie priartėjo prie Kemijokio. Kai jie leidosi aplink Latunavaros kalvą, atrodė, kad keičia kryptį ir lenkiasi krioklio baimindamiesi pasalos. Pasala buvo atšaukta, o partizanai toliau suko apie Latunavarą, paskui – Latunakoskio slenksčių link. Niekas nemanė, kad jie numatę tik apeiti kalną. Negalėjome sekti kiekvieno jų žingsnio ir jie priartėjo prie upės niekam nežinant.“

Po karo Paavo Saviaro išvyko į Nynisalą tęsti mokslų. Jis tapo miškininku ir dirbo daugiausia Šiaurės Karelijoje. 1991-aisiais, būdamas šešiasdešimt septynerių, išėjo į pensiją.

 

The post Sukrečiantis žinomo suomių žurnalisto pasakojimas apie sovietų partizanų būrių naikinamuosius žygius Suomijos pasienio kaimuose appeared first on Voruta.

Birželio 2-oji – garsiosios Partizanų PRIESAIKOS, įvykusios Nemunaityje, diena

$
0
0

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Norbertas SKOKAUSKAS, www.voruta.lt

Birželio 2-oji yra garsiosios  Partizanų PRIESAIKOS, kuri įvyko  Nemunaityje (Alytaus rajonas) 75-tųjų metinių diena.  Čia 1945 m. birželio 2 d. Alytaus apskrities Nemunaičio valsčiaus Nemunaičio miestelyje esančioje pranciškonų koplyčioje (pastatas išlikęs) partizano priesaiką priėmė  120 Adolfo Ramanausko-Vanago kuopos, Vaclovo Voverio-Žaibo, Konstantino Barausko-Vėžio ir kitų būrių partizanai.  Kaip partizanų vadas  Adolfas Ramanauskas Vanagas  suorganizavo ir atvedė 120 partizanų duoti Partizano Priesaiką šioje koplyčioje, kaip vyko pati Priesaika, Vanagas pats vaizdingai  aprašo savo atsiminimuose, išleistuose knyga „Partizanų Gretose“ Kaunas , 2018, p.38-40.

Citata iš knygos:

„Nemunaičio bažnytkaimis vienu šonu tiesiog atsiremia į mišką… 1945 m. birželio 2 d. temstant su visa įgula jau buvome prie pat bažnytkaimio. Iš anksto buvau sutvarkęs tarnybą keturiems lauko sargybos postams ir visiems nurodęs kaip kuriuo atsitikimu reikia veikti. Tik gerai pritemus sugužėjome vienuolyno kieman. Buvome 120 vyrų, tačiau judėjome visiškai tyliai, nes reikėjo būtinai pasiekti, kad bažnytkaimis nesuprastų, kas jo aplinkoje vyksta. Antrame aukšte vyko iškilmingos pamaldos. Vyrai karštai meldėsi. Daugelio akyse spindėjo ašaros. Koplytėlėje visi netilpo. Vyrai keitėsi vietomis. Koplytėlėje ir kieme keturiose vietose buvo klausoma išpažinčių. Atvykusieji atlikti išpažintį ir duoti priesaiką, paprašyti Aukščiausiąjį palaimos Tėvynei, artimiesiems ir sau ginklus laikė rankose, nes esamos aplinkybės kitaip neleido. Aš buvau čia vienur, čia kitur. Vykstančių pamaldų tvarka buvau visiškai patenkintas ir rūpinausi, kad kaip galima greičiau viskas būtų sutvarkyta ir laiku atsitrauktume saugesnėn vieton.

Pamaldos baigėsi. Vyrai išpažintį atliko ir priėmė Švenčiausiąjį. Prisiartino iškilmingas priesaikos priėmimas. Prieš altorių pakopoje buvo pastatyta taburetė, užtiesta trispalve. Ant jos buvo padėtas kryželis ir mano trumpasis ginklas. Dvasininkas pusbalsiu, bet aiškiai ir įspūdingai skaitė priesaikos tekstą. Mes, iškėlę dešines, tyliai kartojome priesaikos žodžius. Dievo akivaizdoje tvirtai pasižadėjome teisingai ir ryžtingai tęsti pradėtą kovą prieš okupantą, kuris pamynęs po kojomis visus Dievo ir žmonių įstatymus, negailestingai naikina visa, kas yra šventa, kilnu ir brangu. Pirmasis prisiartinau ir pabučiavau kryželį, trispalvę ir ginklą. Tą pat padarė visi vyrai. Po to trumpu, bet didžiai prasmingu dvasininko žodžiu baigėsi iškilmingas aktas. Padėkojom ir netrukus vėl atsidūrėme Noškūnų miško prieglobstyje…“ rašė Adolfas Ramanauskas Vanagas.

1945 m. birželio 2-osios naktį partizanų išpažinties čia klausė kun. Vaitiekus-Želnia, kuriam talkino kun. Juozas Stasiūnas, o mišias pastato antrajame aukšte buvusioje koplyčioje laikė kun. Juozas Kudirka.

Prieš 10 metų pirmąjį  iškilmingą Šios PRIESAIKOS minėjimą  Nemunaityje  organizavo Vanago dukra A. Ramanauskaitė-Skokauskienė Nuoroda apie tai: https://slaptai.lt/apie-tuos-kurie-mire-bet-amzinai-gyvens/

The post Birželio 2-oji – garsiosios Partizanų PRIESAIKOS, įvykusios Nemunaityje, diena appeared first on Voruta.

Viewing all 344 articles
Browse latest View live